Контакт

Европа

Во Франција денес се одржува вториот круг од парламентарните избори

Објавено пред

Французите денеска по четврти пат во последните два месеци излегуваат на гласање за да изберат пратеници во вториот круг од парламентарните избори.

dobivaj vesti na viber

Право на глас имаат околу 48,5 милиони граѓани, а резултатите ќе бидат објавени по затворањето на гласачките места во 20 часот по париско време, објави „Франс 24“.

Според истражувањето на агенцијата Елаб, коалицијата на шефот на државата Емануел Макрон „Заедно“ би можела да освои меѓу 255 и 295 места во собранието, кое има 577 места, а левичарската коалиција „Нова народна еколошка и социјална унија“ (НУПЕС) на  Жан-Лук Меланшон меѓу 150 и 200 пратенички места, што е голем скок во споредба со претходните избори.

Над 25 милиони регистрирани гласачи, или 52,49 отсто од вкупниот број, избраа да не излезат на гласање во првиот круг од парламентарните избори, кој заврши минатата недела.

Конечните резултати ќе зависат од тоа дали ќе биде зголемена излезноста во вториот круг.

Демографските податоци за излезноста на гласачите имаат тенденција да имаат корист за Макрон и неговата централно-десничарска коалиција „Заедно“, додека неговите главни ривали, широката левичарска коалиција НУПЕС и екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен генерално се поранливи кога е во прашање излезноста бидејќи тие зависат од поддршката на младите и работничката класа.

За прв пат по 25 години, достигнувањето на таа бројка ќе биде вистински предизвик за коалицијата на францускиот претседател Емануел Макрон.

Во телевизискиот говор во вторникот, Макрон апелираше до гласачите дека е во интерес на нацијата да му се даде „цврсто мнозинство“ во Долниот дом во овие тешки времиња.

„Нема да има ништо полошо од додавање француски неред на глобалниот неред“, рече Макрон.

Кога станува збор за „Националниот фронт“ на лидерката на крајната десница Марин Ле Пен, нејзината партија треба да освои повеќе од доволно пратенички места за да формира пратеничка група за прв пат од 1986 година.

Агенцијата за истражување на јавното мислење Ипсос-Сопра Стериа наведе дека екстремната десница Марин Ле Пен може да освои 20 до 45 места, во споредба со осум во 2017 година.

Според истражувањето на агенцијата Елаб, коалицијата на Макрон „Заедно“ би можела да освои меѓу 255 и 295 места, а коалицијата НУПЕС меѓу 150 и 200 места, што е голем скок во однос на претходните избори.

Временските услови исто така може да бидат фактор кога станува збор за излезноста на гласачите, бидејќи Франција беше погодена од рекорден ран топлотен бран.

Француската метеоролошка служба предупредува на температури кои досега не биле забележани во јуни во Франција.

Европа

Украина: Извршени повеќе ракетни напади од Русија и Белорусија

Објавено пред

Русија истрелала ракети врз неколку украински региони, а исто така и од територијата на Белорусија, според податоците на Киев, пренесува германската агенција ДПА.

dobivaj vesti na viber

Нападите се регистрирани во провинциите Хмелницки, Лавов, Миколаев, Житомир и Чернихив, јави украинската новинска агенција УНИАН. Регионот Днепар исто така бил погоден од артилерија и еден војник бил убиен, според градоначалникот на Житомир, Серхиј Сухомлин.

Русија истрела ракети врз Житомир и Чернихив од белоруска територија, соопшти украинскиот Генералштаб. Белорусија, поранешна советска република под Александар Лукашенко, се нарекува себеси неутрална во конфликтот.

Украинската воздушна одбрана во областа Хмелницки успеала да собори два проектила, според нивните информации. Остатоците од ракетата, наводно, не предизвикале никаква штета. Регионот Миколаев во јужна Украина, исто така, забележа жесток напад.

„Сè уште се проценува обемот на штетата и можните жртви“, изјавија украинските власти.

Прикажи повеќе...

Европа

Објавено видео од нападот во Осло

Објавено пред

Во главниот град на Норвешка две лица загинаа, а 19 се повредени во напад, што полицијата го истражува како терористички акт.

dobivaj vesti na viber

„Местото на злосторството се протегало на неколку локации, од „Лондон паб“ до друг клуб во близина, како и околните улици, а во една од нив напаѓачот бил набрзо уапсен, само неколку минути по отворањето на огнот,.

„Лондон паб“ е популарен геј бар и ноќен клуб во центарот на Осло.

„Видов човек со торба во раката. Тој извади пиштол и почна да пука“, изјави новинарот Олав Ренеберг, кој бил сведок на пукањето во норвешката престолнина.

Како што беше наведено, утринава во 01:19 часот полицијата добила неколку пријави за пукање во центарот на градот, пренесува Ројтерс.

Засега властите сметаат дека напаѓачот делувал сам.

Норвешката полиција го истражува пукањето во Осло како терористички напад

„Полицијата го уапси осомничениот. Инцидентот се истражува како терористички напад, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Европа

Пукање во ноќен клуб во Норвешка: Двајца загинати, 19 повредени

Објавено пред

Две лица загинаа во пукање во ноќен клуб во норвешката престолнина Осло, соопшти полицијата рано утринава.

dobivaj vesti na viber

Полицијата на Твитер објави дека неколку лица се повредени, а осомничениот бил приведен набргу по пукањето во близина на местото на настанот.

Сите индиции се дека сторителот дејствувал сам, изјави портпаролот на полицијата Торе Барстад. Три лица се тешко повредени, а на 19 им била укажана лекарска помош.

Нема информации за потенцијалниот мотив, а полицијата не ги објави возраста или идентитетот на уапсениот осомничен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија4 часа

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Европа5 часа

Објавено видео од нападот во Осло

Во главниот град на Норвешка две лица загинаа, а 19 се повредени во напад, што полицијата го истражува како терористички...

Свет6 часа

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија6 часа

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет17 часа

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет18 часа

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет19 часа

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија19 часа

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион20 часа

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет22 часа

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...

Македонија1 ден

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа1 ден

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа1 ден

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија1 ден

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...

Европа1 ден

Украина и Молдавија со кандидатски статус; Макрон: Ова е порака до Русија

Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат...

Македонија1 ден

Османи: Усвојувањето на резолуцијата во Бугарија ќе го блокира европскиот процес и ќе го парализира договорот за пријателство

Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот, напиша на социјалните мрежи министерот за надворешни работи,...

Европа1 ден

Гајдај: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк на истокот на земјата, каде што се водат жестоки битки со...

Европа1 ден

Зеленски за официјалното доделување статус во ЕУ: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал на „Телеграм“ објави уште еден коментар за официјалното доделување статус на кандидат за...