Контакт

Свет

Во Полска потврден првиот случај на коронавирус  

Објавено пред

Во Полска е потврден првиот случај на коронавирус, изјави министерот за здравство, Лукаш Шумовски, пренесува ТАСС.

„Денес добивме резултати од тестот на првиот пациент кај кого е потврдена инфекција со коронавирус. Тој се чувствува добро“, рече министерот.

Според Шумовски, заразеното лице дошло од Германија, а е хоспитализирано во градот Зјелона Гора.

„Дејствуваме во согласност со процедурите. Сите со кои пациентот неодамна бил во контакт се ставени во карантин“, рече министерот истакнувајќи дека вкупно 500 лица во целата земја се ставени во карантин поради можна инфекција.

Полските власти тврдат дека ги презеле сите мерки за да се спротивстават на ширењето на вирусот: подготвени се неколку десетици инфективни установи и лаборатории и набавени се десетици илјади тестови за коронавирус.

Во понеделникот долниот дом на полскиот парламент донесе закон со кој се обезбедуваат многу процедури за оптимизирање на борбата против коронавирусот. Законот вклучува опции за работа од дома, исплата на бенефиции во случај на затворање на училиштата и градинките, забрзани процедури за набавка на медицинска опрема итн.

Свет

„Њујорк Тајмс“ тврди дека Трамп не плаќал данок 10 години, тој негира

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп не плаќал данок во последните 10 години, објави „Њујорк тајмс“.

„Во годината кога победи на претседателските избори и во првите години во Белата куќа, Трамп плати само 750 долари данок на доход“, наведува весникот.

Извештајот на Њујорк Тајмс ги опишува годините на затајување данок на Трамп.

И покрај заработката од најмалку 434,9 милиони долари во 2018 година, Трамп пријавил загуба од 47,4 милиони долари во неговата даночна пријава.

На брифингот во Белата куќа, Трамп ја негираше приказната и рече дека плаќа многу данок.

„Лажни информации, целосно измислени“, рече Трамп.

Прикажи повеќе...

Регион

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

Објавено пред

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу Израел и арапските земји, претставувајќи се пред гласачите дека воспоставува мир и критикувајќи ги водечките американски медиуми дека не известуваат за тоа.

„Косово и Србија се убиваа многу години, тие едноставно се убиваа, не се сакаат, како Израелците и Палестинците. Ние тргуваме со двете страни, така што имаме одредена моќ. Им реков, ајде да склучиме договор и да создадеме економски мир и мир воопшто. Дојдоа во мојата канцеларија да потпишат. Тие се прегрнаа, беше прекрасно да се видат. Спасивме многу животи“, рече синоќа Трамп.

Минатата недела, на предизборен митинг во Северна Каролина, Трамп исто така рече дека ја заслужува Нобеловата награда за мир затоа што успеал да запре „масовни убиства меѓу Србија и Косово“.

„Ги сопревме масовните убиства меѓу Косово и Србија. Тие се убиваа толку многу години. Ќе престанат да убиваат. Знаете, тоа го правеа стотици години, иако под различни имиња”, рече Трамп.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Авдулах Хоти, се обврзаа да ги нормализираат економските односи на 4 септември во Белата куќа.

За постигнување на тој договор, шведскиот пратеник Магнус Јакобсон ги номинираше владите на САД, Србија и Косово за Нобеловата награда за мир следната година.

За Нобеловата награда за мир во 2021 година, Трамп ѓбеше номиниран од норвешкиот десничар Кристијан Тибринг-daеда, за посредување во воспоставувањето на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати.

Прикажи повеќе...

Свет

Лукашенко: Макрон е незрел политичар

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, рече дека неговиот француски колега, Емануел Макрон, е незрел политичар.

Макрон претходно изјави дека е јасно оти претседателот на Белорусија треба да поднесе оставка и да ја напушти владата заради демонстрациите што се одржуваат во Белорусија по објавувањето на резултатите од изборите минатиот месец, а канцеларијата на Лукашенко брзо одговори на тој коментар од Париз.

„Според логиката на Макрон, тој требаше да даде оставка пред две години, кога жолтите елеци излегоа на улиците на Париз. Годините минуваат, демонстрациите продолжуваат, а тој е сè уште претседател“, се вели во пораката на Лукашенко.

Лукашенко исто така рече дека Макрон треба повеќе да се занимава со внатрешните работи на Франција.

„Како искусен политичар, го советувам незрелиот Макрон да гледа помалку наоколу и повеќе да се фокусира на ситуацијата во Франција. Би било подобро за него да почне да ги решава проблемите во Франција”, рече Лукашенко.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион33 минути

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Македонија52 минути

Владата донесе уредба за начинот на реализирање на наставата

На вчерашната владина седница е донесена уредба за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните...

Економија1 час

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница, ја разгледа Информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Свет2 часа

Ерменското министерство за одбарана: Азербејџан претрпе големи загуби

Претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Акркрун Ованисјан, изјави дека азербејџанската армија претрпела големи загуби во судирот во Нагорно-Карабах...

Македонија2 часа

Седум града со над 100 активно заразени со коронавирус

Во моментов во земјава како активни се водат 2.323 случаи на заразени со коронавирус. Од нив, во седум македонски градови...

Економија14 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија14 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион15 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет16 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет17 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ18 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија19 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија20 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ21 час

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа21 час

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет21 час

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ23 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа1 ден

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет1 ден

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија2 дена

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Досие