Контакт

Свет

Во поплавите во Авганистан загинаа 16 лица, претежно деца

Објавено пред

Најмалку 16 лица го загубија животот во поплавите во источниот дел на Авганистан, додека четворица се повредени, пишува Асошиејтед Прес.

Повеќето од жртвите се деца, потврдија официјалните лица.

Поплавите погодиле село во Нангархар, изјави портпаролот на гувернерот на покраината. Тој рече дека надлежните испратиле дополнителни екипи на теренот, со цел да им дадат помош на службите за итни случаи кои учествуваат во операцијата за спасување и додаде дека во поплавите биле оштетени околу десетина куќи.

Во источниот дел на Авганистан обилните дождови се чести во текот на летото, што доведува до поплави, како резултат на што секоја година неколку стотици луѓе ги губат своите животи, а голем број завршуваат со повреди.

Свет

(Видео) Најмалку тројца загинати во железничката несреќа во Шкотска

Објавено пред

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз излета од шините во Абердиншир.

Околу 30 возила за брза помош пристигнале на местото на настанот во близина на Стоунхавен.

Се претпоставува дека возот погодил свлечиште по силниот дожд и грмежи што предизвикале поплави низ Шкотска.

Шест лица се однесени во болница, но, како што се наведува нивните повреди не се сериозни.

Прикажи повеќе...

Свет

Почина медиумскиот магнат Самер Редстон, сопственик на „Си-би-ес“, „Ем-ти-ви“, „Парамаунт“ и „Мирамакс“

Објавено пред

Американскиот медиумски магнат Самер Редстон, сопственик на „Си-би-ес“, „Ем-ти-ви“, „Парамаунт“ и други, почина синоќа на 97 години, извести семејниот холдинг „Нешнал Амусментс“.

Тој до 2016 година беше претседател на управниот одбор на „Си-би-ес“ и „Виаком“, кога поради нарушено здравје отстапи од должноста додека неговото семејство, кое е мнозински сопственик, се бореше за контрола на водењето на тие компании.

Тие две компании кон крајот на минатата година станаа дел од компанијата која управува со телевизиските мрежи „Си-би-ес“, „Ем-ти-ви“, „Комеди Централ“, „Никлодион“ и „Шоутајм“, како и филмските студија „Парамаунт“ и „Мирамакс“, како и издавачката куќа „Симон и Шустер“.

Според приходите, компанијата може да се спореди со најголемите американски телевизиски и филмски компании, како што се „Дизни“, „Тајм Ворнер“ и „Фокс“ од 21 век.

Медиумскиот магнат е роден како Самер Мареј Ротштајн во Бостон во 1923 година и го смени презимето, со еврејско потекло, во Редстон во 1940 година. Дипломирал на Харвард и бил член на американската армиска разузнавачка служба за време на Втората светска војна.

Прикажи повеќе...

Свет

На Асад му се слошило додека држел говор пред пратениците

Објавено пред

Сирискиот претседател Башар ал Асад на неколку минути го прекинал својот говор пред пратениците, бидејќи не му било добро поради низок крвен притисок, по што, продолжил со говорот, објави сирикста државна телевизија.

Говорот, кој требало да биде одржан околу пладне, ќе биде прикажан на телевизија во целост во 18.30 часот, по локално време. Телевизијата не објави други детали за инцидентот.

Некои медиуми пак шпекулираат за можен срцев удар.

„ Тоа беше последица од пад на крвниот притисок, по што претседателот продолжи нормално со говорот“ објави телевизијата.

Државните медиуми во текот на денот најавија дека Асад ќе одржи говор пред пратениците, откако минатиот месец беа одржани парламентарни избори за кои опозицијата и независните набљудувачи тврдат дека се фарса во земјата со која владее партијата „Баас“.

Медиумите ретко известуваат за здравјето на 55-годишниот сириски претседател, кој авторитарно управува со земјата, во која речиси десет години беснее војна во која стотици илјади луѓе загинаа, а милиони се протерани и раселени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија3 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија5 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија6 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија6 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија7 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија7 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија8 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ9 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија9 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет9 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија10 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија10 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет11 час

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет12 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет12 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија12 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија1 ден

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија1 ден

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа1 ден

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Досие