Контакт

Свет

Во земјотресот во Измир уништени и оштетени 58 згради

Објавено пред

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 6,6 степени, што се случи на 30 октомври со епицентар на отворени води во Егејското Море, кај местото Сеферхисар во Измир, се зголеми на 85 лица, пренесува „Анадолија“.

Министерот за животна средина и урбанизација на земјата, Мурат Курум, на прес-конференција во Измир изјави дека 58 згради се оштетени и уништени. Бидејќи студените временски услови влијаат на жртвите од земјотресот, Курум ги повика граѓаните да побараат засолниште во локалните гостински куќи.

„Започнавме со процесот за поставување контејнери. Во подрачјето Бајракли ќе поставиме контејнери за живеење со капацитет за 1.000 лица, на површина од 46.300 метри квадратни“, додаде тој.

Министерката за семејство, труд и социјална политика, Зехра Зумрут Селчук, исто така ги повика граѓаните да се засолнат во гостинските куќи во Измир.

„Имаме капацитет за над 7.000 лица во гостинските куќи во подрачјето. Овој број може дополнително да се зголеми според потребата“, додаде Селчук.

Таа понатаму рече дека дополнителни 5 милиони турски лири (околу 595.000 долари) ќе бидат префрлени денес за социјалната помош, што во петокот беше испратена во регионот од Министерството за семејство, труд и социјална политика.

„Околу 1.120 последователни потреси ја погодија областа по земјотресот, 43 од нив со магнитуда над 4 степени“, соопшти Управата за вонредни ситуации при Министерството за внатрешни работи на Турција (АФАД).

Во соопштението се додава дека 962 лица се повредени, 743 од нив се пуштени од болница и 219 сè уште се наоѓаат на лекување.

„Обезбедено е привремено сместување за да се задоволи итната потреба од засолништа во градот, со над 3.500 шатори, околу 24.400 ќебиња, 13.300 кревети, 5.500 комплети за спиење, 2.600 кујнски комплети и четири тушеви и тоалетни контејнери испратени во областа“, истакнаа од АФАД.

Досега, 106 лица се извлечени од урнатините, при што продолжуваат активностите за пребарување и спасување. Најновите податоци се објавени откако денес тригодишната Елиф Перинчек беше извлечена од урнатините во областа Бајракли, скоро 65 часа по земјотресот.

Претходно 14-годишно девојче беше спасено од под урнатините, 58 часа по земјотресот. Откако ѝ беше пружена прва помош, Идил Ширин беше однесена во локалната болница.

Турција е меѓу најактивните сеизмички зони во светот бидејќи се наоѓа на неколку активни линии на раседи. И во минатото претрпе разорни земјотреси.

Свет

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Објавено пред

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре наглиот пораст на инфекциите со коронавирусот.

По протестот, беше дозволен исклучок за погреби, каде што може да се соберат најмногу 20 луѓе.

Претходната граница за јавни собири, како што се протести, претстави, концерти, беше 50 лица.

Иако ограничувањето не се однесува на приватни собири, владини претставници, вклучително и премиерот Стефан Лофвен, ја истакнаа потребата од воздржување од приватни забави, посети на спортски сали, библиотеки, трговски центри и, каде што е можно, да се избегне јавен превоз.

„Малото отворање што го имавме во текот на летото и есента заврши. Премногу луѓе ги игнорираат советите и препораките“, рече премиерот Лофвен обраќајќи се до нацијата, што ретко се случува.

Тој додаде дека постојат некои знаци на промена кога патничкиот сообраќај се намали и повеќе луѓе останаа да работат од дома.

Земјата со 10,3 милиони жители регистрира околу 208.300 заразени и повеќе од 6.400 смртни случаи поврзани со коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија речиси 7.000 новозаразени, 37 починати

Објавено пред

Според последните информации, во Србија се регистрирани 6.842 нови случаја на коронавирус, а 37 лица починале.

Вкупно се тестирани 21.476 лица, 225 лица се приклучени на апарати за дишење, а хоспитализирани се вкупно 729 лица.

Досега во Србија од коронавирус се заразиле вкупно 133.029 лица, а регистрирани се 1.274 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

Списокот на обвинети за убиството на Кашоги проширен со шест лица

Објавено пред

Турскиoт суд додаде уште шест обвинети на списокот со 20 саудиски службеници на кои веќе им се суди во отсуство за убиството на новинарот Џамал Кашоги, јавија државните медиуми.

На денешното рочиште во Истанбул, само второ во судењето што почна пред четири месеци, судот го прифати второто обвинение додавајќи имиња на уште шест саудиски функционери, пренесува „Ројтерс“.

Најновото обвинение се однесува на заменик-конзулот и на аташето за убиство со предумисла со монструозна намера. Уште четворица, исто така саудиски државјани, се обвинети за уништување, прикривање или неовластено подметнување докази.

Во септември саудискиот суд затвори осум лица на седум до 20 години затвор за убиство на судење за кое критичарите обвинија дека не било транспарентно. Ниту еден од обвинетите не беше именуван.

Кашоги, критичар на саудискиот престолонаследник, принцот Мухамед бин Салман, последен пат бил виден како влегува во саудискиот конзулат во Истанбул на 2 октомври 2018 година. Турските власти веруваат дека неговото тело било распарчено и фрлено, но неговите посмртни останки сè уште не се пронајдени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Свет4 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија5 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија5 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија6 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет6 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија7 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет7 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет21 час

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет21 час

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија23 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион1 ден

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Досие