Контакт

Свет

Вили на наркобосови на аукција во Мексико

Објавено пред

Луксузни имоти запленети од водачи на наркокартели се продадени на аукција во Мексико Сити.

Куќите опремени со базени, подземни тунели за бегство, ранчови, како и стан во кој бил убиен наркобос, беа ставени на продажба, пренесе Би-би-си.

Мексиканскиот претседател, Андрес Мануел Лопез Обрадор, вети дека профитот од аукцијата ќе биде наменет за оние што најмногу се погодени од насилството на картелите.

Но, само девет од 27 имоти понудени на продажбата се всушност продадени.

Според мексиканските медиуми, преку аукцијата биле собрани 56,6 милиони пезоси (3 милиони долари), а очекуваната сума пред наддавањето била 167 милиони пезоси.

Обрадор изјави дека парите ќе им помогнат на сиромашните и маргинализираните заедници во сојузната држава Гереро, каде што владее насилството.

На крајот на мај слична аукција акумулира 1,5 милион долари од продажба на домови и автомобили на криминалци вклучувајќи и барем еден поранешен политичар. Меѓу понудените предмети беше и едно луксузно „ламборгини“.

Властите најавија дека повеќе аукции ќе се одржат и во наредните месеци.

Обрадор, кој беше избран минатата година, исто така вети дека ќе го продаде својот претседателски авион за да ги финансира напорите за намалување на илегалната миграција.

Свет

Бомбаш самоубиец се разнесе пред факултет во Кабул, загинаа 8 лица

Објавено пред

Повеќе од осум лица загинаа, а повеќе од 30 беа повредени кога бомбаш самоубиец активираше експлозивна направа во Кабул, соопшти денеска полицијата.

Во нападот што се случи во близина на влезната врата во универзитетскиот комплекс беа повредени 33 лица, соопшти портпаролот на авганистанското Министерство за здравство.

Засега не се знае идентитетот на повеќето жртви, но за време на експлозијата во зградата на факултетот влегле голем број студенти.

Талибанците ја негираа одговорноста за експлозијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Нелегален мигрант се обидел да го преплива Ламанш

Објавено пред

Еден 47-годишен Ирачанец морало да биде спасен неделава откако се обидел да го преплива Ламанш за нелегално да влезе во Велика Британија, пренесува „Франс бле“.

Ирачанецот успеал да преплива околу пет километри пред да бидат забележан во каналот во 06:30 часот изутрината од локалните риболовци, кои потоа ги предупредиле француските власти во владината канцеларија „CROSS Gris-Nez“.

Еден жандармерен брод бил испратен да го спаси човекот. По спасувањето, мигрантот бил пренесен во локалната болница, каде што му била дијагностицирана блага хипотермија.

Арно Шасери, специјалист за пливање, смета дека првите знаци на хипотермија кај мигрантот веројатно му се појавиле најмалку два часа пред неговото спасување.

„Има силни струи, треба да замислите реки со неверојатни струи што ќе ве одведат далеку на север”, рече тој.

Иако редок, случајот не е прв пат мигранти да се обидат да го препливаат каналот а што ги одвојува Франција и Велика Британија. Во 2015 година, двајца Сиријци се обиделе да преминат, но се удавиле, а нивните тела биле откриени во Холандија и Норвешка поради струите.

Претходно годинава, Комитетот за внатрешни работи на Долниот дом во Британија обелодени дека од јануари 2018 до февруари 2019 година, 739 мигранти се обиделе да го преминат каналот, при што 135 успеале да стигнат во Англија без да бидат пресретнати.

Иако поголемиот дел од мигрантите биле пресретнати од властите, 293 биле пренесени во Велика Британија од страна на граничната служба.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски: Украина е подготвена за размена на Вишински за Сенцов

Објавено пред

Украина е подготвена да го размени главниот уредник на “РИА Новости Украина“, Кирил Вишински, за Олег Сенцов, осуден од рускиот суд за тероризам во Крим, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски, пренесува ТАСС .

„Навистина сакаме ова да се случи во блиска иднина, подготвени сме да го размениме Вишински. Сенцов е опција, подготвени сме да го размениме за Сенцов”, рече тој.

Во исто време, Зеленски истакна дека Сенцов не монета за поткусурување.

„Ние би сакале да ги вратиме сите наши политички затвореници, сите наши војници”, појасни тој, додавајќи дека размената на Вишински може да послужи како прв чекор на овој пат.

Прес-секретарот на украинскиот претседател, Јулија Мендел, вчера објави дека канцеларијата на украинскиот лидер предложила ослободување на Сенцов и на Вишински, кој останува во притвор во Украина. Претходно портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека враќањето на Вишински во Русија би можело да биде прв чекор во нормализацијата на односите меѓу Москва и Киев.

Во 2015 година, Олег Сенцов беше осуден за тероризам во Русија. Воениот суд во Северен Кавказ го осуди на 20 години затвор под обвинение за формирање терористичка ќелија на Крим и заговор за терористички напади во Крим.

Во пролетта 2014 година, членовите на групата извеле два терористички напади во Симферопол: тие ги запалија канцелариите на невладината организација на руската заедница на Крим и регионалната канцеларија на партијата „Обединета Русија“.

Украинската служба за безбедност го притвори Вишински на 15 мај 2018 година. Тој беше обвинет за предавство и за трговија со оружје. Ако биде осуден, Вишински се соочува со затворска казна до 15 години. Следното рочиште е закажано за 19 јули, неговиот притвор ќе истече на 22 јули. Судиите треба да донесат одлука пред овој датум, во спротивно новинарот ќе биде ослободен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија2 часа

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија3 часа

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија4 часа

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет5 часа

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт5 часа

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија16 часа

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет17 часа

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет18 часа

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ21 час

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион23 часа

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија23 часа

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија1 ден

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет1 ден

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија1 ден

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Европа1 ден

Голема акција на германската полиција: приведени исламски екстремисти кои подготвувале терористички напади

Полицијата во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија утрово изврши рација во градовите Келн и Диран, при што изврши претреси на повеќе...

Европа2 дена

Шефот на кабинетот: Меркел е добро, планира да го отслужи целиот мандат

Здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел е добро и таа планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во...

Македонија2 дена

Усвоена програмата за реконструкција на Универзалната сала и спомен-обележјето на Тоше Проески

Владата денеска ја усвои програмата за реализацијата на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за...

Македонија2 дена

Боки 13 и Милевски остануваат во притвор, судот им ги одби жалбите

Кривичниот суд попладнево соопшти дека им ги одбил жалбите на осомничените во предметот за изнуда со трговија на влијаније. Тоа...

Македонија2 дена

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки...

Досие