Контакт

Свет

Во Чешка потврден новиот вид на коронавирус

Објавено пред

Чешка пријави случаи на новиот позаразен вид на коронавирус кој првпат беше откриен во Велика Британија, објави Националниот институт за јавно здравје.

Портпаролката најави дека повеќе информации ќе бидат објавени утре.

Чешка, во која живеат 10,7 милиони жители, е една од најтешко погодените земји од коронавирус во светот досега, со 14.449 смртни случаи и над 150 смртни случаи на ден во повеќето денови од овој месец.

Научниците сметаат дека откриениот вид во Велика Британија е позаразен, што значи поголем притисок врз здравствениот систем, но дека не предизвикува посериозно заболување.

Свет

Испуштиле џекпот од речиси 200 милиони евра зашто не успеале да го уплатат ливчето

Објавено пред

Момче и девојка од Велика Британија ја пропуштија шансата да земат околу 200 милиони евра на џекпот на „Јуромилионс“, бидејќи не успеале да го уплатат износот на добитното ливче. Тие долго време ги пишувале истите броеви и кога конечно биле извлечени како добитни, тие имале проблем со платежната картичка.

Рејчел Кенеди (19) и Лиам Мекрохан (21) од Хертфордшир, биле апсолутно скршени кога сфатиле дека нивниот број излегол и тие не го платиле билетот, пренесува „Сан“.

Двајцата студенти ги играа победничките броеви 6, 12, 22, 29, 33, 6 и 11, пет недели по ред пред да се појават сите седум цифри на ждрепката во петокот.

Сметката на Рејчел беше поставена за автоматско купување билет во „Јуромилионс“ со нејзините вообичаени броеви, но бидејќи нејзината сметка немала доволно средства, плаќањето на билетот не поминало. Но, кога ја проверила апликацијата, таа имала известување дека нејзините вообичаени броеви се „победнички“ – па помислила дека го добила џекпотот.

„ Апликацијата ми покажа „победнички“ и помислив „О, боже, победив“. Затоа, ги повикав моето момче Лиам и мајка ми во собата и тие не можеа да поверуваат. Се јавив на бројот мислејќи дека освоив 182 милиони фунти и тие ми одговорија „ да ги имате вистинските броеви, но немавте средства на вашата сметка за плаќање на билетот, па всушност не поминала уплатата“ рекла Рејчел.

Лиам, кој студира економија, веќе правеше суми за тоа како ќе ги потрошат парите.

„ Бев апсолутно скршен кога разбравме дека не сме добиле џекпот. Си ја имав замислено куќата и авотмобилот од соништата“ рече Лиам.

Рејчел повеќе не им верува на нејзините среќни броеви. Таа мисли дека тие не ѝ носат среќа, па ги смени со нови, за следното играње.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарија ги олеснува мерките и покрај порастот на новозаразени

Објавено пред

Рестораните се повторно отворени во Бугарија, по заклучувањето што траеше повеќе од три месеци, а мерките против коронавирусот се олеснуваат и покрај влошената епидемиолошка состојба.

Рестораните можат да бидат отворени од 6 до 23 часот, но тие можат да користат само половина од капацитетот, а на маса не можат да седат повеќе од шест лица.

Келнерите и другиот персонал мора да носат маски.

Бугарската агенција наведува дека централната пешачка улица во Софија, Витоша, во понеделникот била преплавена со луѓе, а рестораните биле полни со гости.

На социјалните мрежи е објавена снимка од трубачки оркестар, со кој се слави повторното отворање.

Според наредбата на Министерството за здравство, ублажувањето на мерките се однесува и на учениците со попреченост, кои можат да се вратат на настава во живо. Дозволени се и туристички патувања во земјата.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија планира да го продолжи карантинот до крајот на март

Објавено пред

Германија планира да го продолжи карантинот до 28 март, но некои мерки ќе бидат олеснети од 8 март.

Според нацрт-законот до кој дојде сајтот „Фокус онлајн“, постигнат е договор меѓу канцеларката Ангела Меркел и премиерите на 16 германски провинции, објави „Ројтерс“.

Меркел ќе разговара со премиерите на германските покраини утре, бидејќи бројот на заболени од ковид од почетокот на пандемијата надмина 2,4 милиони.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Регион2 часа

Претседателот на Србија ѝ ги предаде вакцините на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, во Сараево, предаде контингент од 5.000 вакцини од компанијата „Астра зенека“, што Србија ѝ ги...

Свет3 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет4 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет16 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет16 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа19 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет19 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија21 час

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија23 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија23 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет2 дена

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Досие