Контакт

Европа

Во нападот во Париз убиени четворица полицајци

Објавено пред

Според најновите информации, во нападот во Париз убиени се четворица полицајци, јави Би-би-си. Првично имаше извештаи дека еден полицаец им подлегнал на повредите.

Маж вооружен со нож ги нападнал полицајците во полициската станица која се наоѓа спроти катедралата Нотр Дам. Тој бил застрелан од полицијата. Мотивите на напаѓачот, кој работел како административен службеник во седиштето на полицијата, сè уште не се познати.

Париската метро-станица „Сите“ е затворена од безбедносни причини, а подигнат е и кордон околу блискиот полициски штаб.

Европа

Зеленски: Украина не сака војна, но е подготвена за тоа

Објавено пред

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, изјави дека голем број на руски трупи е концентриран близу границите на Украина, поради што земјата, заедно со меѓународните партнери, бара нивно повлекување.

Во соопштението доставено од Владата на Украина се вели дека Зеленски порачал оти Украина не сака војна, но дека е подготвена за тоа.

„Дали Украина ќе престане да се бори за мир преку дипломатија? Никогаш. Дали Украина ќе се брани во секој случај? Секогаш. Ние сме народ што создава, а не народ што уништува. Не уништуваме други земји и народи. Но, тоа не значи дека ќе дозволиме да нè уништат. И сите сме подготвени да ја заштитиме нашата земја. Затоа што друга демаме“, дециден е украинскиот претседател.

Зеленски изјави дека на неодамнешните состаноци на советниците на Норманската четворка и на подгрупата за безбедносни прашања се разговарало за продолжување на целосниот режим за прекин на огнот, но дека Русија одбила да ја поддржи заедничката изјава.

Прикажи повеќе...

Европа

Кралицата Елизабета го прославува 95. роденден, првпат без сопругот

Објавено пред

Британската кралица Елизабета Втора денеска ќе го прослави својот 95-ти роденден, годинава на поинаков начин, првпат без сопругот принцот Филип, кој неодамна почина, и втора година по ред без традиционалната воена парада, која нема да се одржи поради пандемијата.

Извори блиски до кралското семејство за британски „Харперс базар“ изјавија дека кралицата ќе го прослави својот роденден со мал број членови на семејството и дека традиционалниот портрет на кралското семејство нема да биде објавен оваа година, бидејќи денови на жалост за принцот Филип траат до петок.

Портпаролот на британското Министерство за одбрана потврди дека ниту годинава, ниту минатата година нема да има почесна стрелба на кралската стража од лондонскиот Тауер и Хајд Парк, како ни јунските роденденски прослави познати како „Поздрав на боите“.

Како што се наведува, иако кралицата нема да ги извршува кралските должности во следните недели, таа ќе работи од дома, односно ќе одговори лично на пораките на светските лидери кои изразија сочувство за смртта на принцот Филип.

Британските медиуми јавуваат дека принцот Хари го продолжил престојот во Велика Британија поради роденденот на кралицата.

Прикажи повеќе...

Европа

Московскиот државен циркус најави вакцинација на животните

Објавено пред

Државниот циркус во Москва е подготвен да почне со вакцинација на животните за да ги заштити од коронавирусот, веднаш штом властите ги издадат потребните дозволи.

Директорот на циркусот, Едгар Запажњи, најави дека ќе ја промовира оваа акција меѓу неговите колеги и изрази уверување дека Русија ќе биде првата земја во која се вакцинираат животни, јави агенцијата ТАСС.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ47 минути

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Регион2 часа

Словенија: Луѓето кои прележале коронавирус ќе примат само една доза вакцина

Според најновата стратегија за вакцинација издадена од словенечката влада, луѓето кои се заразиле со коронавирус ќе добијат само една доза...

Европа2 часа

Чешка ќе бара Русија да плати отштета за експлозијата во магацинот за оружје

Долниот дом на чешкиот парламент усвои документ со кој се повикува владата да побара обештетување од Русија за експлозијата од...

Регион2 часа

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Свет3 часа

Израел подготвува нова рунда на вакцинација, сега и на децата

Израел планира нова рунда на вакцинација против коронавирус за шест месеци, во која ќе се вакцинираат и деца, најави премиерот...

Свет4 часа

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет4 часа

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ14 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија15 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија15 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт16 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија18 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија20 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија21 час

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија22 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет23 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија1 ден

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија1 ден

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија1 ден

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа1 ден

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Досие