Контакт

Свет

Во Германија на интензивна нега само 10 отсто вакцинирани

Објавено пред

Бројот на вакцинирани пациенти на одделенијата за интензивна нега за пациенти со коронавирус се зголеми последниве месеци, соопшти германската влада.

„Од 1.186 пациенти со коронавирус, кои останаа на одделот за интензивна нега помеѓу средината на август и почетокот на септември, 119 сe вакцинирани, што одговара на вредност од приближно 10 проценти“, соопшти пратеничката група на левичарската партија.

Во периодот од почетокот на февруари до средината на август процентот беше многу помал и изнесуваше 1,84. Изјавата е базирана на податоци од државниот епидемиолошки Институт „Роберт Кох“.

Според медиумската група „Функе“, зголемениот број вакцинирани лица на одделите за интензивна нега, според мислењето на здравствените институции и експертите, е поврзан со зголемениот број вакцинирани лица во Германија.

Германското Министерство за здравство уште во септември објави дека процентот на невакцинирани лица на одделите за интензивна нега е многу висок – 90 проценти. Министерството ја нагласи потребата од зголемени стапки на вакцинација за оние што сѐ уште не го направиле тоа.

„Факт е дека вакцините штитат и дека невакцинирањето е главната причина зошто пациентите со коронавирус завршуваат на одделот за интензивна нега“, се вели во соопштението.

Во меѓувреме, во Германија најмалку 65 проценти од граѓаните примиле две дози вакцина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Студија: Пушачите во поголем ризик од тешки последици од коронавирусот

Објавено пред

Веројатноста дека пушачите ќе завршат во болница поради последици од Ковид-19 е 80 проценти поголема отколку кај непушачите, а веројатноста дека ќе починат од последиците од таа болест во однос на непушачите е значително поголема, покажа истражување спроведено под водство на научници од Оксфорд.

Во студијата учествувале 412.469 луѓе. Меѓу нив, 1.649 луѓе биле позитивни на ковид, 968 биле примени во болница, а 444 починале.

Мнозинството, или 57 проценти од вкупниот број вклучени во студијата, никогаш не пушеле, 37 проценти биле поранешни пушачи, а четири проценти од учесниците во студијата пушеле во текот на студијата.

Меѓу последните, мнозинството или 71 проценти од учесниците во студијата биле умерени пушачи (до 19 цигари дневно), а останатите 29 проценти биле тешки пушачи (20 или повеќе цигари).

Резултатите покажуваат дека, во споредба со оние кои никогаш не пушеле, сегашните пушачи имале 80 проценти поголем ризик од хоспитализација поради ковид.

Студијата, исто така, откри дека луѓето кои пушат од една до девет цигари дневно имаат двојно поголема веројатност да починат од коронавирус отколку непушачите, а оние што пушеле од 10 до 19 цигари дневно имаат шест пати поголема веројатност да починат. Тешките пушачи имаат уште поголем ризик.

„Резултатите од студијата ја поддржуваат причинско-последичната врска помеѓу пушењето и ризикот од развој на тешка форма на болеста“, наведуваат авторите на студијата објавена во списанието Thorax.

„Нашите резултати покажуваат дека пушењето е поврзано со ризикот од развој на тешка форма на коронавирус, како што пушењето влијае на здравјето на срцето, на развој на разни видови тумори и сите други состојби поврзани со пушењето“, вели водачот на студијата д -р Ешли Клифт, додавајќи дека сега е вистинско време пушачите да одлучат да се откажат од пушењето.

Прикажи повеќе...

Свет

„Џонсон и Џонсон“ очекува 2,5 милијарди долари од продажба на вакцини оваа година

Објавено пред

Американскиот фармацевтски гигант „Џонсон и Џонсон“ ја зголеми годишната прогноза за профитот и потврди дека очекува приходи од 2,5 милијарди долари од продажба на вакцини против коронавирус оваа година.

Претходно годинава, „Џонсон и Џонсон“ се соочи со проблеми со производството на вакцини и беше принудена да уништи милиони дози, да ги одложи испораките и да го преполови своето целно годишно производство на 500 до 600 милиони дози.

Вакцина сега не е многу користена во Соединетите Американски Држави иако некогаш беше прогласена за важна алатка во борбата против пандемијата во тешко достапните области, особено со оглед на фактот дека вакцинирањето се врши само со една доза.

„Џонсон и Џонсон“ ги зголеми приходите за 10,7 проценти во третиот квартал, на 23,3 милијарди долари.

Вкупниот приход се очекува да биде од 94,1 до 94,6 милијарди долари оваа година, проценува J&J.

Прикажи повеќе...

Европа

Москва воведува строги ковид-мерки

Објавено пред

Русија во главниот град Москва воведува ограничувачки мерки со цел да спречи ширење на Ковид-19.

Градоначалникот на Москва најави дека следната недела повторно ќе се почне со работа од дома, а вакцинацијата ќе биде задолжителна за работниците во услужните дејности.

Постарите луѓе што не се вакцинирани треба да останат дома

Сергеј Собјанин им нареди на работодавците најмалку 30 отсто од нивните вработени да работат од дома во следните четири месеци. Вакцинираните вработени и оние што неодамна заздравеле од Ковид-19 ќе бидат ослободени од оваа одредба.

На државјаните на Москва на возраст од 60 години и повеќе, како и на хронично болните жители, доколку не се вакцинирани или заболени од коронавирус, им е строго наложено да останат дома.

Рекорден број заразени и починати

Угостителските објекти во главниот град на Русија се должни да вакцинираат најмалку 80 проценти од својот персонал со првата доза до 1 декември, а втората до 1 јануари 2022 година.

„Свесен сум за тоа колку се непријатни овие ограничувања, но едноставно нема друг начин да ве заштитиме од сериозната болест. Ве молиме, вакцинирајте се. Ова ќе го заштити вашето здравје и ќе можете да продолжите со вообичаениот начин на живеење“, рече Собјанин.

Рекорден број заразени и смртни случаи се регистрирани во Русија во последните денови. Денес, пријавени се 33.740 новозаразени од Ковид-19 и 1.015 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија24 минути

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија60 минути

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт3 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија17 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија18 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија19 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија20 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија22 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија22 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија23 часа

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија1 ден

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа1 ден

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион1 ден

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет1 ден

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија2 дена

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија2 дена

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија2 дена

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Досие