Контакт

Свет

Во Еквадор пластични шишиња се рециклираат во замена за автобуска карта

Објавено пред

Грижата за животната средина во Еквадор се исплаќа, барем за оние што користат јавен превоз во Гвајакил, најнаселениот град во Еквадрор, кој се смета за еден од најголемите во Латинска Америка. Тамошните жители може да ги заменат употребените пластични шишиња со пари за автобуска карта.

dobivaj vesti na viber

Гвајакил има население од 2,7 милиони жители и се смета за деловен центар на Еквадор, но и за најзагаден град во земјата кој произведува најмногу отпад.

Патниците кои користат јавен превоз од неодамна добија можност да разменуваат пластични шишиња за два цента по парче на посебен автомат што е поставен на централната станица во градот.

„Замислете, за 15 шишиња можете да купите карта“, вели патникот Кристијан Карденас.

„Ваквата опција е поекономична отколку продажбата на шишиња во центрите за рециклирање“, додава 76-годишниот пензионер Вашингтон Браво, кој вели дека на ваков начин заштедува од неговата скромна пензија.

Гвајакил произведува 4.200 тони отпад дневно, од кои се рециклираат само 14 проценти.

„Градот е корумпиран и валкан. Порано не беше вака“, се жали Браво.

Засега има само еден автомат за собирање шишиња, но Леополдо Фалкез, директорот за јавниот превозник „Метровија“, вели дека наскоро ќе бидат поставени машини на сите автобуски терминали во градот.

Европа

Судар на два воза во забавен парк во Германија, повредени се најмалку 34 лица

Објавено пред

Повеќе од 30 лица се повредени, од кои двајца потешко, откако два воза се удриле еден во друг во забавен парк во јужна Германија.

dobivaj vesti na viber

Еден воз на тобоганот пробал да закочи, а друг се судрил со него во паркот Леголанд во Гунцбург, јави германската новинска агенција dpa.

На местото на настанот се испратени три хеликоптери, а на помош биле повикани и противпожарните и спасувачките служби. Најмалку 34 лица се повредени.

Засега не е познато како дошло до несреќата.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубли

Објавено пред

Русија и Турција постигнаа начелен договор за префрлање на дел од плаќањето за рускиот природен гас во рубли како дел од продлабочувањето на трговските врски меѓу двете земји, соопшти денеска турското Министерство за енергетика.

dobivaj vesti na viber

Избегнувањето плаќања во долари е корисно за двете земји, пренесува „Раша тудеј“ (RT) и додава дека Русија ја нарече американската валута „токсична“ бидејќи западните санкции ги отежнуваат трансакциите.

Дополнително, овој договор ѝ помага на Турција да ги зачува своите намалени резерви на тврда валута.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган минатата недела потврди дека Анкара ќе почне да плаќа дел од увозот на природен гас од Русија во рубљи по повеќечасовни разговори со неговиот руски колега Владимир Путин во Сочи, потсетува РТ.

Двете земји потпишаа и патоказ за развој на економската соработка, кој предвидува зголемување на билатералната трговска размена на 100 милијарди долари годишно.

Путин претходно овој месец рече дека земјите од ЕУ треба да ѝ бидат благодарни на Турција што на блокот му обезбеди сигурно снабдување со руски гас преку гасоводот Турски тек, пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата Франциско се сретна со група трансродови лица

Објавено пред

Папата Франциско се сретна со четвртата група трансродови лица кои нашле засолниште во римската црква, објави денеска ватиканскиот весник „Осетваторе Романо“.

dobivaj vesti na viber

Весникот наведува дека средбата се одржала вчера на маргините на неделната аудиенција на папата, пренесе АП.

Сестра Женевиев Жанингрос и свештеникот Андреа Конокија рекоа дека доаѓањето на Папата им донесе надеж на гостите.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија4 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија4 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа6 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион7 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија7 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет9 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија10 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија11 час

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа11 час

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија23 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија24 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа1 ден

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија1 ден

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...