Контакт

Свет

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Објавено пред

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство.

Според Националната здравствена комисија, уште петмина починале од „Ковид-19“, сите од провинцијата Хубеи, каде избувна епидемијата.

Единствената кинеска локална трансмисија на болеста е евидентирана во провинцијата Хенан.

Во последните неколку дена се увезени скоро сите нови случаи на зараза во Кина, односно станува збор за патници кои доаѓаат од странство.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Објавено пред

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус, откако лекарите кои работат на студијата за кратко престанаа да им го даваат овој лек на нови пациенти, поради здравствени проблеми што ги предизвикал.

СЗО минатиот месец ја стопира употребата на лекот против малараија во обемната студија за третман на Ковид-19, во која околу 3.500 пациенти во 35 земји го добиле лекот. Причината за тоа беше стравот дека овој лек ќе ја зголеми стапката на смртност, пренесе „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешниот американски министер за одбрана: Трамп сака да не` подели

Објавено пред

Угледниот американски генерал и поранешен министер за одбрана, Џејмс Матис, кој даде оставка во 2018 година, по одулката за повлекување на војниците од Сирија, остро го критикуваше претседателот Доналд Трамп поради начинот на кој се справува со масовните протести во САД.

Матис досега никогаш не го критикувал претседателот, но сега одлучи да го прекине молкот. Во коментар објавен вчера во

„Атлантик“, Матис го критикува Трамп и тоа една недела по избивањето на протестите поради смртта на Џорџ Флојд. Тој меѓудругото го обвинува Трамп дека и` наредил на војската да ги прекрши уставните права на граѓаните.

„Лут и запрепастен ги набљудував настаните оваа недела. Зборовите „Еднаква правда според законот“ се втемелени на ѕидот на зградата на Врховниот суд. Всушност, тоа демонстрантите со право го бараат, напиша Матис додавајќи дека тоа е барање зад кое сите би требало да застанат.

Не смеат тоа да ни го одземат оние малобројните кои го кршат законот. Протестираат десетици илјади совесни луѓе кои инсистираат на тоа да бидеме дораснати на нашите вредности како народ и нација“ пишува Матис.

„Доналд Трамп е првиот претседател во мојот живот кој не настојува да го обедини американскиот народ, дури не се ни преправа дека го прави тоа. Наместо тоа, тој сака да не подели“ порача МАтис и додаде дека американскиот народ може да се обедини и без Трамп.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Објавено пред

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми.

АП наведува дека нападот се случил во градинка, додека „Дојче веле“ известува дека нападот се случил во основно училиште на југот на Кина.

Според локалната власт на округот Кангву во регионот Гунагси, 37 деца и двајца возрасни се здобиле со повреди од различен степен.

Кинеските државни медиуми го идентификуваа напаѓачот како чувар на училиште или градинка, чие презиме е Ли, пренесува АП.

Мотивот за нападот сè уште не е познат, а осомничениот е приведен додека трае истрагата, додаваат медиумите.

Кинеската телевизија ЧТВ наведува дека во нападот се повредени 40 лица, од кои тројца биле сериозно повредени, меѓу кои директорот на училиштето, уште еден чувар и ученик.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет22 минути

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет40 минути

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-Ен-Ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија2 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија12 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија12 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија14 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ17 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија18 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија19 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија20 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија21 час

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет24 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа24 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа1 ден

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион2 дена

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет2 дена

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет2 дена

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Досие