Контакт

Свет

Воен офицер убиен од елен – трагедија во претседателската резиденција во Парагвај

Објавено пред

Парагвајски воен офицер е убиен откако бил нападнат од елен, пробивајќи го со рог низ градите додека служел како обезбедување во претседателската резиденција во главниот град Асунсион, соопштија денеска официјални лица.

Помошник-пешадискиот наредник Виктор Исаси Флеча (42) почина синоќа како последица на „повреди на рогот на тоа животно“, се вели во соопштението на воените сили на оваа јужноамериканска земја.

Станува збор за индиски елен, кој е подарен на претседателската резиденција, изјави за новинарите функционерот во Министерството за животна средина Фредерик Бауер.

Портпаролот на пешадијата Виктор Урдапилета за „Ројтерс“ изјави дека камерите го снимиле моментот кога војникот се приближил до еленот и кога бил нападнат.

Мажот бил прогласен за мртов во воена болница. Урдапилета рече дека немало сличен напад од животни кои рутински биле чувани во претседателската резиденција, меѓу кои имало ноеви и коњчиња.

Свет

Силен земјотрес го погоди Тајван

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван во 15 часот и 35 минути, по локално време.

ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 63 километри, на 24 километри југоисточно од градот Јилан.

Нема детали за материјална штета и евентуални жртви.

Прикажи повеќе...

Свет

И Канада ги повлекува семејствата на своите дипломати од Украина

Објавено пред

Канада денеска соопшти дека привремено ги повлекува семејствата на своите дипломати од Украина поради акумулација на руски војници долж границата со оваа источноевропска земја.

Американскиот Стејт департмент во неделата потврди дека на членовите на семејствата на дипломатите им било наредено да ја напуштат Украина, објаснувајќи дека руската воена акција може да се случи во секое време, пренесува „Ројтерс“.

„ Поради тековното засилување на военото присуство на Русија долж границата со Украина и дестабилизирачките активности на Москва во и околу Украина, решивме привремено да ги повлечеме децата на персоналот на канадската амбасада на возраст под 18 години и членовите на семејството кои ги придружуваат“, соопшти канадското Министерство за надворешни работи, без дополнителни детали.

Канада, која зазеде цврст став против Москва по руската анексија на Крим во 2014 година, минатата недела соопшти дека на Украина ќе и понуди заем до 120 милиони канадски долари (95 милиони долари).

Во меѓувреме, шведското Министерство за надворешни работи соопшти дека поради безбедносната ситуација, препорачливо е да се забранат сите патувања во Украина кои не се неопходни, како и до полуостровот Крим, регионите Доњецк и Луганск.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

Објавено пред

По протестот во Киев изби тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати.

Претприемачите кои бараа даночни олеснувања се обидоа да влезат во зградата на Врховната Рада, демонстрантите шетаа по централните улици на градот. Меѓу нивните барања е и усвојување на предлог-законот за поедноставен систем на користење фискални каси и други олеснувања во даночниот законик.

Потоа демонстрантите се вратија во зградата на парламентот и продолжија со протестите. Група демонстранти потоа се обиде да влезе во зградата на парламентот. Поради тоа дошло до тепачка, а полицијата употребила солзавец и уапсила неколку учесници на собирот, меѓу кои и организаторите, кои на насобраните им се обратиле од бината.

Полицијата потоа ги оттурнала претприемачите од зградата на парламентот, но судирите продолжиле.

За време на судирите, демонстрантите палеле димни бомби и факели. Според непотврдени вести, еден демонстрант загинал во судир со полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.193 тестови,...

Свет53 минути

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев изби тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите кои бараа даночни олеснувања се...

Македонија2 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа4 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија5 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија6 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија7 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија7 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија9 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија10 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија10 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет10 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет11 час

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет20 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет22 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија1 ден

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа1 ден

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Досие