Контакт

Европа

Во Аушвиц околу 200 преживеани се сетија на ослободувањето пред 75 години

Објавено пред

Преживеани заробеници од Аушвиц, логорот на смртта каде нацистите извршиле геноцид во Втората светска војна, се собраа денеска за да ја одбележат 75-годишнината откако Црвената армија го ослободила кампот.

Повеќе од 200 преживеани, од кои најмногу Евреи, дојдоа на церемонијата од Израел, САД, Австралија, Перу, Русија, Словенија и други делови на светот, а во Полска денес се и многумина кои ги загубиле своите родители и предци во Аушвиц или други нацистички кампови, пишува АП.

На комеморацијата, предводена од полскиот претседател Анджеј Дуда и лидерот на Светскиот еврејски Конгрес, Роналд Лаудер, присуствуваат светски официјални претставници, меѓу кои и израелскиот претседател Рувен Ривлин, српската премиерка Ана Брнабиќ, словачката претседателка Зузана Чапутова, претседателите на Австрија и Германија, Александар ван дер Белен и Френк Валтер-Штајнмаер, словенечкиот претседател Борут Пахор, белгиската премиерка Софи Вилмс, бугарскиот премиер Бојко Борисов, хрватскиот Андреј Пленковиќ и на Чешка, Андреј Бабиш.

Евреите биле најбројни меѓу 1,1 милиони луѓе кои загинале во нацистичките логори на смртта, но имало и Полјаци, Руси, Роми…

Во пресрет на комеморацијата, преживеаните, потпирајќи се на своите деца и внуци, прошетаа наоколу сеќавајќи се на местата каде биле донесени и каде преживеале страшни мачења.

Некои од нив изјавија дека дошле во Аушвиц за да се сетат на минатото, да ја споделат својата судбина со другите и да покажат пркос кон оние што сакале да ги уништат.

„Нема гроб на кој би отишла, но знам дека моите родители умреа и изгореа овде. Доаѓајќи во Аушвиц, им оддавам почит“, рече Ивон Енглман, 92-годишна жена која дошла дури од Австралија.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Макрон го повика Путин да ја засили борбата со тероризмот

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го повика рускиот претседател, Владимир Путин, да ја интензивира борбата против тероризмот, откако напаѓачот по потекло од Русија го уби наставникот Самуел Пати.

За време на телефонскиот разговор, Макрон го опиша нападот врз наставникот во Париз како „варварски чин“.

Наставникот Самуел Пати (47) е убиен откако на учениците им покажал контроверзен цртеж на пророкот Мухамед.

Убиецот е 18-годишниот Чеченец Абдулах Анзоров.

Полицијата го уби Анзоров по нападот, во близина на училиште во Конфлан Сен Онорин, на северот на француската престолнина.

Макрон рече дека сака да види како се интензивираат француско-руските операции против тероризмот и илегалната имиграција.

Повеќе детали од разговорот со Путин не се познати.

Во меѓувреме, од Кремљ дојде кратката изјава на Путин дека и двете страни имаат интерес да ги засилат напорите за борба против тероризмот и пропагирањето екстремистичка идеологија.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Унгарија 1.423 новозаразени со коронавирус, 48 лица починаа

Објавено пред

Во Унгарија во последните 24 часа биле потврдени 1.423 нови случаи на коронавирус, а 48 лица починале.

Во таа земја во моментов има 34.016 активни случаи, пренесува МТИ.

Од почетокот на епидемијата во Унгарија се заразени вкупно 50.180 лица, од кои 1.259 починаа.

Досега во земјата се тестирани 919.481 лице.

Прикажи повеќе...

Европа

Мишел: Велика Британија мора да направи избор

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, вели дека останува на Велика Британија да направи избор врз кој ќе го заснова понатамошниот пристап на Лондон до внатрешниот пазар на ЕУ.

„Велика Британија мора да донесе голема одлука, слободен и суверен избор. Ние ќе го почитуваме секој избор што ќе го направат, но тоа ќе одлучи за нивното ниво на пристап до нашиот внатрешен пазар”, рече Мишел.

Говорејќи пред Европскиот парламент, Шарл Мишел истакна дека останува малку време за преговори за идните односи со Велика Британија и дека ЕУ е подготвена да преговара 24 часа, седум дена во неделата, за сите прашања засновани врз законскиот текст.

„Ние сакаме фер и избалансиран договор, но исто така сме подготвени и во случај да нема договор“, рече Мишел.

Тој додава дека сите компании, без разлика дали се европски, британски или кинески, мора да ги следат истите деловни принципи на европскиот пазар.

Брисел наведува дека преговорите за идните односи со Велика Британија мора да завршат најдоцна до почетокот на ноември, со цел да се остави доволно време за ратификација на договорот во националните парламенти.

Во спротивно, предупредува на можноста преодниот рок на излегување на Велика Британија од ЕУ на 31 декември 2020 година да заврши со нерасчистени односи без договор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија2 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион2 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет3 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија3 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет4 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија4 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет5 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет5 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија5 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион16 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет17 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија18 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија19 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија20 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија21 час

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија24 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија1 ден

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа1 ден

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Досие