Контакт

Свет

Високата комесарка за човекови права на ОН со критики до австриските миграциски политики

Објавено пред

Унгарија и Австрија во вторникот ги отфрлија критиките од новиот комесар за човекови права на ОН за нивните миграциони политики обвинувајќи ја за ширење полувистини и неосновани сомнежи, пренесува „Локал“. Во својот прв говор како висок комесар на ОН за човекови права, Мишел Башелет во понеделникот изјави пред Советот за човекови права во Женева дека е разочарана од пристапот на многу развиени земји кон миграцијата.

Иако во усното обраќање не ги критикуваше миграционите политики на одредени земји, таа ги издвои Унгарија и Австрија, меѓу другото, во подолгата пишана верзија на својот говор. Таа особено укажа на шокантните извештаи дека на мигрантите во транзитните зони на унгарско-српската граница не им даваат храна.

Кога унгарската амбасадорка во ОН во Женева, Зузана Хорват, реагира на говорот на Башелет во вторникот, таа му рече на Советот дека е жално што нејзиниот извештај содржи полувистини. Таа тврдеше дека никој не е задржан во транзитните зони во Унгарија и секој може слободно да ги напушти.

„Освен тоа, рече таа, храната е и ќе продолжи да биде дистрибуирана до сите што веќе ги поднесоа своите барања како бегалци“.

Во пишаната верзија на говорот Башелет се осврна и на мерките усвоени од унгарската влада во јуни, што им овозможуваат на властите да го уапсат, кривично да го обвинат и веднаш да го отстранат од граничната област на Унгарија секој адвокат, советник, волонтер или член на семејството со законски престој, осомничен за помагање некому да поднесе барање за азил, да добие дозвола за престој или да преземе други совршено законски дејства“.

Хорват го истакна ставот на владата дека сите нелегални миграции мора да бидат запрени и границите мора да бидат заштитени.

„Намерното наведување на мигрантите во ранливи ситуации не е хуманитарен чин според нашето мислење. Тоа е криминал што доведе до премногу смртни случаи на мигрантските рути“, рече таа.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц во вторникот побара од Башелет да ги разјасни коментарите за неговата земја во пишаната верзија на својот говор. Во текстот Башелет предупредува дека приоретизирањето на враќањето на мигрантите од Европа, без да се исполнат клучните меѓународни обврски за човековите права, не може да се смета за одговор за заштита“.

Таа рече дека нејзината канцеларија планира да испрати тим во Австрија за да ги процени последните случувања во оваа сфера.

Курц од Виена порача дека ќе ја брани својата земја од сите неосновани сомневања тврдејќи дека мигрантите во Австрија уживаат подобри услови отколку во повеќето земји. Наместо да ја ставаат Австрија на тапет, рече тој, ОН треба повеќе да се фокусираат на земјите што применуваат мачење и смртна казна и во кои слободата на изразување, собирање и религија се повредуваат секој ден“.

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Белата куќа пак се закани дека ќе му ја укине акредитацијата на новинарот на Си-ен-ен

Објавено пред

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани со укинување на акредитацијата за известување од Белата куќа на новинарот на Си-ен-ен, Џим Акоста.

Откако Федералниот судија во петокот нареди да му биде привремено вратена акредитацијата на Акоста, Белата куќа му испрати писмо на новинарот на Си-ен-ен, во кое наведува дека донеле прелиминарна одлука да му се укине акредитацијата, кога ќе истече судиската наредба, пренесе АП.

Белата куќа тврди дека Акоста не ги испочитувал основните стандарди на неодамнешната прес-конференција за новинари, на која изби расправија меѓу него и Трамп и поради тоа му се укинува акредитацијата.

Минатата недела судијата донесе одлука од ограничена природа, со која на Акоста привремено му се враќа акредитацијата.

Во меѓувреме, Си-ен-ен ја тужеше американската администрација поради кршење на првиот и петиот амандман од Уставот на САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Пакистан го криеше Осама и земаше пари од нас

Објавено пред

Американскиот претседателот Доналд Трамп го обвини Пакистан дека го криел лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, додека добивал милијарди долари американска помош. На обвинувањата возвратил пакистанскиот премиер, Имран Кан.

„Кан на својот твитер-профил напиша дека Пакистан има 75.000 жртви и изгубил 123 милијарди долари во американската војна против тероризмот“, наспроти фактите дека ниту еден Пакистанец не учествувал во нападот изведен на 11 септември на САД.

Кан наведува дека САД им обезбедиле помош од 20 милијарди долари, пренесе АП.

Во интервју за „Фокс њуз“, Трамп рекол дека секој во Пакистан знаел каде се наоѓа Бин Ладен и дека никој ништо не рекол наспроти тоа што САД на таа држава и` пружаа помош во износ од 1,3 милијарди долари годишно.

Трамп рекол дека ја укинал таа помош бидејќи тие ништо не направиле за САД.

САД и Авганистан долго време го обвинуваа Пакистан дека „мижи“ на присуството на исламски екстремисти и им пружа засолниште на лидерите на авганистанските талибанци.

Пакистан ги негира таквите обвинувања тврдејќи дека големите жртви кои ги има се поради судирите со пакистанските талибанци.

Прикажи повеќе...

Свет

Ирак и Иран со здружени сили против санкциите на САД

Објавено пред

Ирак и Иран ќе соработуваат за да ја зајакнаат меѓусебната трговија, изјави ирачкиот претседател, Бархам Салих.

„Имаме блиска соработка со Иран и ќе продолжиме да ја развиваме“, соопшти Салих на прес-конференцијата по средбата со претседателот Хасан Рухани во Техеран.

„Време е да воспоставиме регионален систем што ќе им служи на луѓето во регионот“, додаде Салих.

„Сакаме Ирак да биде место за примирје меѓу земјите од регионот, а не место за конфликт“, посочи Салих, кој се осврна кон затегнатите односи меѓу САД и Иран.

Посетата на Салих во Иран е прва од страна на ирачкиот претседател откако тој беше изгласан минатиот месец. Рухани пак, изјави дека разговорите со неговиот колега биле во врска со соработката за енергија меѓу двете земји.

„Разговаравме за продолжувањето на пругата помеѓу иранскиот град Шаламџа и Басра во јужен Ирак“, вели Рухани. „Сакаме да го зголемиме тргувањето со Ирак на 20 милијарди долари годишно“, посочи претседателот на Иран.

Иран и Ирак се здружија по најновите санкции што САД ги воведоа против Иран.

САД воведоа 45-дневна резигнација против Иран, како дел од новите санкции за природен гас и извоз на електрична енергија, соопшти американската амбасада од Багдад.

Ирак, земја која постојано се бори со недоволно прозиводство на електрична енергија, зависи од својот сосед и увозот на природен гас за своите електрани.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето  азил на поранешниот македонски премиер...

Македонија48 минути

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот...

Македонија3 часа

Министерот Филипче и градоначалникот Темелковски ќе се соочат со граѓаните за дислокација на Центарот за зависници

Решение на проблемот со Центарот за зависници е најдено, а на граѓаните заеднички ќе им го презентираат градоначалникот на општината,...

Регион4 часа

Дармановиќ: Кога Груевски помина низ Црна Гора, немаше потерница по него

Македонија не издаде никакви сигнали со кои на другите земји ќе им даде до знаење дека експремиерот, Никола Груевски, е...

Крвав четврток4 часа

Јане Ченто: Ме држите 11 месеци со препишани решенија за притвор

Во Апелациониот суд во Скопје се одржа јавна седница за продолжувањето на притворот на обвинетиот Јане Ченто за настаните од...

Македонија4 часа

(Видео) Рауфи: Комуникациите не докажуваат ништо против обвинетите во „Монструм“

Убедени сме, а тоа ќе се воспостави и во текот на постапката, дека во комуникациите нема ништо што ги инкриминира...

Македонија5 часа

(Видео) Општина Центар ќе бара одговорност за случајот со бабата кај Буњаковец

Од Општина Центар преку соопштение информираа дека направени се разговорите со двајцата комунални редари и почната е постапка за утврдување...

Македонија6 часа

(Видео) Помор на риба во Охридското Езеро поради нискиот водостој

Помор на тони плашица во каналот Студенчишта во Охрид, проценуваат жителите, кои додаваат дека во близина на местото се шири...

Македонија6 часа

Запален автомобилот на сопственикот на „Прагма продукција“, организатор на концертот на Чолиќ

Непознати лица утрово во 3.50 часот му го запалиле автомобилот на Кристијан Стефановски, сопственикот на „Прагма продукција“, која кај нас...

Македонија6 часа

(Видео) Анѓушев по појадокот кај Курц: Ќе вложиме напори за да обезбедиме подобар живот за граѓаните

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, присуствуваше на официјалниот работен појадок што го организираше канцеларот на Австрија, Себастијан Курц,...

Регион8 часа

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово,...

Економија8 часа

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија9 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија10 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија11 час

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија22 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт22 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа1 ден

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести1 ден

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија1 ден

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Досие