Контакт

Свет

Во светот се воведуваат нови рестрикции – надеж влеваат завршните испитувања за вакцина

Објавено пред

Милиони луѓе се соочени со нови рестрикции додека расте бројот на заразени од коронавирус во светот, но надеж дава почетокот на завршната фаза од тестирањето на вакцината против Ковид-19 на американската компанија „Модерна“.

Владите на земјите во поголем дел од светот повторно воведуваат мерки за ограничување на новиот бран на ширење на коронавирусот, а бројот на случаи во светот надмина 13,2 милиони, со над 576 илјади починати од Ковид-19.

Делови на Азиско-пацифичкиот Регион, кој досега беше мошне успешен во справувањето со епидемијата, поради порастот на новозаразени, повторно воведе рестрикции. Хонгконг денеска повторно ги затвори кафулињата, центите за вежбање и салоните за убавина, а ги забрани и собирите на повеќе од четири лица, во борбата против новиот бран на заразата откако со месеци успешно го држеше вирусот под контрола. Многу жители на Хонгконг од почетокот на пандемијата доброволно носеа маски, но сега тие станаа задолжителни во јавниот превоз. Вонредна состојба е прогласена и во Токио, каде што властите предупредија дека бројот на заразата достигнува нови рекорди.

Индиската сојузна држава Бихар, во која живеат 125 милиони луѓе, објави 15-дневен карантин, кој почнува утре.

Австралиските власти денеска ги повикаа граѓаните да држат физичка дистанца, а околу 5 милиони жители на Мелбурн уште од минатата недела се во изолација од преостанатиот дел од земјата за да се спречи ширењето на коронавирусот од тоа жариште.

Секој ден во САД се пријавуваат нови десетици илјади заразени, а државните и локалните власти повторно воведуваат мерки што веќе беа укинати. Според Универзитетот „Џонс Хопкинс“, само вчера во САД биле заболени 63.000 луѓе.

Сепак, надеж влева најавата на американската компанија „Модерна“ дека на 27 јули ќе бидат изведени завршните испитувања на вакцината против Ковид-19. Се работи за трета, клучна фаза, во испитувањето на вакцината мРНА-1273 на луѓе. Клиничкото испитување ќе го води Националниот институт за здравство, а американската влада во тој проект на „Модерна“ вложила речиси половина милијарда долари. Се смета дека оваа компанија отишла најдалеку во глобалната трка за развој на вакцината. Иако оваа студија би требало да трае до 2022 година, прелиминарните резултати би требало да бидат познати многу порано.

Завршните клинички испитувања ќе бидат извршени на 87 локации, сите во САД. Ќе бидат вклучени околу 30.000 возрасни лица, кои имаат големи изгледи да се заразат со коронавирус. За време на испитувањата, ќе се спореди бројот на новозаразени меѓу лицата што ја примиле новата вакцина и меѓу оние што добиле плацебо.

Водечкиот американски експерт за епидемии, Ентони Фаучи, првите резултати од вакцината на „Модерна“ ги нарече охрабрувачки. Тој минатата недела предупреди на прераното укинување на мерките против коронавирусот нагласувајќи дека многу Американци премногу се неодговорни.

Свет

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Објавено пред

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица.
Тие се сомничат дека учествувале во меѓународна мрежа за трговија со мариихуана.

Мрежата делувала од шпанската провинциј Гранада, а акцијата е изведена во соработка со полското истражно биро, соопшти Европол.

Шпанските истражители претресле 24 локации и пронашле 2.690 насади со канабис, со улична вредност од над 3 милиони евра.

Запленети се вкупно 36 објекти и 50 возила чија вредност е над 8 милиони евра, како и речиси 200.000 евра во готовина.

На сметките на криминалците блокирани се уште 370.000 евра.

Уапсени се 69 шпански и шест полски државјани, кои се товарат за трговија со дрога и перење пари.

Прикажи повеќе...

Регион

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Објавено пред

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од вчера, а не е забележан ниту еден смртен случај.

Хоспитализирани се 16 луѓе заболени со ковид-19, од кои тројца се на интензивна нега.

Претходниот ден во Словенија од 937 тестирања потврдени биле 37 заразени, што е најмногу новоинфицирани во еден ден по 3 април, што словенските епидемиолози го оценуваат како загрижувачки пораст на бројот на случаи.

Со оглед дека меѓу новозаразените се и голем број увезени од Хрватска, словенските инфектолози најавија дека на почетокот на идната недела владата ќе предложи заострување на режимот за влез на патници од Хрватска.

Меѓу нив најголем број се млади Словенци, па како една од причините за заострување на режимот, се наведува и потребата да се заштитат условите за настава во училиштата со оглед на тоа дека почетокот на школската година е на почетокот на септември.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија почна со производство на вакцината

Објавено пред

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство.

Русија соопшти дека вакцината која ја разви московскиот институт „Гамалеј“, е прва која ќе се произведува во светот. На пазарот би требало да се најде кон крајот на овој месец.

Некои научници рекоа дека се плашат дека Москва го ставила националниот престиж пред безбедноста, наведува Ројтерс.

Според многу експерти Русија премногу брзо ја најавила вакцината дека е спремна за употреба, без да ја помине третата фаза од испитувањата, која како што велат, може да биде последен и најкритичен чекор во процесот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион23 минути

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет2 часа

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион3 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет3 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Регион4 часа

Колона од возила – илјадници Албанци се обидуваат да влезат во Грција

Неколку илјади Албанци кои работат во Грција, заглавија денеска на границата меѓу двете земји. Тие се обидуваат да ја преминат...

Македонија4 часа

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија17 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија20 часа

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија21 час

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија22 часа

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија23 часа

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ1 ден

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија1 ден

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија1 ден

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ1 ден

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет1 ден

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет1 ден

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет1 ден

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Досие