Контакт

Европа

Во Aмбасадата на Ватикан пронајдени човечки коски

Објавено пред

Работниците пронајдоа човечки коски во Aмбасадата на Ватикан во Италија и полицијата го испитува овој случај, соопшти Ватикан.

Италијанските медиуми објавија дека форензичарите се обидуваат да утврдат дали станува збор за посмртните останки на Емануела Орланди, 15-годишната ќерка на еден вработен во Ватикан која исчезна во 1983 година.

Исчезнувањето на Емануела Орланди е една од најголемите мистерии на современата италијанска историја. Таа беше киднапирана на 22 јуни 1983 година, откако го напушти семејниот дом во Ватикан и отиде на час по музичко во Рим. Имаше 15 години. Нејзиниот татко бил вработен во Светиот Престол.

Европа

Жителите на германски град го купиле целото пиво во знак на протест против неонацистите

Објавено пред

Противниците на неонацистичкиот фестивал во источниот германски град Остриц  во саботата протестираа на необичен начин: тие го купија целото пиво во тоа место.

Оваа акција дојде кога полицијата го забрани алкохолот на екстремно десниот фестивал Schild und Schwert во хотел во кој се собраа 500-600 неонацисти во петокот и саботата.

Полицијата конфискувала 4.200 литри пиво во петокот и уште 200 литри во саботата. На улиците на Остриц 300 луѓе мирно маршираа во знак на протест против фестивалот, а тамошното население организира и купи повеќе од 100 гајби пиво од сите продавници во областа.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Судир на два борбени авиона над Германија

Објавено пред

Два борбени авиона „јурофајтер“ се судрија над Германија во регионот на Мекленбург-Ворпомерн.

Информацијата ја потврдил и министерот за внатрешни работи, пренесе „Билд“.

Според досега достапните информации, пилотите успешно се катапултирале од авиониоте.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсен активист поради повикот „Долу полскиот фашизам“

Објавено пред

Во Полска е уапсен активист осомничен за кривично дело навреда на полската држава бидејќи извикуваше „Долу полскиот фашизам!“

Инцидентот се случи во неделата во градот Пшемисл во близина на границата со Украина за време на собирот што го промовира дијалогот меѓу Полјаците и Украинците, кои, според АП, делат тешка историја.

Во еден момент на собирот се појавија неколку луѓе што се обидуваа да ја попречат трибината со гласна музика.

Тогаш активистот Томаш Грабовски извика „Долу полскиот фашизам“ држејќи го знамето на Европската Уунија.

Приватната телевизија TVN24 објави снимка на која се гледа дека Грабовски оди со полициска придружба.

Подоцна, тој ѝ кажа на ТВ-станицата дека полицијата го држела шест часа и го обвинла за навреда на полската држава, кривично дело казниво со казна затвор до три години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Свет5 часа

Момчињата што беа спасени од пештерата на Тајланд не смеат јавно да зборуваат за тоа

Помина една година откако младинскиот фудбалски тим со нивниот тренер влезе во туристичката пештера на Тајланд и остана заробен. Беа...

Македонија5 часа

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ7 часа

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион8 часа

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион9 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион9 часа

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет10 часа

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија21 час

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ22 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион24 часа

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија1 ден

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија1 ден

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија1 ден

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија1 ден

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион1 ден

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет1 ден

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ1 ден

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет2 дена

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Досие