Контакт

Европа

Виена е најдобрата европска дестинација во 2019 година

Објавено пред

Познатиот магазин Condé Nast Traveler ја прогласи Виена за најдобра европска дестинација во 2019 година. На списокот на десет омилени градови во светот за патувања, австриската престолнина се наоѓа на четвртото место, зад Токио, Кјото и Сингапур. Зад Виена се Осака, Копенхаген, Амстердам, Барселона, Тајпеј и Сиднеј.

Без оглед на тоа дали станува збор за историја, филозофија или музика, Виена привлекува посетители од целиот свет со својата разновидна културна понуда.

Во Виена, можете да посетите четири музеи на ден, но секогаш ќе остане уште нешто што треба да видите. Во најголемиот студ можете да гледате во живо представи на зградата на Државната опера.

Угледниот магазин Condé Nast Traveler доделува Награда на читателите повеќе од 30 години, а оваа година, од 1 април до 30 јуни, вкупно 600.000 американски и британски читатели гласаа за нивните омилени дестинации, хотели и атракции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Обвиненија за убиството на словачкиот новинар и неговата вереница

Објавено пред

Словачките власти денес обвинија четири лица за убиството на истражувачкиот новинар Јан Кучијак и неговата вереница Мартина Куснирова во 2018 година, што предизвика протести против корупцијата на највисоко ниво и доведе до оставка на тогашниот премиер Роберт Фиц.

Портпаролката на државниот правобранител соопшти дека вкупно шест обвиненија се поднесени во врска случајот, вклучувајќи и убиство со предумисла.

Првиот осомничен е Марјан Коцнер, претприемач со политички врски кој бил главна тема во извештајот за корупција на Кучијак, а за кој обвинителството смета дека го нарчал убиството.

Тројца осомничени, меѓу кои и Коцнер, се изјаснија за невини, додека четвртиот призна дека го застрелал Кучијак.

Младиот, 27-годишен новинар и неговата вереница беа застрелани во нивниот дом надвор од Братислава во февруари минатата година.

Прикажи повеќе...

Европа

Мигранти во Малта палеле автомобили, повреден еден полицаец

Објавено пред

Мигранти во Малта запалиле неколку автомобили на вработени во центарот за мигранти во кој се сместени. Во протестот во кој барале да бидат слободни повреден е еден полицаец, a уапсени се најмалку 40 мигранти, пренесуваат локалните медиуми.

Насилството избувнало синоќа во поранешната касарна на британската армија во Хал Фар, во близина на аеродромот. Мигрантите ја презеле контролата врз комплексот, но полицискиот портпарол утринава соопшти дека ситуацијата е ставена под контрола.

Центрите за прием и притвор на мигрантите во Малта се под притисок откако неколку стотици мигранти пристигнаа во земјата во текот на летото. Многумина од нив се донесени на овој остров во согласност со договорот со другите членки на ЕУ за нивното распоредување, а ресурсите за нивно сместување се максимално искористени.

Очевидци рекле дека мигрантите во Хал Фар запалиле неколку простории и автомобили кои припаѓаат на персоналот на комплексот. Оштетен е и еден полициски автомобил, а полесно е повреден еден полицаец.

Земјите-членки на ЕУ се во спор околу распоредувањето на мигрантите кои пристигнуваат во Европа уште од големиот бран од 2015 година. Малта и соседна Италија се жалат дека останале сами да се грижат за стотиците илјади мигранти кои го минале Средоземното Море последниве години во потрага по подобар живот во Европа.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Милион евра за информации за најбараниот криминалец во Европа

Објавено пред

Василис Палаикостас е добро познат на грчката и европската полиција особено по неговите спектакуларни бегства од добро чуваните затвори – двапати успеал да им избега на чуварите со хеликоптер.

Неговото прво бегство се случило во 2006 година. Тогаш неговиот брат Никос со еден соучесник го спасил со хеликоптер од затворот Коридалос близу Атина. Со закана од оружје, тие го принудиле пилотот да слета со хеликоптерот во затвор, а чуварите мислеле дека станува збор за официјална посета.

По две години криење, Василис повторно бил уапсен и ставен во затвор. Но ниту тогаш не останал долго зад решетки. Хеликоптерот повторно бил користен за да избега, а овој пат Гркот избегал благодарение на јажето што му било испуштено од леталото. За време на бегството, се случила и размена на оган меѓу чуварите и бегалецот, но тоа не го спречило Василис повторно да биде на слобода.

Според „Европол“, Василис во моментов е најбараниот криминалец во Европа, се бара за кражба, киднапирање, фалсификување документи, обид за убиство, закани и уцена.

Наградата за оној што ќе понуди какви било информации за него е дури милион евра.

Василис е наречен и Робин Худ, бидејќи голем дел од парите што ги крадел ги давал на сиромашните и затоа е популарен во неговата земја. Инаку, тој и неговиот брат Никос се познати по киднапирањето на бизнисменот Александар Хаитоглу во 1995 година во Солун, за чие ослободување барале откуп од 734.000 евра.

Грчката полиција верува дека Василис Палаиокостас исто така организирал во јуни 2008 година киднапирање на претседателот на Стопанската комора на Северна Грција, Јоргос Милонас (49), сопственик на „Алумил“, најголемата грчка групација за производство на алуминиум.

Милонас бил ослободен на 23 јуни откако неговото семејство платило откуп од 12 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион6 часа

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Свет6 часа

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија8 часа

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ9 часа

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија11 час

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија12 часа

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Македонија12 часа

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на својот твитер-профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев...

Топ13 часа

Возило удри во две девојки – возачот прво побегнал, па потоа сам се пријавил во полиција

Две девојки се повредени во Скопје, кога возило удрило во нив на булеварот Кочо Рацин во Скопје. Возачот најпрво побегнал,...

Македонија14 часа

(Видео) Татко му на Боки 13: Не сум Сталоне па да тепам луѓе за една минута

Поради отсуство на скопската обвинителка Имран Османи, утрово во кривичниот суд беше одложено судењето за татко му на Боки 13,...

Свет15 часа

Студенти во Индија носат кутии на главите за време на испит за да нема измами

Индиските студенти носат кутии на главите за време на испитот за да спречат измама. Вакви фотографии се појавија во јавноста...

Европа15 часа

Aко планот на Џонсон не помине, ЕУ ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година

Европската Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година, ако британскиот премиер Борис Џонсон не добие поддршка за неговиот...

Македонија16 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во западните делови од нашата земја

Земјотрес со јачина од 3,1 степен синоќа ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван во западните делови на нашата земја,...

Свет16 часа

10 илјади полицајци на улиците на Чиле, приведени 1.462 демонстранти

По итен состанок доцна во неделата претседателот на Чиле, Себастијан Пињера, ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и...

Свет17 часа

(Видео) Ескалираше бранот насилство во Чиле, петмина загинаа во запалена фабрика

Пет лица загинаа откако фабрика за облека беше запалена од ограбувачи во близина на главниот град на Чиле, Сантијаго, среде...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: По 3 јануари имаме техничка влада и нова реалност

Имаме нова реалност. На 3 јануари имаме нов технички премиер, а по изборите и нова влада, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран...

Македонија1 ден

Пендаровски: Имаме државен консензус за ЕУ, не размислуваме за алтернатива

Имаме јасен државен консензус, а тоа е дека Република Северна Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите со Европската...

Топ1 ден

Стружанец пијан паднал од балкон и починал

Педесет и осумгодишен стружанец доцна синоќа починал по пад од незаграден балкон во неговиот дом. МВР соопшти дека мажот бил...

Досие