Контакт

Свет

Водачот на тимот на СЗО по враќањето од Вухан: Имаме нови докази

Објавено пред

Научникoт што ја водеше мисијата на СЗО со цел да се утврди потеклото на коронавирусот во Вухан ги откри првите докази дека вирусот широко циркулирал пред официјален Пекинг да признае за тоа.

Питер Ембарек и неговиот тим откриле дека во декември минатата година во Вухан имало најмалку 13 вида коронавирус, што укажува на тоа дека вирусот веќе некое време бил меѓу човечката популација и со тоа мутирал, пишува „Блиц“.

Откриле и дека речиси 1.000 луѓе во Вухан можеби биле заразени уште на почетокот на декември 2019 година. Таа процена ја базираат на кинески податоци, кои покажуваат 174 тешки случаи на заболување.

Ембарек не сакаше да изнесе заклучок дека вирусот циркулирал во Кина пред декември, но професорот Едвард Холмс, вирусолог од Австралија, за Си-ен-ен изјави дека сите докази укажуваат на тоа дека вирусот веројатно циркулирал некое време пред декември.

Новите коментари на д-р Ембарек се значително поинакви од оние што ги даде минатата недела додека тимот сè уште беше во Кина кога тој инсистира на тоа дека нема докази за пренесување на вирусот во Вухан или на друго место пред декември 2019 година. Тој исто така ги повика научниците да престанат да ја истражуваат можноста дека вирусот избегал од лабораторија.

Критичарите, вклучително и поранешниот американски претседател Доналд Трамп, ја обвинија СЗО за поддршка на кинеската пропаганда за потеклото на короната, а минатонеделните коментари на д-р Ембарек само додадоа масло на огнот.

Дури по враќањето во Европа, Ембарек откри дека неговиот тим имал пристап до картоните на само 92 пациенти од целата провинција Хубеј, датирани пред декември 2019 година, кои покажале можни докази за инфекција со коронавирус. Притоа имале можност 67 од нив да ги тестираат на антитела и сите резултати биле негативни.

Сепак, Ембарек вели дека треба да се направат повеќе тестови бидејќи е можно антителата на коронавирусот кај тие пациенти да исчезнат пред да бидат тестирани повторно. Особено тој ги повика властите во Пекинг да му дадат пристап на неговиот тим до 200.000 примероци крв од резервите во Вухан, кои потекнуваат пред две години и сите да ги тестираат на антитела.

Примероците од крв даваат увид во тоа што имало во системот на пациентот во моментот на земањето на крвта, вклучително и антитела.

Свет

Израел почна да ги вакцинира Палестинците, дури и на окупираниот Западен Брег

Објавено пред

Израел започна да ги вакцинира Палестинците кои работат во таа земја, но и во населените места на окупираниот Западен Брег, два месеци по започнувањето на кампањата за имунизација во земјата.

Палестинските работници, кои преку неколку контролни пунктови преминаа во Израел, ја примија првата доза на вакцина на „Модерна“, а акцијата ја спроведе израелската воена агенција која ги координира владините операции на Западниот Брег, пренесе АП.

Околу 100.000 Палестинци на Западниот брег работат во Израел.

Досега, Израел им дал 8,7 милиони дози на „Фајзер“ на своите граѓани (од вкупно 9,3 милиони), а повеќе од 40 проценти ги примиле обете дози на вакцината.

До денес, Израел им даде помал број вакцини на Палестинците на Западниот Брег и во Појасот Газа, што предизвика меѓународни критики, додаде АП.

Групите за човекови права и многу Палестинци велат дека Израел, како окупаторска сила, е одговорен за обезбедување вакцини за Палестинците, но Израел се повикува на прелиминарниот мировен договор од Осло во 90-тите и тврди дека нема таква обврска.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија подготвена за дигиталните сертификати за вакцинација

Објавено пред

Граѓаните на Србија кои се вакцинирани ќе можат, како што стојат работите, да патуваат во земјите на Европската Унија без ограничувања, и покрај најавеното воведување на ковид-пасоши и дигитални сертификати за вакцинација.

Српската министерката за трговија, туризам и телекомуникации, Татјана Матиќ, посочи дека Србија ги исполнува техничките предуслови за издавање дигитални сертификати што ќе овозможат безбедно патување на граѓаните вакцинирани против коронавирусот.

Претседателот на Националната асоцијација на туристички агенции (YUTA), Александар Сеничиќ, исто така верува дека Србија лесно ќе ги приспособи своите сертификати за вакцинација на земјите од ЕУ.

„Веќе имаме сертификати за вакцинација со QR-код што е двојазичен и каде покрај името и презимето на тој што е вакциниран, се наоѓа датумот, местото на вакцинација и видот на вакцината. Значи, тој документ може да биде дигитален затоа што има QR-код што треба само да се прочита“, нагласува Сеничиќ и додава дека е потребно само да се преведат имињата и презимињата на вакцинираните на латински јазик.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција: Вакцинацијата може да биде задолжителна за здравствените работници

Објавено пред

Француската влада ги предупреди здравствените работници дека вакцинацијата може да биде законски обврзувачка за нив, откако премиерот Жан Кастекс откри дека само 40 проценти од медицинските лица биле вакцинирани, објави „Гардијан“.

Владиниот портпарол Габриел Атал апелираше до сите што работат во здравствениот сектор и имаат приоритет при вакцинирање, да го сторат тоа.

„Во изминатата година, нашите здравствени работници се однесувааа како херои, но бројот на вакцинирани меѓу нив е неприфатлив денес. Ако сте здравствен работник, би било неодговорно од вас да ја одбиете вакцината”, рече Атал додека одговараше на прашања од читатели на „Ле Паризиен“.

Атал додаде дека владата ќе се обиде да апелира до здравствените работници да ја примат вакцината со принципот морков и стап, но ако не успеат на тој начин, вакцинацијата може да биде законски задолжителна за нив.

„Сите ги засукаа ракавите за да нѐ извлечат од оваа епидемија. Сега треба да ги засукаат ракавите до рамениците за да бидат вакцинирани”, рече Атал.

Атал го продолжи само она што го рече премиерот Кастекс минатиот четврток, кога изјави дека медицинските лица имаат обврска кон себе, кон семејството и кон луѓето за кои се грижат да бидат вакцинирани.

„Ле Паризиен“ ги опиша коментарите на Аталус како деликатна закана што удира силно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија2 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа2 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет3 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава5 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија5 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет18 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет20 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија21 час

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија21 час

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија22 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа22 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет23 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија24 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија24 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет1 ден

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија1 ден

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Досие