Контакт

Свет

Воз излета од шините во Бангладеш, најмалку петмина загинати

Објавено пред

Најмалку пет луѓе загинаа, а повеќе од 100 се повредени кога патнички воз излета од шините во Бангладеш.

Се стравува дека бројот на жртвите би можел да се зголеми зашто два вагона паднале во канал, рекол претставник на полицијата.

Во вагоните би можело да има уште тела на загинати патници, пренесе „Ројтерс“.

Возот патувал од источниот град Силета кон престолнината Дака, а излетал од шините додека поминувал преку мост.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Мадуро: Должен сум да го посетам Иран за да се заблагодарам за доставената нафта

Објавено пред

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, најави дека во блиска иднина ќе го посети Иран за да разговара за потпишување билатерални договори за соработка што се однесуваат на енергетиката и другите сектори, пренесува „Њујорк тајмс“.

Во телевизиско обраќање во понеделникот Мадуро истакна дека е должен да оди лично да му се заблагодари на народот на Иран, кој претходно испрати флота со танкери со нафта за неговата земја.

Не е јасно кога точно Мадуро ќе го посети Иран.

Неговата изјава доаѓа откако портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Абас Мусави, изјави дека Техеран ќе  продолжи со своите нафтени пратки во Венецуела ако Каракас побара повеќе вакви испораки.

„Иран ги практикува своите права за слободна трговија со Венецуела и подготвени сме да испратиме повеќе танкери ако Каракас побара повеќе испораки од Иран“, истакна Мусави.

Тој зборуваше откако петте ирански танкери со нафта и со опрема за рафинирање нафта пристигнаа во Венецуела минатата недела.

Претходно, и Венецуела и Иран изразија загриженост дека САД може да се обидат да ја спречат испораката на нафта со употреба на своите воени бродови распоредени на Карибите по непотврдените извештаи дека Вашингтон размислува за таква опција.

Иранскиот претседател Хасан Рохани ги предупреди САД дека Техеран ќе се одмазди ако неговите танкери се соочат со проблеми.

Иран, исто така ги отфрли, како што рече, неоснованите обвинувања на американскиот специјален претставник за Венецуела, Елиот Абрамс, дека Техеран го снабдува Каракас со опрема потребна за рестартирање на рафинериите во замена за злато од резервите на Венецуела.

Во посебен развој минатата недела, Мадуро ги осуди обидите на САД да го спречат Каракас да има трговски односи со Иран, тврдејќи дека ова е неотуѓиво право на двете држави.

„Венецуела и Иран сакаат мир и имаме право слободно да тргуваме“, истакна тој.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Застрелан полицаец во Лас Вегас

Објавено пред

Две одделни вооружени престрелки во кои учествувале полицајци се истражуваат во Лас Вегас, соопшти градскиот полициски оддел. Во еден од инцидентите беше застрелан полицаец, пренесува РТ.

Полицаецот бил застрелан во близина на хотел-казиното „ Циркус Циркус“, соопшти Градскиот полициски оддел во Лас Вегас. Локални медиуми тврдат дека полицаецот добил смртоносна повреда на главата, но нема официјална потврда.

Другиот инцидент се случил пред судница во Федералниот суд во центарот на Лас Вегас. Полицајците, наводно, возвратиле со оган кон лице кое почнало да пука на местото на настанот, застрелувајќи го напаѓачот неколку пати.

Локациите на двете престрелки се на јужниот крај на булеварот „Лас Вегас“ и се оддалечени околу три километри една од друга.

Како и многу други градови во САД, и Лас Вегас беше сведок на масовни демонстрации во понеделникот поради смртта на Џорџ Флојд при апсење. Во текот на ноќта имало судири меѓу полицијата и демонстрантите, при што полициските службеници употребиле солзавец.

Сепак, нема непосредни индиции дека некоја од престрелките е поврзана со тие судири.

Прикажи повеќе...

Европа

Во мај 7,3 милиони Германци вработени со скратено работно време

Објавено пред

Во Германија 7,3 милиони луѓе работеле со скратено работно време во мај, според економскиот институт ИФО.

„Оваа бројка никогаш не била поголема. За време на глобалната финансиска криза, бројот на работници со скратено работно време достигна врв во мај 2009 година, кога беа погодени нешто помалку од 1,5 милион луѓе“, рече експертот за пазарот на трудот Себастијан Линк, наведува институтот ИФО во соопштението доставено до „Танјуг“.

За време на кризата со коронавирусот, германските компании најавија дека ќе воведат скратено работно време за 10,1 милиони вработени, а според ИФО, тие тоа го примениле во 71,6 проценти од случаите во однос на најавениот број.

За разлика од глобалната финансиска криза, кога над 80 проценти од вработените со скратено работно време беа од германскиот производствен сектор, во моментот на кризата со коронавирусот, оваа опција за работни односи се применуваше речиси во сите економски области, се вели во соопштението на институтот ИФО.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион58 минути

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија2 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион2 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет3 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет4 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт4 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа4 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет5 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет16 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет16 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија17 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија21 час

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија22 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија23 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија23 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион1 ден

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија1 ден

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија1 ден

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Досие