Контакт

Свет

Во 2022 година ќе има недостиг од шприцови за вакцини, предупредува СЗО

Објавено пред

Во 2022 година може да има недостиг од една до две милијарди шприцови потребни за давање вакцини против Ковид-19, предупреди денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Тоа може да влијае и на рутинските имунизации и да ја загрози безбедноста на иглите, додадаваат од СЗО.

Националните здравствени власти треба однапред да ги планираат своите потреби за да избегнат акумулација, панично купување и ситуации забележани на почетокот на пандемијата со недостиг на лична заштитна опрема, вели експертката на СЗО, Лиза Хедман.

„Можеме да имаме глобален недостиг на шприцови за имунизација, што може да доведе до сериозни проблеми, како што е забавување на напорите за имунизација, како и безбедносни грижи“, рече Хедман.

Недостигот, додаде таа, може да доведе до одложување на рутинските вакцини, особено за децата, а исто така може да поттикне небезбедна повторна употреба на шприцови и игли, особено во посиромашните земји.

На глобално ниво дадени се околу 6,8 милијарди вакцини против Ковид-19, што е речиси двојно повеќе од бројот на рутински вакцини, рече Хедман, споредувајќи го со вкупниот производствен капацитет од речиси 6 милијарди шприцови за имунизација годишно.

„Тоа значи дека светот в година може да се соочи со недостиг од една до две милијарди шприцови“, рече Хедман.

Свет

Рјабков: Односите меѓу Вашингтон и Москва најлоши од Студената војна

Објавено пред

Русија, дефинитивно, ќе одговори на последното протерување на своите дипломати од САД, изјави заменик-министерот за надворешни работи, Сергеј Рјабков.

„Врските меѓу Москва и Вашингтон се на најниско ниво од Студената војна“, вели тој.

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, во саботата изјави дека уште 27 руски дипломати и нивните семејства се протерани од САД и дека тие ќе заминат на 30 јануари.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија од утре со нови мерки против омикрон

Објавено пред

Поради новиот вид на коронавирусот омикрон, Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ предложил листа на земји кои се со посебен ризик од ширење на вирусот, дознава српски „Телеграф“.

На листата се Јужна Африка, Боцвана, Зимбабве, Намибија, Лесото, Мозамбик и Малави.

Предлогот е патниците кои доаѓаат од овие земји или престојувале во нив во претходните 14 дена, без разлика од која земја влегуваат во Србија, веднаш по слетувањето на аеродромот „Никола Тесла“ да се тестираат со PCR- метода и да останат во простор и изолација на аеродромот додека не се добијат резултатите.

Во случај на позитивен наод, брзата помош со изолација со сите заштитни мерки ги носи во ковид-болницата „Батајница“.

Според српски „Телеграф“, новите мерки ќе почнат да важат од утре.

Прикажи повеќе...

Свет

И „Бионтек“ работи на потенцијална вакцина против омикрон

Објавено пред

Германската фармацевтска компанија „Бионтек“ денеска објави дека започнала со работа на потенцијална вакцина против новиот сој на коронавирусот – омикрон, иако сè уште не е јасно дали ќе мора да ја обработи веќе постоечката вакцина направена во соработка со „Фајзер“.

Развојот на приспособена вакцина е дел од стандардот на компанијата во однос на појавата на нови соеви, соопшти компанијата.

„Првите чекори во развојот на потенцијална нова вакцина се преклопуваат со истражувањето дали воопшто ќе биде неопходно да се направи нова вакцина“, се додава во соопштението, пренесе „Ројтерс“.

„Бионтек“ во петокот изјави дека очекува повеќе лабораториски податоци во следните две недели за да се утврди дали е неопходно да се направи вакцина само против омикрон.

Компанијата „Модерна“ најави и дека ќе работи на редизајнирање на постоечката вакцина за идни бустер-дози.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија3 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија3 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа4 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија5 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа6 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет7 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Досие