Контакт

Свет

Владимир Путин излезе на гласање последниот ден, Русите одлучуваат за неговата судбина

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, гласаше на избирачкото место во зградата на Руската академија на науките во североисточниот дел на Москва, каде што традиционално оди на гласање, јави новинската агенција ТАСС.

Путин ги повика граѓаните на Русија да излезат на гласање, потенцирајќи дека измените на уставот се во согласност со клучните вредности на рускиот народ и дека тие можат да бидат усвоени само со нивна поддршка.

Гласањето во Русија почна на 25 јуни, а денес е последниот ден на кој граѓаните можат да го искажат своето мислење за предложените уставни реформи, кој беше прогласен за официјален датум на гласање со указ на претседателот Путин.

Одлуката за одржување на гласање во текот на седум дена беше воведена со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Свет

Тајландскиот премиер се закани: Кривично ќе биде гонет секој што ќе шири лаги за вакцините

Објавено пред

Премиерот на Тајланд, Прајут Чан-Оча, се закани со кривично гонење на секој што шири лажни информации за вакцини против коронавирус на социјалните мрежи или во масовните медиуми.

Со оглед дека државата веќе може да казнува затоа што во тек е вонредна состојба, која беше прогласена во март минатата година поради пандемијата, предупредувањето на Прајут е реакција на тврдењата на опозицијата на интернет дека неговата влада не сторила доволно за да набави доволно вакцини.

Танаторн Џуангронгруангкит, поранешниот лидер на распуштената партија „Напред кон иднината“, ја обвини владата дека постапува премногу бавно во врска со вакцинирањето на населението. Имаше и обвинувања дека компаниите со „врски“ профитираат од државните договори за вакцини, што властите ги негираа.

Здравствените власти на прес-конференција денеска го бранеа процесот на набавка на вакцините и рекоа дека Министерството за здравство работи на тоа од февруари минатата година, но им треба време за проценка кои се соодветни.

Како што се наведува, целта на Владата е да вакцинира 50% од населението оваа година.

Прикажи повеќе...

Свет

САД најавија нови санкции против Русија

Објавено пред

САД наскоро ќе разгледаат дополнителни санкции против Русија, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео.

„ Соединетите држави наскоро ќе разгледаат дополнителни санкции против Русија според Законот за санкции против американските противници (CAATSA) и Европскиот закон за заштита на енергетската безбедност (ПЕЕСА)“, рече Помпео.

Тој потсети дека Америка воведе санкции на бродот кој работи на изградба на „Северен поток 2“ – леталото „Фортуна“ и неговиот сопственик, компанијата „КВТ РУС“, пренесува Спутник.

„ Ако биде завршен „ Северен поток 2 “, тоа ќе и` даде можност на Русија целосно да ја заобиколи Украина, лишувајќи ја од исклучително важните приходи и „отворајќи“ ја за понатамошни агресивни руски активности, а исто така ќе овозможи природните ресурси да се користат како инструменти на притисок и злонамерно влијание во Западна Европа“, истакна Помпео.

Според него, „денешното објавување на санкции покажува дека Соединетите држави не се плашат да одговараат за оние кои продолжуваат да помагаат и да го одобруваат овој руски инструмент на принуда“.

Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека проектот за гасоводот „Северен поток 2“ се соочува со суров и незаконски притисок од Америка. Проектот „Северен поток 2“ вклучува изградба на две гранки на гасоводот, со вкупен капацитет од 55 милијарди кубни метри гас годишно, од брегот на Русија, преку Балтичкото Море, до Германија.

Прикажи повеќе...

Свет

Протерани двајца членови на Националната гарда

Објавено пред

Двајца припадници на Националната гарда се протерани од безбедносната мисија што ќе ja обезбедува инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден.

Американски воен службеник и висок американски разузнавачки службеник изјавија дека е утврдено дека двајцата припадници на Националната гарда се поврзани со екстремистичка десничарска група.

Двајцата службеници дадоа изјава за АП, под услов да не бидат именувани поради прописите за медиумите на американското Министерство за одбрана, без да наведат во која екстремистичка група биле членовите на гардата или во која единица служеле.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија57 минути

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Економија1 час

Компаниите се ослободени од царинските давачки за една година

Владата донесе одлука за укинување на увозните давачки – царинските стапки на одделни суровини и репроматеријали кои се употребуваат во...

Македонија3 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија6 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија6 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија9 часа

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија9 часа

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет10 часа

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија10 часа

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија11 час

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет1 ден

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт1 ден

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија1 ден

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија1 ден

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет1 ден

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија1 ден

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ1 ден

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија1 ден

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Досие