Контакт

Свет

Во Велика Британија најголем дневен пораст на починати и заразени од коронавирус

Објавено пред

Велика Британија денеска го забележа најголемото дневно зголемување на смртните случаи од Ковид-19, а нагло пораснал и бројот на заразени лица.

Бројот на починати се зголеми за 87, на 422 денеска наутро, што е дневен скок од 26 проценти, соопшти Министерството за здравство на Велика Британија.

Бројот на потврдени случаи се искачи од 6.650 на 8.077, што е дневно зголемување од 21 процент по неколку дена, во кои изгледаше дека бројот на новозаразени забавува.

Премиерот Борис Џонсон вчера им препорача на Британците да останат во своите домови и воведе ограничувања.

„Сите продавници, освен оние што се неопходни, мора да бидат затворени веднаш, а на граѓаните повеќе не им е дозволено да се сретнуваат со семејството или пријателите“, рече Џонсон во телевизиското обраќање предупредувајќи дека оние што нема да се придржуваат, ќе бидат казнети.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Лице заразено со коронавирус во Чикаго инфицирало 15 лица, прво бил на погреб, а потоа на роденденска забава

Објавено пред

Жител на Чикаго бил на погреб за да им изрази сочувство на пријателите. Три дена подоцна бил на роденденска прослава со сопственото семејство и роднини.

Човекот, кој не бил свесен дека е заболен од „Ковид-19“, покренал синџир на пренесување на вирусот заразувајќи вкупно 15 лица, а тројца починале, објави американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Сè започнало кога примарниот носител на вирусот вечерта пред погребот бил да јаде со двајца пријатели, при што јаделе од заеднички порции нарачани за надвор.

За време на вечерата, што траеше околу три часа и погребот, кој траел околу два часа и на кој луѓето носеле своја храна од дома, примарниот носител изразил сочувство гушнувајќи четири лица, меѓу кои и двајца со кои бил на јадење.

Во текот на следните два до шест дена, три лица развиле симптоми на „Ковид-19“, меѓу кои и еден кој бил хоспитализиран и починал еден месец подоцна.

Другите двајца не завршиле во болница и закрепнале.

Пациентот, пред да почине, бил посетен на одделот за интензивна нега од страна на член на семејството, кој на погребот имал контакт со примарниот носител на вирусот.

Посетителот, кој не носел заштитна маска во болницата, подоцна развил кашлица и треска, но се опоравил.

Три дена по погребот, примарниот носител на вирус отишол на роденденска забава со девет члена на неговото семејство и бил во близок контакт со сите гости во наредните три часа.

Седуммина од нив добиле симптоми на Ковид-19 во рок од три до седум дена од родендено. Двајца кои завршиле во болница поради сериозноста на болеста починале.

Две лица кои се грижеле за еден од двајцата починати, исто така, развиле симптоми на Ковид-19. Тоа бил член на семејството и професионален негувател кој немал врска со семејството.

Еден од членовите на семејството на примарниот носител веројатно заразил друг роднина кој не присуствувал на прославата на роденденот.

Тројца гости на роденденот кои имале симптоми, шестиот ден од почетокот на симптомите отишле во црквата, каде најверојатно заразиле еден здравствен работник, кој истовремено бил во црквата.

Тој здравствен професионалец седел близу нив и разговарал со нив околу 90 минути.

Според ЦДЦ, заразените биле на возраст меѓу пет и 86 години.

Во американската држава Илиноис, каде што Чикаго е најголемиот град, ограничувањата беа воведени на 21 март, како и во многу други делови на Соединетите Држави.

Овој случај е јасен пример за тоа колку е значајно придржувањето кон препораките за социјална оддалеченост и забрана на движење, посочува ЦДЦ, бидејќи е детално утврдено дека само едно лице заразило толку многу луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

Барањата за венчавки во Вухан се зголемени за 300 отсто

Објавено пред

Жителите на Вухан, кинескиот град кој беше во изолација цели 76 дена и каде што за првпат беше регистриран новиот коронавирус, полека почнуваат да се враќаат во нормала, а паровите чии врски го преживеаја карантинот тоа го прославуваат на совршен начин – со брак, пренесува Си-ен-ен.

Според официјалните бројки, барањата за свадби се зголемени за 300 проценти во однос на претходниот период.

Властите во Вухан официјално ја отворија матичната служба минатиот петок, но првите венчавки беа направени на почетокот од неделава.

Сепак, во извештајот се додава дека по долгото време во изолација се очекува зголемување и на бројот на разводи.

 

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО потврди дека во Северна Кореја нема заразени од коронавирус

Објавено пред

Повеќе од 500 луѓе се ставени во карантин во Северна Кореја, но досега не се потврдени случаи на зараза со Ковид-19, иако земјата се граничи со две држави во кои болеста е широко распространета – Кина и Јужна Кореја, изјави Едвин Салвадор, претставник на Светската здравствена организација задолжен за Северна Кореја.

Во таа земја, 709 лица се тестирани за новиот вирус, вклучувајќи 11 странски државјани и 698 државјани на Северна Кореја, но ниту еден не е заразен, изјави Ел Салвадор за Си-ен-ен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Економија2 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет2 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион2 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет2 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа5 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија14 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа16 часа

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа16 часа

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија16 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија17 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија19 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Свет19 часа

Животот на Асанж во сериозна опасност, во „Белмарш“ е потврден првиот случај со Ковид-19

Условите во затворот во Белмарш, во кој е сместен Џулијан Асанж, може да се полоши отколку што Лондон е подготвен...

Македонија20 часа

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет20 часа

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија20 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет24 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет1 ден

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија1 ден

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет1 ден

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Досие