Контакт

Европа

Во Мадрид почна судењето на каталонските сепаратисти

Објавено пред

Врховниот суд во Мадрид денеска го почна судењето на каталонските сепаратисти поради обидот за отцепување на Каталонија од Шпанија.

На обвинетите им се закануваат казни од седум до 25 години затвор поради одржување на забранетиот референдум за отцепување на 1 октомври 2017 година.

Одбраната тврди дека сите обвинети треба да бидат ослободени.

Судењето се пренесува директно на државната телевизија.

Претходно, десетици илјади луѓе се собраа во Мадрид за време на викендот, незадоволни од начинот на кој владата го решава каталонското прашање.

Демонстрантите, пак, утринава ги блокираа главните патишта во Каталонија.

Во оваа шпанска покраина во октомври 2017 година беше одржан референдум за независност и покрај противењето на властите во Мадрид. Тогаш каталонскиот парламент прогласи независност.

Владата на претходниот шпанскиот премиер Маријано Рахој ја суспендира автономијата на Каталонија и ја смени тамошната влада, го распушти парламентот и воведе директна управа на Мадрид во тој регион.

Европа

Во Германија, 412 новозаразени лица за 24 часа

Објавено пред

Во последните 24 часа, потврдени се 412 нови случаи на коронавирус во Германија.

Вкупниот број заразени лица во таа земја се зголеми на 199.375, објави Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“.

Четири лица починале, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 9.068, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Потрагата по педофилот во Германија сè уште трае, го бараат стотици полицајци

Објавено пред

Продолжува потрагата по педофилот Ив Етиен Рауш (31) во Германија. Бездомникот кого медиумите го нарекоа германски Рамбо избега од полицијата со лак и стрела и се крие во шумата, а стотици полицајци го бараат речиси 48 часа.

Полицијата во Офенбург во југозападна Германија соопшти дека полицајците се пробиваат низ недостапен терен со поддршка на кучиња за пребарување и хеликоптери.

Драмата почнала кога полицијата го запрела Раушев заради проверка. Тој прво соработувал со полицијата, а потоа одеднаш извадил пиштол, им се заканил и ги натерал да го предадат оружјето. Тој разоружал дури четворица полицајци.

Потоа, вооружен со нивното оружје и со лак и стрела, тој побегнал во шумата, каде што веројатно сè уште се крие.

Германската полиција наскоро го објави идентитетот на бегалецот, кој според германските медиуми е обвинет за педофилија и обид за убиство. Се тврди дека во 2010 година Ив сериозно ја ранил својата тогашна девојка со стрела по расправија. Тој е исто така осомничен за собирање и дистрибуција на детска порнографија.

„Веруваме дека станува збор за многу опасен човек и ги замолуваме луѓето да не примаат стопери во нивните возила и, доколку е можно, да не ги напуштат своите домови сè додека не го фатиме бегалецот“, соопшти полицијата.

Полицијата верува дека Ив успешно се крие во шумата затоа што тој многу добро го познава теренот. Тој, наводно, живеел во една од колибите длабоко во шумата. Според неофицијални информации, тој дошол во судир со полицијата поради нелегално поседување оружје. Пронајдена е голема количина оружје во последниот стан во кој живеел. Тој, наводно, го напуштил станот затоа што веќе не можел да ја плати киријата.

Прикажи повеќе...

Европа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Објавено пред

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои живеат во градот Леида и околината, каде последните неколку дена има нагло зголемување на заразата со коронавирус.

Претседателката на судскиот совет, Елена Гарсија Муњоз, изјави дека нема да го одобри воведувањето карантин, со образложение дека за тоа е неопходна согласност од Владата на Шпанија, пренесува Политико.

Таа изрази сомневање дека строгиот карантин е пропорционален одговор, особено поради фактот дека тој е неопределен, што може да има сериозни последици.

И јавниот обвинител во Леида се изјасни против целосната забрана за движење, и тој поднесе жалба поради одлуката на Владата на Каталонија да воведе карантин во седум општини во регионот на Сегрија.

Жителите на Леида и неговата околина не се во можност да патуваат надвор од областа од 4 јули, а судот денес не ја оспори таа одлука. Пред да биде донесена судската одлука, претседателот на Каталонија, Ким Тора, рече дека требало да се донесе тешка одлука врз основа на епидемиолошки податоци и мислење на експертите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ51 минута

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија59 минути

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија1 час

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија3 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија3 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет3 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа4 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион4 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија15 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија17 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија17 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија20 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ20 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија20 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија21 час

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 ден

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија1 ден

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Досие