Контакт

Свет

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Објавено пред

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр.

Од обвинителството не коментираат дами осомничените планирале напад за време на божикниот период, повикувајќи се на „тактички причини во истрагата“, пишува Виена.ат.

Според информациите од локалните медиуми, се работи за двајца Чеченци, на кои во четвртокот им бил одреден притвор.

Адвокатот на еден од осомничените рекол дека тие се товарат за планирање напади со експлозивни направи меѓу Божиќ и Нова Година. Тој додал дека неговиот клиент ги отфрла обвиненијата.

Свет

Муфтија издаде фатва против боливудски режисер за прикажување на Куранот во лошо светло

Објавено пред

Муслимански свештеник од индиската држава Утар Прадеш издал фатва, исламски правен декрет, против Амџад Кан, режисерот на филмот за пакистанската нобеловка Малала Јусафзаи, која беше застрелан од талибанските милитанти на 14-годишна возраст, пренесува „Спутник“.

Постерот за филмот „Gul Makai“ покажува девојка како држи запалена книга во рацете и од неа излегува експлозија. Свештеникот тврди дека книгата е Куранот, што според него значи дека плакатот е против исламот и дека филмот ги прикажува нивните свети текстови како и нивната религија во лошо светло.

„Муфтијата Дарул Ифта Џама Масџид издаде фатва против Мехмуд Кан, режисерот на боливудскиот филм „Gul Makai“. На постерот за филмот се гледа девојка со книга, а книгата е Куранот, па затоа е против исламот и ја покажува нашата религија во лошо светло “, се вели во писмото објавено од џамијата.

Говорејќи за „Спутник“, режисерот на филмот ги отфрли како глупост извештаите за поднесување пријава од полицијата, велејќи:

„Свештеникот е жртва на заблуда. Тој е религиозен научник, мисли дека главната актерка, која ја прикажува Малала во филмот, држи Куран во рацете. Тој го претпоставува тоа поради неговите предрасуди и затоа што мисли дека само затоа што главниот лик на филмот е муслиманка, таа ќе го држи само Куранот. Филмот е за образованието на девојчињата, тој не е во состојба да го разбере ова. Ова не е достоинствен потег, но ќе се обидам да разговарам со него и ќе му испратам писмо “, додаде тој.

Кан негираше дека презема какви било правни мерки против муфтијата бидејќи не сака тој да влета во законски проблем.

Филмот, предвиден за објавување на 31 јануари, ја раскажува приказната за Малала Јусафзаи, 22-годишна девојка која стана најмладата добитничка на Нобеловата награда за мир за кампања за правата на образованието на девојчињата во 2014 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран ги обвини САД за официјално промовирање државен тероризам

Објавено пред

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Абас Мусави, жестоко ги критикуваше заканите на САД за убиство на новоназначениот шеф на елитните сили „Ал Кудс “ на Исламската револуционерна гарда, Есмаил Гајани, како официјална и бесрамна најава на таргетиран и државен тероризам, пренесува „Спутник“.

„Сега, по ционистичкиот режим на Израел, САД е вториот режим кој официјално објави дека ги користел ресурсите на својата влада и вооружените сили за терористички акти и дека ќе ги продолжи и во иднина“, објасни Мусави, додавајќи дека прибегнувањето на Вашингтон кон терористички акти е јасен знак за слабоста, очајот и конфузијата на американскиот естаблишмент.

Мусави ги осуди безобразните коментари и терористичките акти на американските лидери, повикувајќи ја и меѓународната заедница да ги осуди затоа што продолжувањето на овој тренд, порано или подоцна, ќе биде лошо за сите.

Коментарите доаѓаат како реакција на изјавата во четвртокот на американскиот специјален претставник за Иран ,Брајан Хук, дека генералот Есмаил Гајани би можел да заврши како својот претходник, генерал Касем Солејмани, кој беше убиен во напад на беспилотни летала на САД во близина на аеродромот во Багдад на 3 јануари.

Хук ја изрази заканата во интервју за весникот „Ашарк ал Авсат“ на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија.

Атентатот на Сулејмани доведе до нова, поинтензивна рунда тензии меѓу Иран и САД, при што Техеран изврши ракетен напад врз бази на САД и повреди 11 војници. Двете страни, пак, посочија дека нема воена конфронтација во план.

Во обраќањето до иранскиот врховен лидер, ајатолахот Каменеи, на 9 јануари, генералот Гајани, кој беше најавен како наследник на Сулејмани, вети дека ќе го продолжи патот на поранешниот командант „со моќ“. Тој сигнализираше дека крајната цел е целосно да ги исфрлат американските трупи од Блискиот Исток.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп ќе го објави големиот мировен план за Израел пред посетата на Нетанјаху

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, конечно, ќе го открие својот одличен план за мир на Блискиот Исток пред израелските лидери да го посетат Вашингтон следната недела, пренесува РТ. Иако на Палестинците можеби нема да им се допадне, тоа ќе биде добро за нив, рече Трамп.

Трамп долго време навестуваше постоење план со кој би се решил долготрајниот спор меѓу Израел и Палестинците, наводно создаден од неговиот зет Џеред Кушнер. Сепак, неговото објавување постојано се одложува.

Трамп вчера најави дека има намера да го објави планот пред посетата на техничкиот премиер на Израел, Бенјамин Нетанјаху, и неговиот главен ривал Бени Ганц следната недела во Вашингтон.

„Тоа е одличен план. Тоа е план што навистина би функционирал“, рече Трамп.

Американскиот претседател истакна дека Палестинците можеби на почетокот ќе реагираат негативно, но додаде дека предлогот ќе биде од нивна корист.

Трамп направи неколку потези отворено фаворизирајќи го Израел од стапувањето на должност во 2017 година, вклучително и признавањето на Ерусалим за израелска престолнина и преместување на американската амбасада таму, како и признавање на израелската анексија на Голанската Висорамнина, сириска територија окупирана од 1967 година.

Израел е основан во 1948 година на поголем дел од територијата на поранешната британска администрација Палестина и Трансјордан, при што Јордан и Египет ги зеле териториите што сега се познати како Западен Брег и Појасот Газа.

Израел ги презеде обете области во војната 1967 година. Оттогаш многубројни мировни предлози се обидоа да формираат палестинска држава на тие територии. Ова решение за две држави беше официјална позиција на САД сè додека администрацијата на Трамп не ја отфрли во февруари 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Поднесено обвинение за Емил Јакимовски за семејно насилство и закани кон новинарката Мери Јордановска

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за семејно насилство и закани упатени кон новинарката...

Македонија1 час

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија2 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија2 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет4 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет5 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија5 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет16 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет17 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион18 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија20 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа21 час

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија22 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија22 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија24 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ1 ден

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет1 ден

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Досие