Контакт

Свет

Во Кина се градат три облакодери по примерот на ремек-делото на Толкин

Објавено пред

„Господарот на прстените“ е еден од најпродаваните романи, не само на Западот туку и на Далечниот Исток. Трилогијата од која потекнуваат познатите филмски хитови е многу популарна и во Кина – толку многу што во моментот се градат три облакодери по примерот на ремек-делото на Толкин.

Комплексот, дел од имотниот проект вреден нешто повеќе од два милиони долари, се состои од три облакодери високи 107 метри и висок ходник кој формира прстен над врвот, сличен на оној на Темната кула.

Сместен во Чонгкинг во југозападна Кина, архитектонскиот потфат е наречен „Господар на прстените“ во знак на славата на измислениот свет создаден од Толкин.

„Господарот на прстените“ на кинески е преведен како „Трилогија на магичниот прстен“.

Свет

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Објавено пред

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден. Според него, полицајците треба да научат да пукаат во нога, а не во срце, ако им се приближи човек со нож или со нешто слично, пренесува „Фокс њуз“.

Кандидатот за претседател ова го изјави на состанокот со лидерите на христијанските општини во државата Делавер.

Бајден претходно изјави дека треба итно да се разгледа закон за забрана на полицајците да користат методи на загушување.

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека Бајден е премногу слаб за да ги победи антихристите, крадците и оние кои изведуваат нереди.

Прикажи повеќе...

Свет

Буш: Пораките на демонстрантите треба да се сослушаат, а не да се задушат

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш изјави дека убиството на Џорџ Флојд отсликува шокантен неуспех во однос на расизмот во земјата и повика да се послушаат пораките на демонстрантите, пренесува „Ројтерс“.

„Единствениот начин да се видиме себеси во вистинско светло е да ги слушнеме гласовите на голем број луѓе кои се повредени и во тага“, се наведува во изјавата на Буш.

„Оние кои ги замолкнуваат тие гласови не разбираат што значи Америка, или како таа може да стане подобро место“, истакна поранешниот претседател на САД, без да го именува Трамп, кој застапува сосема поинаков пристап.

Трамп инсистира на пожесток одговор од силите за безбедност во справувањето со демонстрантите и на „Твитер“ ги пофали надлежните органи за доминацијата и употребата на сила во Вашингтон.

Буш соопшти дека тој и неговата сопруга биле вознемирени од бруталното задушување што довело до смрт на Флојд.

„Последниот инцидент во кој Афроамериканец е убиен од бел полициски службеник покрена загрижувачки прашања со кои треба да се соочиме“, посочи поранешниот американски претседател.

„Оваа трагедија – во долгата серија на слични трагедии – поставува прашање на кое сè уште не сме дале одговор – како да се стави крај на системскиот расизам во нашето општество“, заклучи Буш.

Прикажи повеќе...

Свет

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Објавено пред

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон откако во градот продолжија протестите против полицискатата бруталност и расизмот.

„Тие се распоредени во воените бази во областа околу главниот град, но не и во самиот Вашингтон“, рече портпаролот на Пентагон, Џонатан Рат Хофман.

Тој соопшти дека војниците се во состојба на засилена готовност.

Во САД продолжуваат протестите против полициската бруталност и расизмот во државниот систем, поттикнати од убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Градовите се подготвуваат за потенцијални нови немири по заканите на претседателот Трамп за употреба на сила за да се разбијат демонстрантите.

Републиканскиот претседател претходно се закани дека ќе испрати трупи во градовите и државите за да ги задушат немирите, но тврди дека поддржува мирни протести.

Како што пренесуваат американските медиуми, се чини дека сојузната влада планира пожесток одговор на новиот бран протести во Вашингтон.

„Уште посилна поддршка за законот и редот ќе биде обезбедена вечерва“, рече во вторникот генералниот правобранител Вилијам Бар.

„Вашингтон пост“, повикувајќи се на неименуван извор од Министерството за правда, пишува дека Бар во понеделникот побарал полицијата да ги растера демонстрантите собрани пред Белата куќа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 час

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа2 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион13 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет14 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет14 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија15 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија17 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија18 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија19 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија19 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион22 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија22 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион23 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет24 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет1 ден

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт1 ден

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа1 ден

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет2 дена

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Досие