Контакт

Свет

Војниците во Либија насилно го запреа протестот на мигрантите – застрелан еден маж

Објавено пред

Либиските безбедносни сили насилно го прекинаа протестот на мигрантите пред затворениот социјален центар на Обединетите нации во Триполи, соопштија денеска активисти и мигранти.

Војниците пристигнале преку ноќ, го „скршиле“ протестот и уапсиле стотици луѓе, изјавил еден од активистите Тарик Ламлум, пренесе АП.

Уапсените биле испратени во притворен центар во блискиот град Аин Зари, додека другите успеале да побегнат, додаде Ламлум.

Ламлум, кој работи со локалната организација за човекови права Белади, рече дека најмалку еден водач на мигрантската заедница бил застрелан за време на рацијата.

Мигрантите, вклучувајќи жени и деца, кампуваат пред центарот на заедницата во Триполи од октомври, барајќи заштита и барајќи подобар третман од либиските власти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

НАТО со нови барања до Москва

Објавено пред

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото го направија и претставниците на НАТО.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека претставниците на таа алијанса во координација со САД испратиле барања до Москва, кои можат да се сумираат во три области, кои се однесуваат на односите НАТО-Русија, европската безбедност и контролата на вооружувањето.

Во контекст на односите НАТО-Русија, Столтенберг рече дека Русија ги прекинала дипломатските односи со НАТО и уште повеќе го отежнала дијалогот.

„ Треба повторно да воспоставиме канцеларии во Москва и Брисел. Исто така, треба да ги подобриме каналите за комуникација меѓу силите на НАТО и руската војска со цел да промовираме транспарентност во нашата работа, но и да ги намалиме ризиците. Русија исто така треба да ги повлече своите сили од Украина и Грузија и Молдавија, каде во моментов се распоредени без согласност на овие земји“, рече Столтенберг.

Кога станува збор за контролата на вооружувањето, генералниот секретар на НАТО посочува дека историјата покажала дека практичните мерки во оваа област можат да направат значителна разлика и да ги подобрат односите меѓу земјите.

„ Предлагаме заеднички состаноци за вежби и нуклеарна политика да се дискутираат на Советот НАТО-Русија. Исто така, неопходно е да се модернизира Виенскиот документ за воена транспарентност и да се работи на намалување на сајбер заканите“, рече Столтенберг.

Тој исто така истакна дека Русија и НАТО мора да водат сериозни разговори за контрола на вооружувањето.

„ Сојузниците се подготвени да одржат состанок што е можно поскоро. НАТО е одбранбен сојуз и ние не бараме конфронтација. Сепак, не можеме и нема да правиме компромиси за принципите на кои е заснована нашата безбедност, безбедноста на Европа и САД“, рече Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО се осврна и на распоредувањето дополнителни трупи на НАТО во Источна Европа и порача дека дипломатијата е приоритет, но дека сите земји треба да бидат подготвени за најлошата опција.

„ Паралелно со нашите дипломатски напори, ја зголемуваме подготвеноста на нашите сили. Го зголемивме нашето присуство во областите на Балтикот и Црното Море со повеќе бродови и авиони. Имаме и дополнителни трупи за поддршка кои можат да бидат распоредени на клучните позиции во краток рок. Но за нивното распоредување потребна ни е одлука на Северноатлантскиот совет“, рече генералниот секретар на НАТО.

На крајот, Столтенберг рече дека не е тајна дека позициите на Русија и Западот се уште се многу далеку.

Прикажи повеќе...

Свет

Полицијата не го испитувала британскиот премиер за забавите во Даунинг стрит

Објавено пред

Полицијата не го испрашуваше британскиот премиер Борис Џонсон за серија прослави одржани во неговата резиденција на Даунинг стрит за време на „локадаун“, изјави портпаролот на премиерот.

Тој додаде дека кабинетот на Џонсон сè уште не го добил извештајот од внатрешната истрага за можни прекршувања на изолацијата, спроведена од високиот државен службеник Сју Греј.

Премиерот денеска изјави дека интерниот извештај во целост ќе го објави кога ќе биде готов.

Британската полиција во вторникот соопшти дека ги истражува наводите за серија настани одржани во канцелариите на премиерот Борис Џонсон во Даунинг Стрит за време на заклучувањето, откако добила докази од внатрешна владина истрага.

Кабинетот на Џонсон негираше дека е организирана забава и за ITV News соопшти дека група вработени кои работеле во резиденцијата на премиерот тој ден накратко се собрале во кабинетот по состанокот за да му го честитаат роденденот на премиерот.

Прикажи повеќе...

Свет

ОН: Земјите од Г20 да ги удвојат трошоците за заштита на природата

Објавено пред

Дваесетте најбогати земји во светот (Г20) треба да ги удвојат своите годишни трошоци за заштита и обнова на природата, на 285 милијарди долари до 2050 година, објавија денеска Обединетите нации и донаторите, повикувајќи на зголемени приватни и странски инвестиции.

Во првиот заеднички извештај за финансирање на обновата на природата во земјите од Г-20, тие процениле дека трошењето на блокот, кој ги вклучува големите економии во развој, изнесува 120 милијарди долари во 2020 година, објави „Ројтерс“.

Коавторот Иво Малдер, кој ја предводи единицата за финансирање на климата на Програмата за животна средина на Обединетите нации (UNEP), рече дека фокусот на извештајот на Г-20 и финансиските недостатоци во природата може да им помогнат на оние богати нации кои покажаа политичко лидерство во последните месеци, вклучително и климатскиот самит COP26.

„Количината на пари инвестирана во решенија за зачувување на природата не е ни приближно доволна“, рече Мулдер.

„ Се надевам дека земјите од Г-20 ќе бидат пример, што во моментов не е случај“, посочи тој.

Извештајот објаснува како богатите нации можат подобро да се справат со климатските кризи, биодиверзитетот и деградацијата на земјиштето на планетата, промовирајќи одржливо земјоделство и синџири на снабдување или создавање зелени површини во градовите во борбата против зголеменото затоплување.

Зајакнувањето на заштитата на природните области, како што се парковите, океаните, шумите и дивината, се смета за витално за одржување на екосистемите од кои зависат луѓето и за ограничување на глобалното затоплување на меѓународно договорените цели.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија60 минути

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ4 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа4 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија6 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа6 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа8 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија20 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија20 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија23 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија23 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Досие