Контакт

Европа

„Војната ќе трае додека Путин не умре или не биде уапсен“

Објавено пред

Дмитро Наталука е член на украинската Врховна Рада. Тој ги замени клупите на парламентот со воени пејзажи, а сега шета по улиците на Киев носејќи нож зад појасот и пиштол преку рамо, пишуваат медиумите.

dobivaj vesti na viber

Безбедносните информации од почетокот на војната предупредуваа дека шефовите на парламентот биле меѓу првите мети.

„Ни дадоа пиштоли да се грижиме за себе затоа што немаме заштита, ништо“, изјави Наталука за Би-Би-Си.

Наталука сега доставува медицински материјали каде што е потребно.

„Ние изгледаме како цивили, всушност ние сме цивили, и ни е многу полесно да се прикрадеме на места каде што не треба да се види армијата и да им обезбедиме што им треба“, вели тој.

Наталука студирал на Кембриџ и сега вели дека го прави тоа што треба.

„Изгубив двајца пријатели во последните денови. Еден во Мариупол, еден недалеку од Буша. Можеле да го спасат во Мариупол, но немале инструменти да ја извршат операцијата. Мора да победиме по секоја цена, премногу добри луѓе ги дадоа своите животи за ова“, вели тој.

Тој не мисли дека Киев ќе падне. На прашањето колку долго мисли дека војната ќе трае, тој рече: „Додека Путин не умре или не биде уапсен“. Тој додаде дека војната може да потрае уште неколку месеци, можеби половина година.

Европа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Објавено пред

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со храна.

dobivaj vesti na viber

„Никој сè уште не собрал на ТВ и на интернет. За тоа се потребни полиња и земјоделска опрема, ѓубриво и раце за сеење леб, а не потпишување глупави одлуки“, напиша Медведев на „Телеграм“.

Дмитриј Медведев посочува дека земјите што увезуваат руска пченица и други прехранбени производи ќе имаат тешкотии без руските резерви, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија: Киевскиот режим подготвува провокација, ќе пука по случаен избор

Објавено пред

„Режимот во Киев подготвува провокација со употреба на минофрлачи што пукаат по случаен избор во регионот Суми за да ја провоцира руската страна да возврати со оган врз станбените згради“, изјави шефот на Националниот центар за управување со руската одбрана, генерал полковник Михаил Мизинцев.

dobivaj vesti na viber

„Припадниците на екстремистичките баталјони планираат да пукаат на граничната територија на Русија од приватни куќи за да предизвикаат возвратен оган врз станбените згради и цивилите што ги чуваат внатре“, рече Мизинцев, пренесува „Спутник“.

Шефот на Националниот центар за управување со руската одбрана тврди дека украинските сили ги одредуваат позициите во училиштата, поставуваат артилериско оружје и повеќецевни ракетни фрлачи и насилно ги држат жителите на околните згради во подруми.

Прикажи повеќе...

Европа

Претседателот на Финска: Ќе поминеме преку барањата што Турција ги искажа

Објавено пред

„Финска ќе помине преку барањата што Турција ги искажа во спротивставување на плановите на таа земја и на Шведска да се приклучат кон НАТО“, изјави денеска финскиот претседател Саули Нинисто по средбата со американскиот претседател Џозеф Бајден и шведската премиерка Магдалена Андерсон во Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

„Имаме причина да поминеме преку она што Турција го изрази на соодветен начин, а потоа да ги дадеме нашите јасни одговори“, изјави Нинисто на новинарите, пренесе „Ројтерс“.

По децениска неутралност, Финска и Шведска вчера официјално ја поднесоа својата апликација за влез во НАТО.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа14 минути

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет15 минути

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија11 час

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа12 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија13 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет14 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија14 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија16 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија17 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа19 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија20 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион20 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија22 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија23 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија23 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет23 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет24 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија1 ден

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет1 ден

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион1 ден

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...