Контакт

Регион

Висок одѕив и нерегуларности на изборите во Косово – приведени 20 лица

Објавено пред

Заврши гласањето на денешните избори во Косово, а според медиумите три партии прогласиле победа. Голем одѕив во општините во кои доминира српското население и мали нерегуларности при гласањето – вака помина денот на изборите во Косово.

Во 19 часот беа затворени гласачките места на предвремените парламентарни избори на Косово, со највисок процент на излезност. Најголем одѕив има во Зубин Поток и најмал во Драгаш. Според проценките на Централната изборна комисија, гласале 44,09 проценти од косовските граѓани, а тоа е 97 проценти од избирачките места.

Државното обвинителство на Косово пренесе дека се приведени 20 лица поради различни кривични дела на изборниот ден. Право на глас имаа повеќе од 1,9 милиони луѓе, што е повеќе од официјалното население на Косово, поради проблеми со изборниот список, јавува дописникот на Би-би-си.

Денот на изборите се одржа во Косово без поголеми нерегуларности, рекоа претставниците на набудувачките мисии на ЕУ и ОБСЕ.

Централната изборна комисија соопшти дека имало изолирани инциденти и проблеми, но дека „не можат да влијаат на регуларноста на изборите“.

Две лица се уапсени во северниот дел на Митровица за злоупотреба на службената должност на едно избирачко место во училиштето, додаде обвинителството.Сепак, Обвинителството издаде наредба со која се определува 48-часовен притвор за само едно лице.Косовската полиција во Призрен соопшти дека уапсила и седум лица за фотографирање на гласачкото ливче.

Регион

Грците го добија својот прв крематориум

Објавено пред

Во Грција е отворен првиот крематориум по неколкудецениско спротивставување на Грчката православна црква, која смета дека кремирањето е непочитување на телото.

Крематориумот се наоѓа во Рицона, оддалечена 80 километри од Атина, а е изграден од приватна компанија за четири милиони евра.

Сите претходни обиди на локалните власти во Грција да изградат нешто слично, вклучително и Атина и Солун, пропаднаа поради спротивставувањето на Црквата, пренесува „Индекс“.

Крематориумот започна со работа и пред официјалното претставување пред јавноста, веќе се извршени 30 кремации.

Иако кремирањето беше легално во Грција уште во 2006 година, постапките не можеа да се водат заради спротивставувањето на Грчката православна црква.

„Црквата не прифаќа спалување на телото затоа што тоа е храм на Светиот Дух. Секој што искажува намера да се кремира го потврдува своето раздвојување од Црквата и затоа нема право на верски обред “, рече претходно Црквата.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција се заканува со специфични санкции за одделни членки на ЕУ

Објавено пред

Европа мора да се подготви за нов бран на миграции и бегалци, предупреди грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Сто дена по стапувањето на должноста Мицотакис, чија земја стана главен миграциски влез за Европа годинава, им се обрати денес на земјите од Европската Унија кои одбиваат да прифаќаат мигранти.

„Мора да има последици за оние кои не сакаат да учествуваат во задачата на европската солидарност“, рече тој.

Пред грчкиот парламент, премиерот предупреди дека ќе бара специфични санкции за тие земји, но не прецизираше кои.

„Имаме меѓу 3.000 и 4.000 малолетни лица без придружба во Грција, така што европските земји треба да преземат дел од товарот“, рече тој за АФП.

Во 2019 година во Грција пристигнале повеќе од 46.000 мигранти, повеќе отколку во Шпанија, Италија, Малта и Кипар заедно.

Камповите на егејските острови се преполни и не можат да го издржат новиот бран предизвикан од турската офанзива на Сирија.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Објавено пред

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под сомнение дека и помагалнала во тој ужасен чин.

Според неофицијални информации пренесени од медиуми од БиХ, малолетничката наводно се породила во стан во сараевската населба Алипашино Поле, каде што го убила своето бебе. Наводно за сето време со неа била и мајка ѝ. Случајот излегол на виделина кога малолетничката завршила во Клиничкиот центар во Сараево. Лекарите утврдиле дека таа крвави по породување за што ја известиле полицијата.

Членовите на сараевската полиција ги уапсиле малолетничката и мајка ѝ. Мајката била сместена во затвор, а малолетничката во установа, пренесува „Аваз“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Меркел : Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа2 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион3 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет3 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа3 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија14 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија15 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија18 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа19 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија20 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија22 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија22 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија23 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет23 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион1 ден

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија1 ден

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет1 ден

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет1 ден

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Досие