Контакт

Европа

Во Сингапур регистриран нов вирус, има повеќе од 11.000 пациенти

Објавено пред

Властите во Сингапур денеска објавија дека регистрирале голем број заболени од треската денга, сезонска болест, која се појави невообичаено на почетокот на оваа година, пренесуваат локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Во таа земја, според написите, во Југоисточна Азија годинава се регистрирани повеќе од 11.000 случаи до 1 јуни кога вообичаено почнува сезоната на треската денга.

Во истиот период лани биле пријавени 5.258 случаи.

Експертите предупредуваат дека ваквата статистика не само што треба да го загрижува Сингапур, иако неговата тропска клима е природно живеалиште за комарците од родот тигрести комарци, кои го пренесуваат овој вирус, туку е проблем и за остатокот од светот.

Според последните написи, се верува дека поради глобалните климатски промени, ваквите епидемии ќе станат почести и помасовно во наредните години.

Денга предизвикува симптоми слични на грип, како треска, силни главоболки и болки во целото тело, а во екстремни случаи може да дојде до крвавење, отежнато дишење, откажување на органите, па дури и смрт, наведува Си-ен-ен.

Европа

Објавено видео од нападот во Осло

Објавено пред

Во главниот град на Норвешка две лица загинаа, а 19 се повредени во напад, што полицијата го истражува како терористички акт.

dobivaj vesti na viber

„Местото на злосторството се протегало на неколку локации, од „Лондон паб“ до друг клуб во близина, како и околните улици, а во една од нив напаѓачот бил набрзо уапсен, само неколку минути по отворањето на огнот,.

„Лондон паб“ е популарен геј бар и ноќен клуб во центарот на Осло.

„Видов човек со торба во раката. Тој извади пиштол и почна да пука“, изјави новинарот Олав Ренеберг, кој бил сведок на пукањето во норвешката престолнина.

Како што беше наведено, утринава во 01:19 часот полицијата добила неколку пријави за пукање во центарот на градот, пренесува Ројтерс.

Засега властите сметаат дека напаѓачот делувал сам.

Норвешката полиција го истражува пукањето во Осло како терористички напад

„Полицијата го уапси осомничениот. Инцидентот се истражува како терористички напад, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Европа

Пукање во ноќен клуб во Норвешка: Двајца загинати, 19 повредени

Објавено пред

Две лица загинаа во пукање во ноќен клуб во норвешката престолнина Осло, соопшти полицијата рано утринава.

dobivaj vesti na viber

Полицијата на Твитер објави дека неколку лица се повредени, а осомничениот бил приведен набргу по пукањето во близина на местото на настанот.

Сите индиции се дека сторителот дејствувал сам, изјави портпаролот на полицијата Торе Барстад. Три лица се тешко повредени, а на 19 им била укажана лекарска помош.

Нема информации за потенцијалниот мотив, а полицијата не ги објави возраста или идентитетот на уапсениот осомничен.

Прикажи повеќе...

Европа

Бербок: Потребни се нови одржливи рути за извоз од Украина

Објавено пред

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бeрбок, наведува дека веќе во јули можно е да има извоз на жито од Украина.

dobivaj vesti na viber

„Воспоставувањето одржлива рута за транспорт на жито од Украина е еден од главните приоритети во спречувањето на глобалната криза поради недостиг на производи“, вели Бeрбок.

„Рускиот претседател Владимир Путин ја уценува Украина и затоа е важно да се развиваат новите транспортни рути“, оценува министерот за земјоделство на Германија, Џем Ездемир.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Објавено видео од нападот во Осло

Во главниот град на Норвешка две лица загинаа, а 19 се повредени во напад, што полицијата го истражува како терористички...

Свет2 часа

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија2 часа

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Свет2 часа

(Видео) Во САД протести поради забраната за абортус

Пресудата на Врховниот суд во САД со која се поништи правото на абортус предизвика протести во повеќе американски држави. Стотици...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет13 часа

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет14 часа

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет16 часа

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија16 часа

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион16 часа

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет18 часа

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...

Македонија21 час

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа23 часа

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа1 ден

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија1 ден

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...

Европа1 ден

Украина и Молдавија со кандидатски статус; Макрон: Ова е порака до Русија

Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат...

Македонија1 ден

Османи: Усвојувањето на резолуцијата во Бугарија ќе го блокира европскиот процес и ќе го парализира договорот за пријателство

Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот, напиша на социјалните мрежи министерот за надворешни работи,...

Европа1 ден

Гајдај: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк на истокот на земјата, каде што се водат жестоки битки со...

Европа1 ден

Зеленски за официјалното доделување статус во ЕУ: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал на „Телеграм“ објави уште еден коментар за официјалното доделување статус на кандидат за...

Македонија1 ден

Захариева: Петков требаше поодговорно да се однесува за Северна Македонија

Немањето став повеќе од една недела за францускиот предлог за регулирање на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија ги влоши...