Контакт

Свет

Во Африка над 84.000 заразени со коронавирус

Објавено пред

Во африканските земји со коронавирус се заразени 84.183 луѓе, а починале 2.739, соопшти Светската здравствена организација.
Од болеста оздравеле 32.494 пациенти, пренесе ТАС С.

Најмногу случаи се регистрирани во Јужна Африка – 15.515, а во таа земја од коронавирус починале 264 луѓе.

Најголем број смртни случаи се регистририани во Египет – 612, а во оваа земја од коронавирус се инфицирани 11.719 луѓе.

Алжир пријавил 548 смртни случаи и 7.019 инфицирани, Мароко – 6.798 заразени и 192 починати, а Судан има 2.289 инфицирани и 97 починати.

Во Нигерија се регистрирани 5.959 заразени, а 182 починале од коронавирус.

Европа

Португалија ги повикува Британците на одмор, Шпанија претпазлива

Објавено пред

Португалскиот министер за надворешни работи соопшти дека секој Британец кој сака да го помине одморот во Португалија ќе биде „многу добредојден“, додека Шпанија има поинаков пристап и нема да дозволи влез сè додека заразата во земјата значително не се намали, објави Би-би-си.

Министерот за надворешни работи на Португалија, Августо Сантос Силва, изјави дека туристите ќе бидат навремено известени за тоа колку се пополнети плажите за да се избегне навалица.

Сантос Силва изјави за Би-би-си дека договорот за „воздушен мост“ меѓу Велика Британија и Португалија може да стапи на сила до крајот на јуни.

Туристите нема да мора да поминат две недели во изолација според договорот.

Сантос Силва рече дека карантинот е непријател на туризмот.

На патниците ќе им биде измерена температурата на аеродромот во Португалија, а Сантос Силва рече дека се разгледува и случајно тестирање на патниците, во координација со другите земји од ЕУ.

Португалскиот министер рече дека правилата ќе им овозможат на сите туристи безбедно да уживаат во одморот.

Тој посочи дека ноќниот живот во португалските летувалишта ќе биде многу ограничен ова лето и дека нема да дозволат ноќни собири.

Иако шпанскиот туристички сектор е исто така многу зависен од британските туристи, Мадрид се одлучи за поинаков пристап.

Шпанската влада соопшти дека ќе им овозможи на британските туристи да влезат во земјата, без задолжителна самоизолација, само ако значително падне стапката на репродукција на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Регион

Црногорец изрешетан од автоматско оружје додека шетал на улица во Шпанија

Објавено пред

Четириесет и едногодишен Црногорец вчера бил убиен на улица во Шпанија, пренесуваат српските медиуми. Како што се наведува, Милош Перуничиќ бил убиен додека шетал пред голем број сведоци и на сред бел ден, при што му пришол маж облечен во морнарски костум и испукал неколку куршуми во него.

Потоа напаѓачот побегнал со мотор од местото на настанот, пренесува „Вијести“.

Мотивот за убиството засега не е познат, а истражителите веднаш презеле снимки од надѕорните камери и сослушале неколку сведоци.

Убиениот Перуничиќ во себе имал босански документи. Тој одамна не живее во Црна Гора и наводно е близок на криминалниот клан, на избеганиот Алан Кожар.

Други извори тврдат дека Перуничиќ е во роднински врски со осуден криминалец од Бар, па ќе се проверува дали мотивот за ликвидација во Марблеј е можеби одмазда поради непослушност на својот роднина.

Од врвот на црногорската полиција за „Вијести“ неофицијално е кажано дека колегите од Шпанија ги известиле за ликвидацијата на Перуничиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Научниците од Пентагон очекуваат вакцина против коронавирусот до крајот на годината

Објавено пред

Научник од Американската воена програма за истражување заразни болести рече дека е оправдано да се очекува дека до крајот на годината ќе биде достапна одредена форма на вакцина против коронавирус за дел од населението во Соединетите Држави.

Американскиот секретар за одбрана, Марк Еспер, на 15 мај објави дека американската армија и владата имаат намера да ја произведат вакцината во соработка со приватниот сектор до крајот на годината.

Полковничката Венди Саммонс-Џексон, директорка на Програмата за истражување на воените инфективни болести на САД, на прес-конференција во Пентагон изјави дека е разумно да се очекува форма на вакцина што ќе биде достапна за одреден дел од населението до крајот на годината.

Нејзиниот колега д-р Кајвон Модјарад додаде дека истражувачите учат за новиот вирус побргу отколку за кој било друг вирус.

Научниците од Американската воена програма соопштија дека соработките се во тек со американските и меѓународните компании за фармакологија и биотехнологија, вклучувајќи ги AstraZeneca PLC, Johnson & Johnson, Moderna Inc. и Sanofi SA.

Исто така, се соработува на развој на лекови и вакцини, а војската планира да тестира сопствен „кандидат“ за вакцина на луѓето кон крајот на летото.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа1 час

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет2 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет3 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа3 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион15 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет15 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет16 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија16 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија18 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија20 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија20 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија21 час

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион23 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 ден

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 ден

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет1 ден

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет1 ден

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт1 ден

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа1 ден

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Досие