Контакт

Свет

Во силни турбуленции во авион повредени 14 луѓе

Објавено пред

Поради силни турбуленции за време на лет на шпанската авиокомпанија „Евелоп“, повредени се најмалку 14 луѓе. Сите добиле медицинска помош во Мадрид.

„Авионот А330-343 Ербас безбедно слета на мадридскиот аеродром ‘Барахас’ по силните турбуленции кои траеја 15 секунди, поради што авионот ‘пропадна’ неколку стотици метри над Етиопија“, се наведува во соопштението на компанијата.

Меѓу повредените се и тројца членови на екипажот, кои се здобиле со полесни повреди.

Како што соопштија од компанијата, 11 повредени патници го игнорирале предупредувањето за врзување со сигурносниот појас пред авионот да влета во зоната на турбуленција.

Свет

Авионска несреќа со локални колумбиски претставници, двајца преживеани

Објавено пред

Помал авион, во кој биле сместени локални колумбиски претставници, се урна врз куќа набргу по полетувањето, при што загинаа седум лица, а двајца преживеаја.

Двомоторниот авион „ПА31“ се урнал врз една куќа во неделата во градот Попајан неколку минути по полетувањето.

Според АП, девет локални претставници биле во авионот, а две лица ја преживеале несреќата.

Причината за падот на авионите засега е непозната.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран повторно заплени танкер во Персискиот Залив

Објавено пред

Иранската револуционерна гарда заплени уште еден танкер во Персискиот Залив поради наводно шверцување 250.000 литри дизел-гориво во Обединетите Арапски Емирати, објави иранската полуофицијална студентска новинска агенција ИСНА.

„Тој беше задржан во близина на островот Голем Тунб во Персискиот Залив… екипажот им беше предаден на правните органи во провинцијата Хормозган“, наведува ИСНА, која не ја прецизира националноста на членовите на екипажот, пренесува „Ројтерс“.

Сепак, „Индекс.хр“ наведува, повикувајќи се на агенцијата „Фарс“, дека на танкерот има 11 члена на екипажот и дека им припаѓа на Обединетите Арапски Емирати.

Прикажи повеќе...

Свет

Остатоци од повеќе од 2.000 фетуси пронајдени во домот на починат лекар

Објавено пред

Остатоци од повеќе од 2.000 фетуси се пронајдени во домот на американски лекар од Илионис по неговата смрт, соопшти тамошната полиција.

Семејството на д-р Урлих Клофер ги открило остатоците кога влегло во домот по неговата смрт на 3 септември.

Лекарот имал клиника во Саут Бенд, Индијана, која била затворена кога му била одземена лиценцата во 2016 година. Тој бил обвинет затоа што на надлежните органи не им пријавил абортус извршен врз 13-годишно девојче.

Лекарот рекол дека не изгубил ниту еден пациент во текот на 43 години, период во кој вршел абортуси.

„Жените забременуваат, мажите не. Мора да ја почитуваме одлуката за која жените мислат дека е најдобра за нив. Не е моја работа да диктирам нешто или да судам некого “, рекол Клепер на рочиштето, пренесува „Њујорк тајмс“.

Властите открија остатоци од вкупно 2.224 фетуси земени од патологот, а истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија6 часа

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија6 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет9 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија9 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија9 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион9 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ9 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет10 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет10 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион21 час

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион22 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија24 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија1 ден

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие