Контакт

Свет

Виктор Орбан најави вето на буџетот на ЕУ

Објавено пред

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, се закани дека ќе стави вето на буџетот на Европската Унија, како и на огромниот пакет за помош на пандемијата на Ковид-19, пренесува „Политико“.

Конзервативниот лидер им пиша на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, за да изрази подготвеност да стави вето на финансирањето поради загриженоста дека нациите како Унгарија и Полска нема да добијат средства поради несогласувања во внатрешната политика, како што се законите за миграција.

„Врз основа на достапните извештаи за содржината на овој договор, разбирам дека тој не го исполнува условот што Унгарија јасно го искажа неколкупати во текот на преговорите за договорот, затоа нема да можам да го поддржам“, Орбан напиша во писмото.

„Во согласност со договорената пракса според која ништо не е договорено сè додека не се договори сè, морам да ве известам дека ситуацијата не ѝ остава друга опција на Унгарија, освен да не се согласи со другите елементи од пакетот за следниот МФФ (повеќегодшна финансиска рамка, седумгодишен буџет на ЕУ) и за ‘ЕУ од следната генерација’ (фонд за закрепнување по Ковид-19), вклучително и оние за кои е потребно едногласност“, додаде Орбан.

И покрај тоа што Унгарија нема моќ во рамките на ЕУ да ја блокира одредбата „владеење на правото“ да стане закон, таа има можност да стави вето на буџетот и на пакетот за помош на пандемијата на Ковид-19.

Во четвртокот Советот на ЕУ и ЕП дојдоа до прелиминарен договор што ќе му овозможи на Брисел да го скрати финансирањето на земјите членки за кои се смета дека не се во чекор со визијата на блокот за „владеење на законот“.

Во изјавата Европскиот совет рече дека договорот дозволува да се заштити буџетот на ЕУ „кога е утврдено дека кршењето на принципите на владеењето на правото во земја членка влијае или сериозно ризикува да влијае на здравото финансиско управување со буџетот на ЕУ или на заштитата на финансиските интереси на ЕУ на доволно директен начин“.

Белгискиот еврократ Ги Верхофштад на социјалните мрежи напиша:

„Постигнат е договор за соодветен механизам за владеење на правото! Фондовите на ЕУ се врзани за вредностите на ЕУ и здравото финансиско управување. Без двојни аршини, без изговори, без пари за потенцијалните авторитаристи“, додаде тој во очигледна референца кон Орбан и кон полскиот претседател Анджеј Дуда, лидери со кои тој честопати е во судир.

И Полска и Унгарија тврдат дека бидејќи не ја поддржаа одлуката за отворање на вратите за масовната миграција во 2015 година од страна на германската канцеларка Ангела Меркел, тогаш од нив не треба да се бара да примаат мигранти според шемите за прераспределба на ЕУ.

Во септември Орбан рече дека либералите во Европа веруваат оти најдобро е овие земји да им ги отстапат овластувањата на нивните национални влади на меѓународните организации – и што е можно повеќе од тие овластувања“.

„Во ова тие гледаат универзални идеали, европски вредности и универзални човекови права, што дополнително се охрабруваат и признаваат“, објасни тој.

Орбан тврди дека меѓународните организации се неизбежно склони кон деспотизам што тие имаат тенденција да го нарекуваат „владеење на правото“, што едноставно е уцена.

„Тие се ранливи на инфилтрација од мрежите во стилот на Сорос и ако бидат принудени да избираат помеѓу граѓаните на одделни национални заедници и големите фигури на глобалниот капитал, на крајот тие секогаш ќе се одлучат за вторите“, заклучи Орбан.

Европа

Жената која изврши напад во трговски центар во Лугано, била во врска со џихадист од Сирија

Објавено пред

Истрагата покажа дека жената-напаѓач од трговскиот центар во Лугано била во врска со џихадист од Сирија.

Уапсената 28-годишна жена, за која се тврди дека е швајцарска државјанка, во вторникот нападнала две жени во стоковната куќа во Лугано. РТС пренесува дека таа ја фатила едната жена за вратот, а другата ја избола со ножот.

Полицијата соопшти дека сериозно повредената жртва во нападот не е во животна опасност, а откриено е дека во 2017 година, турските власти забраниле напаѓачката да премине од Турција во Сирија и ја вратиле во Швајцарија, пренесува АП.

Од швајцарскиот „Федпол“ било откриено дека жената во тоа време имала психички проблеми, како и дека била примена на психијатриска клиника веднаш по враќањето од Турција.

Швајцарскиот државен обвинител покрена постапка за можен напад со терористички мотиви – нанесување тешка телесна повреда, обид за убиство со умисла и кршење на забраната за активности со екстремистички групи како Ал-Каеда и Исламска држава.

Швајцарските медиуми објавија дека напаѓачката во трговскиот центар била совладана од двајца купувачи пред доаѓањето на полицијата, а во меѓувреме австрискиот премиер Себастијан Курц го осуди овој напад на, како што рече, исламски тероризам и изрази поддршка за Швајцарија во тешките моменти.

Прикажи повеќе...

Европа

Разрешена естонска министерска која со владино возило ги праќала децата на училиште

Објавено пред

Претседателката на Естонија Керсти Калјулајд денеска назначи нов министер за образование, откако неговата претходничка поднесе оставка во врска со скандал со употреба на владини автомобили.

Јаак Ааб, досегашниот министер за јавна администрација, ја замени Мајилис Репс, која поднесе оставка минатата недела.

Репс, самохрана мајка, неколку пати со министерски автомобил управуван од службен возач ги праќала своите шест деца на училиште, без притоа таа да биде во возилото, објавија естонските весници.

Со оставката на Репс и трансферот на Ааб, дури четворица министри ја напуштиле или замениле владината позиција од почетокот на ноември.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Регистриран најголем број на новозаразени на неделно ниво

Објавено пред

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус во изминатите седум дена, што е највисока бројка за период од една недела, објави СЗО.

Светската здравствена организација посочи дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус минатата недела и дека во истиот период починале 67.221 пациент, пренесува „Тасс“.

Една недела претходно, потврдени беа 3.977.223 нови случаи на заболување и 59.699 смртни случаи.

Тренд на опаѓање на бројот на нови инфекции е забележан во Европа и Југоисточна Азија, додека ширењето на вирусот е зголемено во Северна и Јужна Америка, со зголемување и на бројот на смртни случаи од Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија8 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија9 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет9 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен10 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија13 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија15 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија15 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура16 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа17 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет17 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија18 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија18 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион18 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа18 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет19 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет19 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет20 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет20 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет20 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Досие