Контакт

Свет

Владата на Кувајт поднесе оставка пред парламентарните избори во ноември

Објавено пред

Владата на Кувајт, предводена од премиерот Сабах ал-Калид ал-Сабах, денеска му достави оставка на емирот Наваф ал-Ахмад ал-Џабер ал-Сабах во пресрет на парламентарните избори во ноември, пренесува државната Кувајтска новинска агенција.

Емирот ги пофали напорите на премиерот и неговата влада во исполнувањето на нивните обврски и ја потврди својата увереност дека сегашниот кабинет ќе продолжи да ги извршува своите уставни должности и да ги заврши аранжманите за претстојните законодавни избори.

Ал- Сабах положи заклетва како нов катарски владетел на 30 септември, по смртта на емирот Сабах Четврти (91 година) кој го водеше Кувајт, производител на нафта од ОПЕК, од 2006 година и ја водеше неговата надворешна политика повеќе од 50 години.

 

Свет

Сингапур суспендираше две вакцини против грип

Објавено пред

Сингапур ја прекина употребата на две од четирите вакцини против грип, откако починаа неколку лица кои ја примија во Јужна Кореја.

Со тоа Сингапур стана првата земја во светот што јавно објави прекинување на вакцината, пренесува „Ројтерс“.

Наведено е дека 48 лица починале во Јужна Кореја откако примиле вакцина против сезонски грип, но тие исто така најавија дека ќе продолжат со програмата за вакцинација бидејќи не е воспоставена директна врска помеѓу тие смртни случаи и вакцинацијата.

Никој не починал во Сингапур откако примил вакцина против грип, но суспензијата на вакцините од страна на SKYCellflu Quadrivalent и VaxigripTetra е воведена како претпазливост, соопшти сингапурското Министерство за здравство.

Првата вакцина се произведува во Јужна Кореја, втората е произведена од „Санофи Авентис“.

Другите две употребени вакцини сè уште можат да се користат за вакцинација.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц: Пред нас се тешки месеци, но мора да издржиме до вакцината

Објавено пред

Канцеларот Себастијан Курц изјави денеска по повод националниот празник на Австрија дека граѓаните ќе мора да живеат со коронавирусот уште многу месеци.

Како што рече, тие мора да издржат сè додека вакцината не овозможи враќање во нормала.

Курц рече дека знае дека многумина се истоштени поради оваа криза и дека повеќе не сакаат да слушаат за коронавирусот.

„Сакам да ви кажам, како граѓанин, дека ве разбирам. Исто така, не сакам да носам маски, да трпам ограничувања и сакам да можеме да славиме свечености кога сакаме. Но, како шеф на владата, не е моја работа да го кажувам она што сакаат да го слушнат сите“, посочи тој.

Курц рече дека граѓаните на Австрија ќе мора да живеат со коронавирусот уште многу месеци.

„Ќе мора да издржиме сè додека вакцината не ни овозможи да се вратиме во нормала. Ако фрустрацијата и гневот се посилни, тогаш треба да запомниме дека оваа криза не е трајна и дека крајот е на повидок”, рече тој.

Канцеларот ги пофали сите институции на земјата, а особено армијата, за нивниот придонес во оваа голема криза.

„Последните месеци уште еднаш покажаа дека без функционална армија, кризата не може да се надмине. Опремувањето на армијата ќе остане приоритет на оваа влада “, истакна тој во своето обраќање на свечената церемонија на заклетва на регрутите на австриската армија на националниот празник.

Тој изрази уверување дека Австрија, со своето единство, како и во минатото, добро ќе ја помине оваа криза.

„Пред нас се уште тешки месеци и знам дека не е лесно за сите нас“, рече Курц и додаде дека сегашната криза е без сомнение еден од најтешките предизвици со кои се соочува општеството од Втората светска војна.

Прикажи повеќе...

Свет

Мајк Пенс одбива да оди во самоизолација

Објавено пред

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, одбива да се самоизолира и покрај тоа што неговите четворица блиски соработници беа позитивни на коронавирус.

Вработените во неговата канцеларија поминаа во изолација по тестирањето во саботата, потврди портпаролот на Пенс, Девин О Мали. Сепак, иако советникот на потпретседателот и уште двајца асистенти се заразени, Пенс не размислува за самоизолација, пишува Си-ен-би-си.

Во изјава за медиумите, О’Мали истакна дека Пенс и неговата сопруга Карен Пенс се уште се во добра здравствена состојба.

Началникот на Генералштабот на Белата куќа, Марк Медоу, одби да каже кои лица од канцеларијата на потпретседателот, биле позитивни на коронавирус. Тој рече дека нема да ги открива личните податоци на вработените, освен ако тие не се претседател или потпретседател.

Сепак, она што ја разлути американската јавност е тоа што Пенс продолжува да се појавува на политички митинзи. Тој денеска ќе биде присутен во американскиот Сенат за да го потврди назначувањето на судијката Ејми Кони Барет во Врховниот суд. Првиот собир во Белата куќа за назначување судија предизвика ширење на вирусот кај претставниците на американската влада.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да можат да се тестираат за Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа42 минути

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет54 минути

Мелбурн: Нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци, во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија1 час

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за половина денар,...

Свет2 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ3 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија3 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион4 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија5 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа5 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ6 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет6 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија6 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија17 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет17 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија19 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија20 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион21 час

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион24 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа1 ден

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Досие