Контакт

Свет

Војник заразен со ХИВ-вирус е осомничен за силување 70 тинејџери во Тајланд

Објавено пред

Тајландската полиција соопшти дека уапсила еден војник заразен со ХИВ-вирус, кој наводно уценувал и силувал повеќе од 70 тинејџери.

Осомничениот преку лажни профили на социјалните мрежи и преку апликацијата за запознавање хомосексуалци „Блуд“ се обидел да ја стекне довербата на жртвите и барал од нив да му испраќаат свои фотографии без облека пред да се запознаат, соопшти полицијата.

Тој потоа ги уценувал дека ќе ги објави фотографии што му ги испраќале доколу тие не сакаат да спијат со него, додаваат од полицијата.

По апсењето на осомничениот 43-годишен Џакрит Комсинг во неговиот дом, полицијата пронашла лекови за вирусот ХИВ, а тестовите потврдија дека тој бил инфициран.

Свет

Капетан на мигрантски НВО-брод бара Европа да преземе над 500.000 мигранти

Објавено пред

Капетанот на невладиниот мигрантски брод „Си воч“, Карола Ракете, побара од Европа да ги преземе сите баратели на азил од Либија, чиј број се верува дека е над половина милион, пренесува „Билд“.

Ракете за германските медиуми изјави дека сака Европа да ги земе сите мигранти во моментот во Либија велејќи: „Слушаме за половина милион луѓе во рацете на шверцерите или во либиски бегалски кампови што треба да ги спасиме“.

Ракете, која во моментот е под истрага во врска со помагањето во илегалната миграција во Италија, беше уапсена на крајот од минатиот месец, а потоа беше ослободена кога со својот брод насила влезе во италијански територијални води и притоа удри во патролен брод.

„Што се однесува до несреќата, никој не беше во смртна опасност, тоа беше мал технички судир. Но, дури и политичарите не треба да судат, туку само експерти. Всушност, сè можеше да се спречи ако Италија нè поддржеше“, рече Ракете.

Таа додаде дека Европа треба да ги преземе и т.н. климатски бегалци тврдејќи дека азилот нема граници.

„Колапсот на климатскиот систем предизвикува климатски бегалци, кои природно мора да ги апсорбираме. Во некои африкански земји се уништува базата за храна, а тоа е предизвикано од индустријализираните земји во Европа.

Според Ракете, европските држави како Германија имаат историска одговорност во Африка поради нивното колонизаторско минато.

„Постои историска одговорност да ги прифатиме бегалците што повеќе не може да живеат во своите земји поради балансот на моќта или климатската ситуација“, рече таа.

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, постојано зборува против Ракете и нејзините постапки по нејзиното апсење, а тоа се случи и минатата недела кога на Ракете ѝ беа доделени медал и пари од градот Париз.

„Париз ја награди Карола Ракете, која е обвинета во Италија, со медал. Ова е онаа што управуваше со бродот што го прекрши законот и го уништи патролниот брод на финансиската полиција во пристаништето Лампедуза“, рече Салвдини.

Како резултат на неговите коментари, Ракете поведе тужба за клевета против партијата Лига и побара да му се одземат на Салвини профилите на социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Во Норвешка уапсен муслимански свештеник осомничен за тероризам

Објавено пред

Норвешката агенција за национална безбедност соопшти дека муслиманскиот свештеник Мула Крекар, кој беше прогласен за виновен во Италија поради планирање терористички акт, беше уапсен врз основа на италијанската потерница.

Агенцијата за безбедност на ПСТ вели дека Крекар, кој е роден во Ирак, беше уапсен во понеделникот. Не беше веднаш јасно дали ќе биде екстрадиран, објави АП.

Агенцијата објави твитови неколку часа откако италијанскиот суд го прогласи Крекар виновен за обид за соборување на курдската влада во северен Ирак и создавање исламски калифат и го осуди на 12 години затвор.

Италијанските обвинители изјавија дека Крекар, кој живее во Норвешка, стои зад Равти Шака, европска мрежа чија цел е насилно соборување на владата во Курдистан.

Крекар планира да поднесе жалба, објави агенцијата.

Крекар одби да отпатува за Италија стравувајќи дека по судењето, ќе биде екстрадиран во Ирак.

Прикажи повеќе...

Свет

Делегација на венецуелските власти пристигна на Барбадос за разговори со опозицијата

Објавено пред

Делегацијата на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, пристигна на Барабадос за да учествува во новата рунда разговори со опозицијата, рече министерот за комуникации и информации, Хорхе Родригез, пренесува ТАСС.

„Дојдовме на прекрасниот остров Барбадос за да продолжиме со мирен дијалог“, напиша Родригез на својот официјален профил на „Твитер“.

Тој додаде дека делегатите ќе вложат напори за воспоставување мирен механизам за решавање спорови.

Најмалку два круга индиректни разговори меѓу властите на Венецуела и опозицијата се одржаа во мај во Осло под медијација на Норвешка. На 8 јули почна нова рунда разговори на Барбадос.

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека преговорите се сеопфатни и не ја исклучуваат можноста да се постигнат некои договори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет2 часа

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет2 часа

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион3 часа

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат“ во областа на Бања Лука полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Свет4 часа

Асанж нема да биде екстрадиран во земјите каде што му се заканува смртна казна

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во земјите во кои му се заканува смртна казна, рекол британскиот...

Македонија4 часа

Димитров: Системот почна да се бори со криминалот, сеирџиство и банално ликување не помагаат

Системот, со сите маани, почнува да се бори со криминалот, без разлика од каде доаѓа, напиша министерот за надвореши работи,...

Европа5 часа

На Алпите паднаа 30 сантиметри снег

На Матерхорн, еден од највисоките врвови на италијанските Алпи чија надморска височина е 4.478 метри, паднаа 30 сантиметри снег, кој...

Македонија13 часа

Русковска: Обвинителките засега нема да бидат изведени пред судија

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал, Вилма Русковска вели дека постоеле индиции оти Бојан Јовановски познат како Боки 13 се...

Македонија13 часа

Притвор од 30 дена и за Боки 13

Триесет дена притвор вечерва доби и првиот човек на 1ТВ и неформалниот директор на „БМЈ Медиа груп“, Бојан Јовановски, познат...

Македонија14 часа

Притвор од 30 дена за бизнисменот Зоран Милевски

Судот вечерва му изрече 30 дена притвор на бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, кој беше неколку часа на...

Македонија15 часа

Полицијата влезе и во домот на Катица Јанева

Полицијата вечерва влезе и во домот на специјалната обвинителка Катица Јанева, откако била издадена судска наредба за одземање на предмети....

Регион17 часа

Вучиќ по средбата со Макрон: Го молев да ни помогне за косовското прашање

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е сонувач ниту фантазер за да мисли дека францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе...

Македонија19 часа

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија20 часа

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Македонија23 часа

Уапсен Боки 13

Попладнево е уапсен Бојан Јовановски – Боки 13. Неофицијално, апсењето е по барање на Обвинителството за организиран криминал. Тој попладнево...

Македонија23 часа

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка. Таа објави дека нејзината оставка ќе стане активна тогаш кога политичките партии...

Македонија23 часа

(Видео) Заев повика на лидерска средба в петок

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија24 часа

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затворот

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Економија1 ден

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините „евросупер...

Досие