Контакт

Европа

Внуката на Сергеј Скрипал се сомнева во истрагата на властите во Британија за труењето на Јулија и нејзиниот татко

Објавено пред

Внука на поранешниот двоен руски шпион Сергеј Скрипал предупреди дека не треба да се земе „здраво за готово“ изјавата на британската Влада.

Во интервју за весникот „Известија“, Викторија Скипал вели дека тврдењата за двајцата руски државјани обвинети за труењето на Скрипал и неговата ќерка Јулија може да се измама, пренесува „ТАСС“.

Како што посочува таа, по малку е скептично дека двајца Руси учествувале во нападот на Скрипал и неговата ќерка, таа смета дека ова е обид на британската премиерка, Тереза Меј, да се оправда пред парламентот.

„Знаете, поминаа шест месеци. Точно шест месеци. Имам само едно прашање: Ако Британците го знаеле тоа, зошто претходно не соопштија“, праша Викторија.

Во својата изјава таа вели дека верува дека теоријата на британските истражители дека двајцата обвинети користеле лажни руски пасоши и дека нивните слики лесно можеле да се променат во документите е по малку сомнителна.

Таа е збунета бидејќи, како што вели, британските власти се противеле на нејзината желба да се сретнат со Сергеј и Јулија Скрипал во Велика Британија, пренесуваат тамошните медиуми.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Австрија со најмала стапка на смртност од коронавирус во светот

Објавено пред

Стапката на смртност на ковид-пациентите во Австрија е најмала во светот, изјави експертот за јавно здравје Армин Фидлер.

Тој вели дека Австрија, со 71 смртен случај на милион жители, е за 3 отсто подобра од соседна Германија.

На прес-конференцијата во Брегенц, Фидер рече дека, на примерот во Италија, Шпанија и Велика Британија, може да се види што може да се случи ако не се преземат мерки за спречување на вирусот на време.

Тој се осврна и на ситуацијата во Соединетите Држави, изјавувајќи дека една студија покажува дека Америка можела да спречи смрт на 36.000 луѓе, доколку ги применила своите мерки една недела порано.

Фидлер посочува дека причина за успехот на Австрија била неверојатната дисциплина на населението.

Во Виена, во првата недела од воведувањето ограничувања на слободата на движење, социјалната подвижност паднала на три отсто.

Кога станува збор за Шведска, либералниот пристап доведе до, како што рече, пет пати повеќе смртни случаи отколку во Австрија, а економијата не е во подобра позиција.

„Никој не знаеше кој е вистинскиот начин“, изјави тој и додаде дека одредени мерки можеби биле претерани, но дека мора да се има предвид дека нешто ново се учи за коронавирусот секој ден.

Во моментов, Фидлер гледа најголеми ризици во празнувањата, но и во црковните посети, и свадбите и погребите.

Фидлер, кој е советник на владата на австриската покраина Форарлберг, изјави дека во моментов има 105 проекти низ целиот свет за да се најде вакцина против коронавирусот.

„Сè уште не е сигурно дека вакцината ќе ја добиеме во блиска иднина“, предупреди тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Објавено пред

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале скоро 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно.

Министерството за здравство соопшти дека досега од вирусот починале 26.834 лица, а не 28.752.

Ревизија на бројот на мртви се случи за време на верификација на собраните податоци, кога службените лица ги избришале смртните случаи што биле впишани двапати по грешка, како и смртните случаи во кои заразата не била утврдена со тестирање.

Официјалните бројки, сепак, не вклучуваат илјадници луѓе за кои се верува дека починале со симптомите на вирусот, особено во домовите за стари лица.

Министерството објави дека во претходните 24 часа починале 50 лица од коронавирус, што е најмал број на починати во еден ден од 16 март.

Регистрирани се 246 новозаразени лица, со што вкупниот број на потврдени случаи се искачи на 235.400.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Објавено пред

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што поскоро отворање на границите меѓу европските земји, откако тие беа затворени поради пандемијата на коронавирус.

„Франција и Германија мора да работат на итно обновување на слободното движење во Шенген зоната веднаш штом ќе се исполнат условите“, наведуваат Ричард Феранд и Волфганг Шобле во заедничката изјава, објавена од „Франс прес“.

„Затворањето на француско-германските граници веќе предизвика сериозни последици и е особено важно за перцепцијата на германско-француските односи“, наведоа Феранд, член на центристичката партија ЛРЕМ на францускиот претседател Емануел Макрон и Шобле, еден од столбовите на Христијанско демократската унија – ЦДУ, на канцеларката Ангела Меркел, залагајќи се за што побрза акција.

Текстот на заедничката изјава е објавен два дена пред состанокот на Франко-германското парламентарно собрание, нов форум на двата парламента формиран за зајакнување на односите меѓу двете земји, кој ќе биде посветен на лекциите што Европа може да ги научи од пандемијата ковид-19.

До денес, повторното отворање на границите во Европа е планирано од средината на јуни, но досега имало неред во различни европски земји, и покрај повиците на Европската комисија за повеќе меѓусебни консултации.

Претседателите на двата национални парламента, исто така, во заедничката изјава ја поздравија и ја дадоа својата поддршка на последниот предлог на францускиот претседател Макрон и германската канцеларка Меркел, за обновување на економиите со помош на 500 милијарди евра, средства финансирани од долг договорен во рамките на Европската унија.

„Франција и Германија преземаат заедничка одговорност за Европската унија со предлогот, кој се обидува да ја зајакне Европа по кризата со коронавирусот“, истакнуваат претседателите на францускиот и германскиот парламент.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа23 минути

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале скоро 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Свет41 минута

СЗО: Земјите во кои паѓа бројот на заболени се соочуваат со втор бран ако нагло ги попуштат мерките

Земјите во кои се намалува бројот на заболени од коронавирус би можеле да се соочат со втор пик на епидемијата...

Регион1 час

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа1 час

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што поскоро отворање на границите меѓу европските земји, откако тие беа...

Македонија2 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата со коронавирусот....

Регион2 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Откако Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет13 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија14 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет15 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа15 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет16 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет16 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа17 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија20 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија22 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет22 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион23 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија24 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија24 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија1 ден

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Досие