Контакт

Европа

Поради птичји грип, во Франција беа убиени 600.000 живини

Објавено пред

Во Франција превентивно се убиени над 600.000 живини поради птичји грип, кој беше откриен на фарма на крајот на ноември, соопштија денеска тамошните власти.

dobivaj vesti na viber

Министерството за земјоделство соопшти дека се откриени 26 епидемии на птичји грип, најмногу на југозападот на Франција, како и неколку случаи на зарази кај диви животни.

Франција, како и многу европски земји, оваа зима повторно беше погодена од птичји грип што го пренесуваат птиците преселници.

Минатата година имало 500 жаришта поради што превентивно биле убиени речиси 3,5 милиони живина, главно патки.

Птичјиот грип првпат беше идентификуван оваа година на 26 ноември на северот на Франција, а оттогаш се прошири и на другите фарми на север и стигна на југозапад, каде што сега се концентрирани повеќето случаи на зарази.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

„Моравме да ги скриеме“: Како „киднапираните“ украински деца доведоа до налог за апсење на Владимир Путин

Објавено пред

Пиејќи чај во едно од ретките сè уште отворени кафулиња во оштетениот украински град Херсон, Володимир Сагајдак прикажува снимка од денот кога четворица насилници од руските безбедносни служби ФСБ пристигнале во главното градско сиропиталиште, каде што тој е член на персоналот.

dobivaj vesti na viber

Херсон беше ослободен во ноември по осум месеци окупација, но секој ден и ноќ е гранатиран од руска артилерија од видливиот лев брег преку тесниот дел на реката Днепар, пишува Гардијан.

Вооружените Руси кои пристигнале во сиропиталиштето – двајца маскирани, двајца во црно – биле снимени на надзорна камера.

Камерата покажува еден чувар надвор од просторијата каде што се чуваат записите, додека другите влегуваат внатре за да ги пребаруваат датотеките, беше 4 јуни 2022 година.

Ова сиропиталиште е една од многуте приказни во овој бес – меѓу многуте за руската инвазија на Украина.

Според украинската влада, во Русија биле депортирани 16.226 деца, од кои 10.513 биле лоцирани, а 308 се вратени, пишува Гардијан.

Извештајот од лабораторијата за човекови права на Универзитетот Јеил минатиот октомври, цитирајќи широк спектар на отворени извори во Русија и Украина, проследи многу причини за нивното киднапирање: вклучително и таканаречената „евакуација“ од државните институции како онаа во Херсон.

Кога Херсон беше окупиран во февруари 2022 година, тука имало 52 деца – 17 беа вистински сираци, а други беа тука од различни причини – проблематични семејства или нешто слично.

Вработените знаеле дека Русите земаат деца и моравле да ги кријат.

„Три месеци персоналот се надеваше дека нашата војска некако ќе ги евакуира“, раскажува Сагајдак, „но кога стана очигледно дека тоа нема да се случи, договоривме оние со живи роднини да бидат преместени кај баба и дедо, пријатели или соседи. . Ова оставило 17 вистински сирачиња, кои персоналот ги извлекол и ги однел дома. Една госпоѓа, учителка, зеде три, на три, седум и осум години“.
„Моравме да фалсификуваме документи и приказни за да поминеме низ руските контролни пунктови“, се вели во извештајот.

Кога Русите дојдоа во сиропиталиштето, продолжува Сагајдак, „сета документација што води до децата беше скриена“, иако земаа и друг материјал.

Но, потоа, на 15 јули, Русите се вратија, со уште 15 деца за грижа, донесени од тогаш жестоките линии на фронтот меѓу Херсон и Миколив на север. Имало 11 момчиња и четири девојчиња на возраст од седум до 16 години „со различни психички нарушувања“.

До 19 октомври, Русите почнаа да се подготвуваат за повлекување од Херсон, „и таканаречена евакуација на децата.

Сагајдак одбива да открие со кого си имал работа, но вели дека децата биле префрлени во Тбилиси, Грузија и „се вратиле во Украина пред 10 дена “.

По голем број деца од Херсон се уште се трагампренесе Нова.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Руски командант сам упадна во украински ров, уби пет и зароби двајца војници

Објавено пред

Веќе неколку дена на социјалните мрежи се споделува видео од подвигот на руски војник, кое предизвикува почит поради покажаната огромна храброст и пожртвуваност.

dobivaj vesti na viber

Командантот на 488. јуришен одред Александар Малцев (47) бил во акција со своите соборци.

Тие се приближиле до украинските ровови за да избегнат непријателски артилериски оган.

Но, брзо биле откриени, по што осуммина од нив биле ранети.

Откако биле згрижени ранетите, Малцев отишол сам во непријателскиот ров.

Тој чекал околу 40 минути додека не видел прилика, а потоа влегол во ровот, застрелал три лица од непосредна близина и заробил уште двајца.

Оваа пресметка се случи на 10 март. Три дена подоцна, Александар Малцев е убиен во битка кај Соледар.

Сега се подготвуваат документи за постхумно да му се додели титулата Херој на Русија,пренесе Курир.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Полски амбасадор најави можно влегување на Полска во војна: Ако Украина не ја одбрани својата независност, немаме друг избор

Објавено пред

Ако Украина не ја одбрани својата независност, нема да имаме друг избор освен да војуваме, изјави Јан Емерик Рошчишевски, полскиот амбасадор во Франција.

dobivaj vesti na viber

Контроверзните зборови на дипломатот ги пренесе француската телевизија ЛЦИ.

„Доколку Украина не ја брани својата независност, нема да имаме избор, нема да имаме друг избор освен да војуваме“, рече Рошчишевски.

Претседателот во четвртокот објави дека Полска ќе и ги предаде првите четири ловци МиГ-29 на Украина во наредните денови.

Тој додаде дека авионите во моментов се на сервис и сукцесивно ќе и бидат предадени на Украина,пренесе Курир.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделевски не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на провото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, додека третиот бараше и доби...

Свет27 минути

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија34 минути

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија2 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија3 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата гo блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО ДПМНЕ и Левица денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на 4-те закони со кои се предвидува...

Топ4 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија5 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија5 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет6 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај, Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет6 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: Ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа21 час

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...