Контакт

Свет

Во урнатините на зградата во Мајами пронајдени уште три тела

Објавено пред

Уште три тела беа пронајдени денеска во урнатините на падната зграда во околината на Мајами, па вкупниот број на жртви се искачи на 27.

Телата биле пронајдени откако потрагата по преживеани продолжи, по уривањето на преостанатиот дел од зградата во Сурсфајд, им соопштил на членовите на семејствата помошникот шеф на пожарникарската бригата на Мајами-Дејд, Рид Јадала, а пренесе АП.

Спасувачките екипи денеска добиле зелено светло за да продолжат со операцијата за потрага по евентуални преживеани во урнатините на 12-катната зграда што делумно се сруши на 24 јуни, а која беше уништена до темел во неделата поради доаѓањето на тропската бура Елза.

Спасувачките екипи веднаш почнаа со расчистување на урнатините за да можат специјалните тимови да стигнат до подземната гаража, што е можно место каде сè уште има преживеани.

По влегувањето во гаражата би било можно подиректно да се испитаат премините и дупките во кои, како што се верува, заробени се 121 лице.

Полицијата во Мајами вчера го пронајде телото на Дејвид Епстајн (58), за кого се знае дека е еден од жителите кои пропаднале во урнатините по уривањето на дел од високата зграда на 24 јуни, а медиумите посочуваат дека освен во првите неколку часа по трагедијата, веќе никој не бил пронајден жив.

Поради доаѓањето на тропската бура Елза, придружена со силни ветрови, уривањето на зградата беше забрзано.

Американскиот претседател Џозеф Бајден прогласи вонредна состојба во Флорида поради доаѓањето на Елза, што создаде услови за доделување на федерална помош за загрозената област.

Свет

Компанијата „Модерна“ тестира вакцина на деца помали од 12 години

Објавено пред

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ денес објави дека планира да го прошири опсегот на испитување на вакцината против Ковид-19 на помали деца, со цел подобро да открие ретки несакани ефекти, како што е срцево воспаление неодамна пријавено од Американските здравствени власти.

Во соопштението на компанијата се наведува дека е во преговори со американската Агенција за храна и лекови за вклучување на поголем број учесници во студијата кои се помлади од 12 години, пренесуваат агенциите.

Планирано е да се тестира вакцината на околу 7.000 деца, од кои некои ќе бидат на возраст од 6 месеци.

Најавата доаѓа во момент кога во САД се зголемува бројот на новозаразени случаи со Ковид-19 а училиштата се подготвуваат да ги пречекаат учениците.

Во исто време, регулаторите продолжуваат да ги разгледуваат случаите на редок облик на воспаление на срцето познат како миокардитис, кој е пријавен кај мал број тинејџери кои примиле вакцина на „Модерна“ или на „Фајзер“.

Американски официјални лица и независни медицински експерти минатиот месец изјавија дека придобивките од вакцините ги надминуваат ризиците од несакани ефекти, кои се пријавени кај неколку стотици лица на возраст под 30 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Криза во Тунис: Политичките партии го обвинуваат претседателот за пуч

Објавено пред

Главните политички партии во Тунис го обвинија претседателот Каис Сајед дека извршил државен удар откако тој го симна од власт премиерот Ишем Мешиши и го суспендираше парламентот, но Каис возврати дека постапувал во согласност со Уставот.

Неговиот потег се случи во неделата по масовните, насилни протести за постапките на владата во време на епидемија и економски и социјални тешкотии.

Доцна синоќа разрешениот премиер изјави дека ќе ги предаде своите овластувања на оној што ќе го назначи претседателот Сајед.

Тунискиот претседател им порача на оние кои ги критикуваат неговите последни одлуки за распуштање на парламентот и смена на премиерот да се „потсетат на лекциите по уставно право“, нагласувајќи дека тој ги донел своите одлуки во согласност со член 80 од тунискиот Устав.

Сајед синоќа донесе одлука за забрана за собирање и движење на луѓе и возила од 19 до 6 часот наутро, што ќе трае до 27 август. Регулативата исто така вклучува забрана за движење меѓу градовите во Тунис дури и по полицискиот час, освен кога станува збор за задоволување на основни потреби и во итни здравствени случаи.

Демонстрантите, кои се судрија со полицијата во неделата, прославија на улиците на главниот град на Тунис, откако доцна синоќа беше објавена одлуката на претседателот.

Прикажи повеќе...

Свет

Воведувањето вакцини во Австралија беше колосален неуспех, вели поранешниот премиер

Објавено пред

Воведувањето на вакцината во Австралија беше „колосален неуспех“ затоа што владата не купи доволно вакцини, па државните граници најверојатно ќе останат затворени барем до почетокот на 2022 година, изјави поранешниот премиер Малком Турнбул за Би-би-си.

Премиерот Скот Морисон, критикуван за бавното воведување на вакцината, рече дека подобро снабдување со вакцини нема да обезбеди излез на Нов Јужен Велс од петнеделен карантин, но дека е потребно ефективно и правилно затворање.

Поранешниот премиер обвинува дека австралиската влада не купила доволно вакцини, обезбедувајќи само големи дози на „Астразенка“, иако постоело големо двоумење околу таа вакцина.

„Тоа е најголемиот неуспех на државната администрација на којшто можам да се сетам“, рече Турнбул, кој беше премиер од 2015 до 2018 година, пред Морисон да го собори од лидерската позиција на партијата, а со тоа и од кабинетот на премиерот.

„Тоа беше колосален неуспех и проблемот е во тоа што не можете да го вратите времето и да поправите што требаше да се направи минатата година“, рече Турнбул.

„Самата причина за тоа што сме затворени – што е толку фрустрирачко кога се отвораат многу други делови на светот – е едноставно тоа што нашата влада не купила доволно вакцини“, изјави тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа46 минути

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт1 час

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полуфиналето Георгиевски го...

Македонија2 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет13 часа

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа13 часа

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа14 часа

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа14 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион16 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија21 час

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија22 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија23 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија23 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија23 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа1 ден

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија1 ден

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет1 ден

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија1 ден

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија2 дена

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Досие