Контакт

Свет

Во Кина бројот на корисници на 5G-мрежата достигна 450 милиони

Објавено пред

Во Кина бројот на корисници на 5G-мрежата достигна 450 милиони.

Објавените податоци покажуваат дека околу 450 милиони луѓе во Кина користеле 5G барем еднаш, што е повеќе од целата популација на ЕУ. Според Министерството за индустрија и информатичка технологија до 2025 година речиси сите градови и села во земјата ќе бидат поврзани на 5G-мрежата.

Имено, 5G-интернетот, чија брзина е 100 пати поголема од 4G, овозможува пренос на големи количини на податоци за многу кратко време.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Првиот случај на омикрон откриен во Нигерија неколку недели пред предупредувањето од Јужна Африка

Објавено пред

Нигерија ја откри првата инфекција со нов вид на коронавирус омикрон, од примерокот земен во октомври, неколку недели пред Јужна Африка да го предупреди светот за оваа варијанта на вирусот, објави денеска Националниот институт за јавно здравје.

Таа е првата западноафриканска земја што пријавила омикрон откако беше откриен и пријавен минатата недела во Јужна Африка, а потоа и во дваесет други земји.

„Во Нигерија, со геномско секвенционирање на примероци позитивни на коронавирус, идентификувани се два случаи на варијанта на омикрон кај патниците од Јужна Африка”, изјави директорот на нигерискиот Центар за контрола на болести, Ифедајо Адетифа.

Двајца неидентификувани патници пристигнаа во западноафриканската земја минатата недела, но нова варијанта на вирусот е потврдена во случаи пред нивното пристигнување.

„Ретроспективното секвенционирање на претходно потврдени случаи меѓу патниците, исто така, идентификуваше варијанта на омикрон меѓу примероците собрани во октомври 2021 година“, рече Адетифа.

Тој предупреди дека нискиот капацитет за тестирање може да стане најголемиот предизвик за Нигерија во справувањето со новата варијанта на коронавирусот. Во главниот град на таа земја, Абуџа, никој не е тестиран за вирус со недели.

Прикажи повеќе...

Европа

Лавров: Најавите за руско нуклеарно оружје во Белорусија се предупредување за Западот

Објавено пред

Изјавата на белорускиот претседател, Александар Лукашенко, за можно распоредување на руско нуклеарно оружје во неговата земја треба да се сфати како предупредување за Западот, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

„Оваа изјава би ја сфатил како многу сериозно предупредување, што е последица, пред сè, на непромислената политика што ја води Западот“, рече Лавров во обраќањето пред Горниот дом на рускиот парламент, а пренесува руската агенција ТАСС.

Кога беше формирана коалициската влада во Германија, медиумите, според Лавров, објавиле дека членови на коалицијата, како дел од владината програма, предложиле повлекување на американското нуклеарно оружје од Германија.

„Господинот Столтенберг (генералниот секретар на НАТО) тогаш рече дека ако Германија не сака нуклеарно оружје на нејзина територија, тогаш НАТО ќе го премести на исток“, посочи Лавров.

Според шефот на руската дипломатија, Лукашенко едноставно реагирал на таквите изјави, кои, како што рече Лавров, се апсолутно неодговорни и имаат за цел да предизвикаат вооружен конфликт.

Рускиот министер оцени и дека доколку Западот не е подготвен за дијалог за безбедносни гаранции, Русија залудно се обидува.

Лавров потсети дека рускиот претседател Владимир Путин претходно изјавил оти Москва претпочита дијалог, кој ќе резултира со општо прифатливи договори кои ќе обезбедат колективна безбедност, а во исто време и безбедност на секој од учесниците во договорот.

„И ние сме подготвени за тоа. Но, ако нашите западни партнери ја изгубија или ја губат културата на дијалог, културата на наоѓање компромиси, излегува дека тропаме на врата која никогаш нема да се отвори“, посочи Лавров.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија протера американски дипломати по акцијата на Вашингтон

Објавено пред

Вработените во американската амбасада кои се во Москва повеќе од три години треба да ја напуштат Русија до 31 јануари 2022 година, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа нагласи дека ваквата одлука не е избор на Русија, бидејќи САД, како што вели, „наметнаа слична игра“ откако Стејт департментот еднострано воведе тригодишно ограничување на времетраењето на службените патувања за вработените во руската амбасада. во Вашингтон и генералните конзулати на Русија во Њујорк и Хјустон.

Официјален Вашингтон претходно нареди 27 руски дипломати да ги напуштат САД до 30 јануари 2022 година, пренесува РИА Новости.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија1 час

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија2 часа

Денеска нова средба Заев – Гаши

Денеска според последните најави во 14 часот, во Клубот на пратеници, се очекува повторно да се сретнат премиерот Зоран Заев...

Македонија2 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет3 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија4 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија4 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа5 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија17 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија18 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион18 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет19 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија21 час

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија22 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ22 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија23 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа1 ден

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион1 ден

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа1 ден

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Досие