Контакт

Свет

Во петокот земјотрес проголта пат во Аљаска – денеска е веќе обновен

Објавено пред

Патот кој што беше целосно уништен и буквално колабиран од силниот земјотрес кој ја погоди Аљаска во петокот, денеска е веќе целосно обновен. Светските медиумите ја пренесуваат неверојатната вест дека за само четири дена работниците успеале комплетно да го обноват уништениот пат кој настрада при земјотресот со јачина од 7 степени.

Патот кон Интернационалниот аеродром колабираше во земјотресот, при што се создаде огромна застрашувачка дупка. Но, на фотографиите кои што се објавени на Фејсбук може да се види колку брзо е поправена штетата што ја направи земјотресот.


Повеќе ја нема дупката, патот е целосно поправен и обележан.

Европа

Лавров: Порошенко подготвува нешто, но Русија нема да војува

Објавено пред

„Нема да војуваме со Украина, ви ветувам”, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во своето последно интервју.

„Ние не сме во војна со украинскиот режим“, вели Лавров и додава дека Русија е уверена дека провокациите во областа Керч ќе продолжат. Лавров вели дека Порошенко подготвувал провокација кон крајот на декември на границата со Русија.

„Дополнителните информации што ги добивме и на кои им веруваме укажуваат на тоа дека Порошенко во последните денови од декември планира вооружена провокација на границата со Русија”, истакна Лавров.

Тој убедува дека Порошенко ќе добие одговор на можната провокација и додаде дека Русија нема да дозволи Порошенко да ги наруши правата на жителите на Крим, кои се заштитени во согласност со меѓународното право.

Прикажи повеќе...

Регион

Скандал во Црна Гора, судија постирал провокативни фотографии на социјалните мрежи

Објавено пред

Комисијата на Судскиот совет на Црна Гора по речиси еден и пол месец сè уште нема утврдено дали судијата на Основниот суд во Котор Вељко Булатовиќ го прекршил етичкиот кодекс со објавување провокативни фотографии на социјалните мрежи.

Постапката беше поведена по предлог на претседателката на Врховниот суд, Весна Меденица, која добила поплаки во врска со претставувањето на Булатовиќ на мрежите.

Судијата на социјалните мрежи на својот профил објавуваше фотографии кои, наводно, го нарушуваат угледот на судиите, што е спротивно на етичкиот кодекс, кој ги обврзува и во приватниот живот да водат сметка за тоа како се однесуваат и облекуваат.

Кабинетот на претседателот на Основниот суд во Котор, Бранко Вучковиќ, објасни дека постапката почнала на 2 ноември.

Булатовиќ рече дека нема да коментира за започнувањето на постапката бидејќи одлуката е во тек.

Тој на својот профил редовно објавуваше  провокативни фотографии со базен, фитнес … Многу од фотографиите се избришани по постапката против него.

Покрај голотијата, на судијата му замерија и за скапата облека, пијалаците и навиките што оддаваат луксуз.

Прикажи повеќе...

Европа

Тереза Меј: Нов референдум за брегзит би ја скршил вербата кај Британците

Објавено пред

Одржувањето на уште еден референдум за ЕУ ќе ја прекине вербата кај британскиот народ, британската премиерка Тереза Мај ги предупреди пратениците, објави Би-би-си.

Поранешните премиери Џон Мајор и Тони Блер се меѓу оние кои повикуваат на нов референдум ако пратениците не можат да се договорат за напредок.

Според Меј, тоа би направило непоправлива штета на интегритетот на британската политика и би ја оставило земјата без напредок.

Минатата недела таа го отповика гласањето во парламентот за нејзиниот договор за брегзит, со образложение дека, најверојатно, тој ќе биде силно отфрлен.

Поранешниот премиер Тони Блер минатата недела рече дека по 30 месеци преговори и со влада која е во хаос, давањето последен збор на народот ќе стане логичен исход доколку секоја друга опција е исцрпена.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски1 час

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија1 час

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски1 час

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа2 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа3 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија3 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет15 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија16 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија19 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија20 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија21 час

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија22 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ2 дена

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија2 дена

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија2 дена

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“2 дена

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Досие