Контакт

Свет

Водителката која го истепа својот дечко пронајдена мртва

Објавено пред

Каролин Флек, поранешната водителка на британското риалити шоу „Лав Ајланд“, е пронајдена мртва во нејзиниот стан во Лондон. Таа имаше 40 години.

Веста за смртта ја потврди нејзиното семејство, а Би-би-си пишува дека водителката си го одзела животот.

„Можеме да потврдиме дека нашата Каролин почина денеска на 15 февруари. Ве молиме за приватност во овие тешки моменти и ги молиме медиумите да не се обидуваат да не контактираат или фотографираат“ стои во соопштението од нејзиното семејство.

Каролин ја водеше и британската верзија на шоуто „Икс Фактор“. Местото водителка на „Лав Ајланд“ го загуби откако беше уапсена зошто физички го нападнала својот 13 години помлад дечко, Луис Бартон, поради порака која ја нашла во неговиот мобилен. За неколку недели требала да се појави на суд поради инцидентот.

На социјалните мрежи, од водителката се опростуваат колеги и пријатели.

Свет

(Видео) Експлозија во деловен центар во Москва

Објавено пред

Експлозија одекна денеска во деловниот центар „Панорама“ во центарот на Москва, недалеку од словачката амбасада, а според руските медиуми, нема жртви.

Се верува дека експлозијата се случила на 9. кат од деловниот центар, поради проблеми во котларницата, јави канал на „Телеграм“ повикувајќи се на извор од службите за итни случаи.

Медиумите претходно објавија дека експлозијата се случила во зградата на амбасадата на Словачка во Москва.

На социјалните медиуми се објавени снимки од местото експлозијата, на кои се евидентни оштетувањата на деловниот центар, а од експлозијата испукале и прозорците на околните згради.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија строго ќе го казнува излегувањето од дома за Велигден

Објавено пред

Австралиските власти се заканија со остри парични, па дури и затворски казни за оние кои без добра причина ќе се најдат надвор од своите домови за време на велигденските празници, со надеж дека на тој начин ќе го запрат ширењето на коронавирусот.

Премиерот Скот Морисон рече во велигденската порака: „Остануваме дома овој Велигден. Не патувајте, не одете никаде“.

Сојузните влади предупредуваат дека оние што ги кршат забраните и одат на непотребни патувања, ќе бидат казнети со над 1.000 австралиски долари и до 6 месеци затвор.

Полицијата на Нов Јужен Велс, наводно, казнувала луѓе што седат на клупи во парк наместо да вежбаат, додека повеќето плажи во Сиднеј се затворени за да се спречат групни собири.

Владата на Нов Јужен Велс започна да казнува со казна од 5000 американски долари за сите што плукаат или кашлаат врз болничкиот персонал или полицијата, откако беа пријавени неколку инциденти.

Се верува дека со строгите мерки за изолација е постигнат одреден успех, со тоа што Австралија регистрирала само 100 нови инфекции во последните 24 часа, што е најниско во последните три недели.

Во Австралија досега се забележани 6087 случаи на зараза и 51 смртен случај.

Прикажи повеќе...

Свет

Извршена првата трансфузија на крвна плазма на пациент со коронавирус во Москва

Објавено пред

Во Москва е извршена првата трансфузија на крвна плазма од пациент кој закрепнал од вирусот Ковид-19 на заболен пациент, изјави заменик-градоначалникот на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова.

Според неа, крвна плазма донирале 11 пациенти кои оздравеле од новиот коронавирус, додека седум пациенти кои сè уште се лекуваат примиле трансфузија, пренесува ТАСС.

„Ние ја следиме работата на нашите колеги во други земји и знаеме дека слично истражување е успешно спроведено во Кина, Германија и САД. Се надевам дека новата методологија ќе ни помогне ефикасно да се бориме против пандемијата“, рече Ракова.

Институтот Склифозовски како и Центарот за трансфузија на крв Гаврилов беа вклучени во истражувањето за ефектот на лекувањето на овој начин.

Според последните податоци, 10.131 лица се заболениод од новиот коронавирус во Русија, од кои повеќето случаи биле потврдени во Москва – 6.698.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија28 минути

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија31 минута

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа2 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија4 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет4 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија5 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет5 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион6 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет6 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа8 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија17 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа19 часа

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа19 часа

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија20 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија21 час

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија22 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Свет23 часа

Животот на Асанж во сериозна опасност, во „Белмарш“ е потврден првиот случај со Ковид-19

Условите во затворот во Белмарш, во кој е сместен Џулијан Асанж, може да се полоши отколку што Лондон е подготвен...

Македонија23 часа

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет23 часа

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија24 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Досие