Контакт

Европа

Вирусен имунолог: Руската вакцина има еден голем недостиг

Објавено пред

Лука Чичин Шаин, вирусен имунолог во Центарот за истражување заразни болести во Брауншвајг, Германија, зборуваше за вакцините против коронавирусот и рече дека руската вакцина „спутник В“ има еден голем недостиг.

Зборувајќи за руската вакцина, Чичин Шаин рече дека експертите сè уште се вознемирени бидејќи резултатите од клиничките истражувања не се достапни.

„Транспарентноста сè уште не е добра за да знаеме како тоа се одвиваше. Тие тврдат дека има малку несакани ефекти, што е изненадувачки затоа што може да се очекува дека тоа било како со ‘Астра зенека’“, рече Чичин Шаин.

„Има една предност, тие користат комбинација од два аденовируса, тоа се формулации што се користат во ‘Џонсон и Џонсон’ и некои кинески вакцини. Кога ќе ги комбинирате и двата, кога ќе дадете втора доза, ќе го зајакнете имунолошкиот одговор што е насочен кон она што се преклопува кај овие две вакцини, т.е. тој шилест протеин од коронавирусот, а потоа вакцината е многу посилна. Најголемиот недостиг на руската вакцина е што и кај двата аденовируса 25 и 26 се хумани аденовируси, што може да предизвика сериозни проблеми кај луѓето што се имунокомпромитирани. Кај нив аденовирусната инфекција може да биде смртоносна. Тоа е вакцина што носи уште поголем ризик, но веројатно нема да претставува проблем за здрава личност“, рече Чичин Шаин.

Европа

Француски министер: Состојбата со коронавирусот може да се подобри за 4 до 6 недели

Објавено пред

Ситуацијата со Ковид-19 во Франција може да се подобри во следните четири-шест недели кога ќе се вакцинираат повеќе луѓе, што може да доведе до постепено враќање во нормален живот, рече францускиот министер за здравство, Оливие Веран.

Тој за телевизијата БФМ изјави дека Франција прави сè што може за да спречи нов национален карантин, иако владата ги држи отворени сите можности.

Владата засега ја поштеди од затворање зоната на Париз за време на викенд и вети дека ќе го забрза спроведувањето на вакцинациите на 20-ина зони со висок ризик во обид да го намали притисокот врз болниците и да спречи понатамошни ограничувања.

Веран исто така рече дека Франција може да ја блокира испораката на вакцини во странство, слично на мерката што ја презела Италија.

Прикажи повеќе...

Европа

Вилер: Британскиот вид коронавирус набргу ќе биде доминантен во Германија

Објавено пред

Директорот на германскиот Институт „Роберт Кох“, Лотар Вилер, денес изјави дека многу позаразниот вид коронавирус, кој првпат беше забележан во Велика Британија, набргу може да стане доминантен вид во Германија, што ќе ја забави борбата против ширењето на вирусот.

Тој рече дека со таканаречениот британски вид коронавирус, Б117, во моментот се заразиле 40 отсто од заболенитете во Германија и дека само пред четири недели тој процент бил шест отсто, пренесува „Ројтерс“.

„Се предвидува дека Б117 набргу ќе биде доминантна варијанта во Германија, а потоа ќе биде уште потешко да се држи вирусот под контрола бидејќи е заразен и еднакво опасен за сите возрасни групи“, рече Вилер.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Почнува последната фаза од борбата против пандемијата

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека последната фаза од војната против коронавирусот почнува со двонеделното заклучување на земјата, кое почнува в понеделник, 8 март.

Тој за унгарското радио „Кошут“ ​​изјави дека владата нема друг избор откако експертите предупредуваат на катастрофални последици доколку не биде донесена ваква одлука, пренесува МТИ.

„Мораме да се затвориме сега за да се отвориме до Велигден“, рече Орбан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија44 минути

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Македонија2 часа

Засилени инспекции во Маврово: голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖЗС) врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот...

Топ2 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ3 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион3 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа4 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет4 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија4 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион4 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет4 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа5 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет5 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет17 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија18 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет19 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет21 час

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија24 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија24 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија1 ден

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Досие