Контакт

Европа

Вртоглаво расте бројката на заразени во Италија, Конте ќе објави нови мерки

Објавено пред

Италијанскиот премиер Џузепе Конте во недела ќе објави уште една серија мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, соопшти неговиот кабинет.

Во таа земја, во последните 24 часа се пријавени 10.925 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број на нови инфекции од почетокот на пандемијата. Уште 47 лица починаа, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 36.474.

Од кабинетот на премиерот соопштиле дека владата за новите ограничувања разговара со локалните и здравствените власти, со цел да се запре ширењето на инфекцијата, пренесува „Ројтерс.

Италија беше европска земја погодена од Ковид-19 и до летото успеа да ја исконтролира епидемијата благодарение на строгата двомесечна блокада, односно прекинување на движењето и деловната активност. Но, бројот на заразени започна повторно вртоглаво се зголемува во последните неколку недели.

Министрите изјавија дека нема да има нови карантин, но рекоа дека се разгледуваат голем број алтернативни мерки насочени кон намалување на социјалните контакти.

Челникот на регионот Лигурија, Џовани Тоти, напиша на „Фејсбук“ дека владата планира да ги повика училиштата за измени во моделите за класична и онлајн настава, а компаниите да им овозможат на своите вработени да работат од дома што е можно повеќе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Пашинјан за ситуацијата во Нагорно-Карабах: Не е можно примирје, подгответе волонтерски единици

Објавено пред

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан оцени дека не е можно дипломатско решение за конфликтот со Азербејџан за енклавата Нагорно-Карабах и ги повика своите граѓани да волонтираат на бојното поле.

„Мора да признаеме дека прашањето за Карабах во овој момент и уште долго понатаму не може да се реши преку дипломатија“, порача Пашинјан во видео порака на „Фејсбук“.

Тој ги повика ерменските водачи на градови, окрузи, села, политички партии, граѓански организации и деловни кругови да организираат волонтерски единици кои ќе се борат против Азербејџан на страната на сепаратистите во Нагорно-Карабах.

Азербејџанските сили по речиси четиринеделен конфликт во кој загинаа стотици луѓе, заземаа подрачја кои беа надвор од конролата на Баку уште од 90-тите години на минатиот век.

Пашинијан рече дека ситуацијата на бојното поле е прилично тешка за сепаратистите.

„Постои победа или пораз, ништо друго. За да победиме, мора да формираме волонтерски единици“, истакна тој, додавајќи дека Азербејџан ги испраќа своите последни сили во битка.

Повикот на Пашијан доаѓа по два неуспешни обиди за примирје во текот на месецов.

Првото хуманитарно примирје требаше да стапи на сила на 10. октомври, но не се оствари. Второто примирје пропадна една недела подоцна.

Прикажи повеќе...

Европа

Германскиот министер за здравство има корона

Објавено пред

Германскиот министерот за здравство, Јенс Шпан, по тестирањето, бил позитивен на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство додавајќи дека Шпан итно се повлекол во домашна изолација.

40-годишниот Шпан почувствувал симптоми слични на настинка и бил подложен на тестирање, а за неговата состојба биле известени сите негови контакти, соопшти Министерството.

Стапката на инфекција со Ковид-19 во Германија е пониска отколку во поголемиот дел од Европа, но во последните денови се забрзува, а во саботата беше регистриран рекорден број од 7.830 заразени, според податоците од Институтот „Роберт Кох“.

Шпан ги повика Германците да ги почитуваат мерките за физичко растојание за да се задржи стапката на инфекција на ниво под контрола.

Прикажи повеќе...

Европа

Папата првпат поддржа геј-бракови: тие се божји деца и имаат право на семејство

Објавено пред

Папата Франциско во документарц, кој денеска беше премиерно прикажан, изјави дека геј-луѓето треба да може да го легализираат своето партнерство, пренесува „Ројтерс“. Тоа е една од неговите најдиректни изјави за поддршка на хомосексуалците.

„Хомосексуалците имаат право да бидат семејство. Тие се божји деца и имаат право на семејство“, рече папата во изјавата.

„Неопходно е да се донесе закон за граѓански брак. На тој начин тие ќе бидат законски опфатени. Јас се залагам за тоа“, додаде папата, со тоа поддржувајќи го животното партнерство на хомосексуалците, што е досега невидена позиција во рамките на Католичката црква.

Папата Франциско овие ставови ги претстави во документарниот филм „Франческо“, што беше прикажан денеска на Филмскиот фестивал во Рим и се занимава со ликот и делото на сегашниот папа.

Авторката на филмот, Евгени Афинеевски, вели дека папата ја изразил својата поддршка за ЛГБТ-правата за време на интервју направено за потребите на документарниот филм.

Неговата директна поддршка за геј-заедницата претставува израз на сосема поинакво гледиште од неговите претходници, но е и значајна промена во неговите претходни лични ставови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Македонија3 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет4 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија4 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија5 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија6 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија7 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион7 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет8 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија8 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет9 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија10 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет10 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет10 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија10 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион22 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет22 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија24 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија24 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија1 ден

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Досие