Контакт

Свет

Влијателен ултраортодоксен рабин: Арапите ќе бидат подобри коалициски партнери од израелската левица

Објавено пред

Висок харедски рабин наводно дал поддршка за потенцијалниот сојуз на израелската влада со партијата Обединета арапска листа, која сега стана потенцијален клучен фактор по неизвесните избори во Израел во март, пренесува РТ.

Хаим Каниевски (93), кој се смета за водечки авторитет во еврејската ортодоксна заедница, одговори потврдно на прашањето на израелскиот медиум „Њуз 12“ за можноста израелските десничари да формираат коалиција со израелските арапски партии.

Влијателниот рабин и духовен водач на партијата „Обединет тора-јудаизам“ истакна дека ултраортодоксните и арапските заедници се многу слични на повеќе начини.

„Поверојатно е дека арапските партии ќе најдат заеднички јазик со религиозните Израелци за прашања како што се секуларизацијата и семејните вредности, што ќе ги направи подобар сојузник во зачувување на еврејската традиција отколку левичарските политички сили на земјата,“ наводно рекол Каниевски.

Четвртите по ред избори за само две години се одржаа во Израел на 23 март, но не успеаја да го надминат политичкиот ќор-сокак во земјата.

Според неодамнешното истражување на „Канал 13“, 80 отсто од гласачите не биле задоволни.

Ниту еврејските десничарски и религиозни партии, кои го поддржуваат Бенјамин Нетанјаху, ниту блокот од шест центристички и левичарски партии, кои сакаат долгогодишниот премиер да биде симнат од власт, не успеаја да освојат доволно места во Кнесетот за да формираат стабилна владејачка коалиција.

Ситуацијата значи дека четирите места за кои се бори пропалестинската Обединета арапска листа (УАЛ или Ра’ам) може да се покажат клучни во промената на рамнотежата во корист на еден од блоковите. Но, лидерот на УАЛ, Мансур Абас, се чини дека не брза да избере помеѓу Нетанјаху и оние што стојат зад неговиот главен ривал, Јаир Лапид.

„Не исклучувам ништо. Подавам рака за да создадам можност за заеднички живот во оваа земја, која е света и благословена за децата од трите вери и двата народа“, рече Абас обраќајќи им се и на десничарската и на левичарската израелска партија.

Коментарите на лидерот на УАЛ значат значаен напредок затоа што израелските арапски партии традиционално одбиваат воопшто да соработуваат со еврејските политички сили поради палестинското прашање.

Регион

Патници од Косово заразиле пет општини во Австрија

Објавено пред

Во австриската провинција Горна Австрија се појави кластер на коронавирус, предизвикан од работници кои пристигнале со автобус од Косово.

Патниците на автобусот што носел луѓе кои работеле во Горна Австрија се заразиле со короната.

Од 34-те патници, повеќе од половина биле позитивни на коронавирусот.

Овој кластер, во меѓувреме, опфати пет општини и погоди седум компании и пет училишта.

Минатата година, како што истакнаа властите, честопати имало проблеми со автобусите кои превезувале работници од Романија и Косово.

Неофицијалните превозници често ги менуваат своите рути за да избегнат полициски проверки, што го отежнува спречувањето да се внесе вирусот.

Како што сега е објавено, „заразениот“ автобус од Косово на 3 април донел 34 викенд-работници во Горна Австрија.

По пристигнувањето, тие се разишле низ провинцијата и со тоа предизвикале огромен кластер.

Досега, 18 патници од тој автобус биле позитивно тестирани и тие ја рашириле короната во австриските општини.

Прикажи повеќе...

Свет

ООН: Половина од жените во земјите во развој не одлучуваат за своето тело

Објавено пред

Само половина од жените во земјите во развој имаат контрола над нивните тела – одлуки за секс, здравствена заштита и контрацепција, покажа извештајот на Обединетите нации.

Во документот се наведува дека на жените и девојките им е забрането да имаат пристап до контрацепција или абортус, на нив се врши обрезување или се тестираат за невиност и мора да се омажат како деца, известува Фондацијата „Томсон Ројтерс“.

„Правото на автономија над своето тело значи право на избор без страв од насилство или некој друг да одлучува за нас“, рече Наталија Канем, шеф на Агенцијата на ООН за сексуално и репродуктивно здравје (УНФПА).

Жените во субсахарска Африка, Јужна и Централна Азија имаат најмала контрола над нивните тела, на пример во одлуките за сексуален однос или пристап до сексуални здравствени услуги без одобрение од машки роднини или партнери, пишува УНФПА.

Во земји како Мали, Нигер и Сенегал, само 10 проценти од жените имаат телесна автономија, се вели во извештајот во кој се анализирани повеќе групи податоци за родова еднаквост, сексуално здравје и пристап до контрацепција во 57 земји.

Канем истакна дека социјалните табуа за сексот и патријархатот ги спречуваат жените и девојчињата да го изразат своето мислење затоа што мажите имаат предност во одлуките.

„Родовата нееднаквост е најподмолната и најраспространета пречка за телесната автономија. Таа почнува од лулката“, рече Канем, педијатар и епидемиолог, која додаде дека ситуацијата е влошена поради пандемијата на коронавирусот.

„Она што порано беше тешко, сега е уште полошо поради пандемијата на Ковид-19, што резултираше со зголемено сексуално насилство, зголемен број на несакана бременост и нови бариери за пристап до здравствени услуги, со загуби на работното место и образование“.

УНФПА во април минатата година објави дека глобалните мерки за општо затворање може да доведат до 20 проценти повеќе семејно насилство, бидејќи жртвите ќе бидат затворени со нивните насилници.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Египет: Автобус удри во камион и изгоре, при што загинаа 20 лица

Објавено пред

Во судир меѓу автобус и камион на автопатот во областа Асијут во Египет загинаа 20 лица, а три лица беа повредени, соопшти денеска Министерството за здравство на Египет.

Автобус со патници од Каиро доцна синоќа удри во камион натоварен со бетон, кој запрел поради дефект на пустинскиот дел од автопатот во Горен Египет, во областа Асијут, оддалечен околу 370 километри од главниот град, пренесува „Ројтерс“.

Во соопштението на локалните власти се наведува дека автобусот изгорел кратко по судирот, како и дека спасувачите одвај ги извлекле телата на загинатите и повредените.

На местото на настанот пристигнале 36 возила на брза помош, соопшти Министерството за здравство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија58 минути

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови за 51 отсто

Владата го усвои Ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион60 минути

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа2 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ2 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија3 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа4 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија15 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија15 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија18 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија19 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија21 час

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија22 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа24 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија1 ден

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ1 ден

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа1 ден

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија1 ден

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет1 ден

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Досие