Контакт

Свет

Во Аргентина уапсен Црногорец, член на озлогласената банда „Пинк Пантер“

Објавено пред

Интерпол во Буенос Аирес уапсил црногорски државјанин член на озлогласената криминалсна група „Пинк Пантер“, позната по спектакуларните кражби на скап накит, објавија денеска црногорските медиуми.

Звјездан Бегиќ (46) во Франција е осуден на 15 години затвор за кражба на накит вреден два милионa евра од златарница во Сен Тропе, а од 2017 година го барала и италијанската полиција за грабеж на златарница во Милано.

Како што пренесуваат црногорските медиуми, овој жител на Подгорица влегол во Аргентина со фалсификуван пасош на Европската Унија, а живеел во Буенос Аирес под лажен аргентински идентитет. Тој бил уапсен на 20 април додека шетал по улица во населбата Нуњез каде што се наоѓал и луксузниот стан во кој живеел.

Според извештаите на медиумите во Подгорица, аргентинските портали јавуваат дека во обвинението против Бегиќ стои дека тој припаѓа на озлогласената банда крадци на накит „Пинк Пантер“, одговорна за најмалку 130 грабежи на накит, чија вредност се проценува на десетици милиони евра.

Бегиќ, наводно, се барал за двe конкретни кражби, за кои се сомничи од меѓународните истражители.

Првата се случилa во 2005 година, кога тој и друг разбојник наводно упаднале во златарница во француското одморалиште Сен Тропе, од каде украле накит вреден два милионa евра. Потоа, наводно, побегнале со брод.

Бегиќ е осомничен и дека 12 години подоцна, во 2017, со уште двајца разбојници вооружани влегле во продавницата за накит во Милано, „Парадизо“, од каде украле 20 часовници од марката „ролекс“ и две белезици во вредност од по 200.000 евра.

Аргентинското судство, според извештаите, ќе започне процес за екстрадиција во европските земји кои го бараат.

Според полициските извештаи, озлогласената група „Пинк Пантер“ се состои од околу 200 члена – Црногорци, Срби, Хрвати, Босанци, од кои многумина имаат воено искуство и главно се товарат за грабеж на многу вреден накит.

Свет

Чешкиот амбасадор во Кувајт се извини што објавил фотографија на израелското знаме

Објавено пред

Чешкиот амбасадор во Кувајт, Мартин Дворак, се извини вчера за објавувањето на израелското знаме на неговиот официјален профил на Инстаграм како израз на солидарност со Израел, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Чешката амбасада во Кувајт го објави извинувањето на амбасадорот на Твитер.

„Длабоко се каам што го објавив израелското знаме на мојот приватен профил и, со тоа, поттикнав разбирлив бес и негодување кај многу луѓе во врска со моменталната, длабоко драматична ситуација во Појасот Газа“, се вели во објавата на Дворак на Твитер.

Објавата на израелското знаме на профилот на Дворак предизвика негодување кај народот во Кувајт и на социјалните мрежи беше започна кампања со повик за негово протерување.

„Апсолутно не ми беше намерата да изразам какво било непочитување кон невините палестински жртви“, рече тој.

Неодамнешните тензии што започнаа во Источен Ерусалим за време на светиот муслимански месец Рамазан се проширија во Појасот Газа како резултат на израелскиот напад врз верниците во џамијата Ал-Акса и населбата Шеик Џара.

Израел го окупираше Источен Ерусалим, каде што се наоѓа Ал-Акса, за време на Арапско-израелската војна во 1967 година. Тој го анектираше целиот град во 1980 година меѓународната заедница никогаш не го призна тој чекор.

Прикажи повеќе...

Свет

Двајца тајландски работници загинаа во јужен Израел во силен минофрлачки оган од Газа

Објавено пред

Двајца тајландски работници загинаа, а неколку цивили и еден војник се ранети попладнево во минофрлачки напад на Хамас кон граничните заедници со Газа по реткото затишие во ракетниот оган, пренесува „Џерусалем пост“.

Најмалку 10 цивили се ранети, од кои четворица сериозно, кога повеќе од 50 минофрлачики ракети го погодија Регионалниот совет на Ешкол. Двајца починале на пат кон болница.

Еден 19-годишен војник добил рани од шрапнели во горниот дел од телото кога минофрлачки оган го погодил преминот Ерез, каде што неговата единица помагала во пренесувањето на пратките хуманитарна помош до Појасот Газа. Тој бил пренесен во болницата „Барзилаи“ во стабилна состојба.

Израел привремено го отвори преминот Керем Шалом за да овозможи транспорт на гориво, лекови, храна за животни и цистерни со гориво во Појасот Газа, но по минофрлачкиот напад, преминот бил  затворен.

Десетици ракети беа лансирани и кон граничните заедници во Газа, како и во јужните градови Ашдод, Ашкелон и Бершеба. По нападите, од ИДФ соопштија дека нападнале подземна локација за лансирање и ракетни фрлачи на Хамас во бегалскиот камп „Ал-Моази“ во централниот дел на Појасот Газа и уште два ракетни фрлачи во северниот и јужниот дел на енклавата.

Прикажи повеќе...

Европа

Поради жестоки реакции, Австрија ги отстрани израелските знамиња од државните институции

Објавено пред

Израелските знамиња, поставени на зградите на институциите во Австрија во знак на солидарност со Израел, беа отстранети поради жестоките реакции во јавноста.

Израелските знамиња, кои беа поставени на зградите на владата и Министерството за надворешни работи претходните денови, беа спуштени без никакво образложение.

Тврдејќи дека ваквата постапка е спротивна на принципот на неутралност, многубројни невладини организации, здруженија, академици и политичари реагираа силно на отворената поддршка на премиерот Себастијан Курц на една од завојуваните страни во регионот на Блискиот Исток со подигање на израелското знаме на зградата на владата.

На 14 мај Курц објави на „Твитер“ дека израелското знаме е поставено на зградата на владата во знак на солидарност со Израел.

Отворената поддршка на Курц за Израел, кој ги интензивира нападите врз Палестинците во Појасот Газа во последните денови, предизвика реакции кај голем број земји, особено од Турција, пишуваат австриските гласила.

И покрај реакциите од целиот свет, Израел продолжи со жестоките напади врз Газа, каде што живеат околу два милиона луѓе, анализираат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија2 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија4 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија5 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ6 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија8 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет8 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија8 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет9 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет9 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет9 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет9 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион23 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија23 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија23 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа23 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Досие