Контакт

Свет

Вонредна состојба на Флорида, доаѓа бурата „Јан“со потенцијал да прерасне во голем ураган

Објавено пред

Гувернерот на американската сојузна држава Флорида, Рон Де Сантис денеска прогласи вонредна состојба во 24 окрузи, поради зајакнувањето на тропската бура „Јан“, која се наоѓа над Карибите и се стравува дека следната недела ќе донесе обилни врнежи и урагански ветрови и до Флорида.

dobivaj vesti na viber

Де Сантис им порача на жителите на Флорида и на локалните власти да се подготват додека се приближува бурата и побара од федералните власти да прогласат вонредна состојба, пренесува АП.

Националниот центар за урагани предвидува дека тропската бура „Јан“ ќе се движи низ западна Куба и ќе се приближи до Флорида на почетокот на следната недела со јачина на ураган.

„Оваа бура има потенцијал да прерасне во голем ураган, затоа ги охрабруваме сите жители на Флорида да се подготват. Се координираме со сите државни и локални партнери и ги анализираме можните ефекти од ова невреме“, се вели во соопштението на Де Сантис.

Свет

Кина ублажува некои од најстрогите мерки против коронавирусот

Објавено пред

На патниците во Пекинг и во најмалку 16 други градови им е дозволено да влезат во автобуси и метро без тест за вирусот што беше направен во претходните 48 часа, за првпат по неколку месеци, од денеска, објави агенцијата АП.

dobivaj vesti na viber

Индустриските центри, вклучително и Гуангжу во близина на Хонг Конг, повторно ги отворија пазарите и бизнисите и ги укинаа повеќето ограничувања за движење, додека ги задржаа ограничувањата за населбите каде што се пријавени инфекции.

Владата минатата недела објави планови за вакцинирање на милиони луѓе во нивните 70-ти и 80-ти, зголемувајќи ги надежите за брз крај на политиката на нулта толеранција за Ковид.

Од друга страна, здравствените експерти и економисти предупредуваат дека ќе биде средината на 2023 година, а можеби и 2024 година пред стапките на вакцинација да бидат доволно високи.

„Кина сè уште не е подготвена за брзо повторно отворање. Очекуваме долгорочни мерки за задржување. Ограничувањата би можеле да продолжат динамично да се заоструваат во градовите од пониско ниво, доколку се зголеми бројот на хоспитализирани“, велат економистите во денешниот извештај.

Промените во мерките против КОВИД уследија по протестите со кои се бара крај на политиката на нулта толеранција за ковид, но се во согласност со претходните ветувања на Комунистичката партија за олеснување на ограничувањата. Промените беа широко објавени во обид да се смири јавното незадоволство, според АП.

Кина се соочува со „нови ситуации и задачи“ поради „слабеењето на патогеноста“ на најновата омикронска варијанта. И покрај промените, Пекинг и другите градови им кажуваат на некои жители да останат дома или да спроведуваат други ограничувања за населбите со инфекции.

Патниците на железничките станици во кинескиот главен град и на три аеродроми мора да покажат негативен тест за вирусот направен во претходните 48 часа.

Сè уште е потребен негативен тест за вирусот направен во последните 72 часа за да влезе во јавни згради во југозападната метропола Чунгкинг, епицентарот на најновата појава на инфекции.

Јадењето во ресторани во некои делови на Пекинг се уште е забрането.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Имаме нешто што Русија го нема

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во пресрет на зимата, апелираше на истрајноста и издржливоста на Украинците.

dobivaj vesti na viber

„Непријателот силно се надева дека ќе ја искористи зимата против нас: да ги направи зимскиот студ и тешкотиите дел од неговиот терор“, рече тој во својата дневна видео порака.

„Мораме да направиме се што можеме за да ја преживееме оваа зима, колку и да е сурова. Да се ​​издржи оваа зима, рече тој, значи да се издржи се.

Русија има предност во проектили и артилерија, посочи украинскиот претседател.

„Но, ние имаме нешто што окупаторот го нема и нема да го има: го штитиме нашиот дом и тоа ни дава најголема можна мотивација“, нагласи Зеленски.

Украинскиот народ се бори за слобода и ја брани вистината, вели тој.

„За да ја преживееме зимата, мора да бидеме поотпорни и обединети од кога било“, додаде Зеленски.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Објавено пред

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се повредени, изјави претставник на итната помош.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата е оштетен и авионот, пренесува РИА Новости.

Властите ги утврдуваат околностите на инцидентот, додава агенцијата.

Рјазан се наоѓа на околу 200 километри југоисточно од Москва.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет55 минути

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа56 минути

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија1 час

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет2 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет2 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „ИзиЏет“ од Краков, Полска до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија2 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија20 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион21 час

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет23 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија2 дена

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет2 дена

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...