Контакт

Свет

Врховниот суд во Индија дозволи да се убиваат тигри опасни за луѓето

Објавено пред

Врховниот суд во Индија ја отфрли жалбата за спречување на шумските ренџери да убијат тигрица која напаѓа луѓе во западната држава Махараштра. Според информациите од властите, тигарот убил пет лица, а активистите се сомневаат дали животното е одговорно.

Судот соопшти дека нема да се меша ако шумските ренџери се принудени да го убијат тигарот.

Поради брзото уништување на шумите, тигрите често доаѓаат во конфликт со селаните што живеат во близина на нивните резервати.

Популацијата на тигри во Индија, која неколку години беше во опаѓање, постојано се зголемува од 2006 година кога земјата ги зголеми своите напори за зачувување.

Надлежните најавија дека најпрвин ќе се обидат да ја смират тигрицата наречена Т1, па ќе пробаат да ја фатат. Ако не успеат во тоа, тогаш ќе мора да ја застрелаат.

Свет

Естонија си ги бара од Русија „анексираните територии“

Објавено пред

Претседателот на естонскиот парламент и член на Конзервативната народна партија ЕКРЕ, Хен Пилуас, изјави дека Русија би требало да ѝ ги врати на балтичката република наводно „анексираните територии“, пренесува „Спутник“.

„Не сакаме ниту еден квадратен метар руска територија. Само сакаме да се вратат нашите. Русија анектираше околу пет отсто од територијата на Естонија“, напиша Пилуас на „Фејсбук“.

Пилуас инсистира дека естонско-руската граница е утврдена со неважечкиот Тартуски мировен договор, а напредок во потпишувањето на пограничен договор може да се постигне само ако руската страна ги признае одредбите од овој договор.

Оваа изјава дојде по интервјуто на директорот на Второто европско одделение при руското Министерство за надвореши работи, Сергеј Бељајев, во кое тој истакна дека Тартускиот мировен договор не важи. Бељајев напомена дека во сите расправи што се однесуваат на ратификацијата на пограничниот договор Талинсе повикува на документ од 1920 година кој нема правна моќ, а врз основа на кој се изнесени територијалните претензии кон Москва.

Членот на Одборот за мешународни работи во државната Дума на Русија, Антон Морозов, за РТ ја прокоментира изјавата ба естонскиот пратеник

„Мислим дека за Естонија е многу поисплативо да гради конструктивни односи со Русија. Не би им советувал на Естонците да се глупираат со историјата, инаку лесно ќе се испостави дека не е Естонија таа што треба да добие дополнителни територии. Ова прашање мора засекогаш да се затвори,“ нагласи тој

Морозов исто така објасни дека Русија нема територијални претензии кон Талин, но нагласи дека немаат намера да слушаат вакви глупости од естонската страна зашто ова не е прв пат естонски политичари да го покренуваат прашањето за територијални претензии кон Русија.

Научниот директор на Руското воено-историско друштво, Михаил Мјагков, ги нарече територијалните претензии на Естонија кон русија апсолутно неосновани.

„Нема тука никакви прашања. Естонија не би влегла во НАТО да не беше потпишан договорот со Руската Федерација. Алијансата не прифаќа земји со погранични спорови и проблеми“, истакна Мјагков, кој потсети дека во 1920 година во Русија била граѓанската војна и дека границите за кои станува збор се фактички наметнати

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Русија се огласи по аферата за шпионажа во Србија

Објавено пред

Односите со Србија се партнерски и од братски карактер. Ништо не може да влијае на тоа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во врска со истрагата за снимката на која се гледа како руски разузнавач наводно му дава пари на српски агент.

Тој рече дека Русија не знае за каков инцидент станува збор и дека тоа допрва треба да биде утврдено, пренесува ТАСС.

„Тоа не е прашање со кое се занимава претседателството“, вели Песков.

На социјалните мрежи беше објавено видео на кое се гледа како руски разузнавач, наводно, му дава пари на високопозициониран српски службеник. Видеото го објави бугарски новинар, а автентичноста на снимката и идентитетот на рускиот агент, кој работел во Амбасадата на Русија, го потврди Безбедносно-информативната агенција (БИА).

Министерот за одбрана, Александар Вулин, рече дека ситуацијата е многу сериозна, а претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за денеска закажа итна седница на Советот за национална безбедност, по која се очекуваат повеќе информации.

Прикажи повеќе...

Европа

На Германија ѝ недостасуваат носачи на ковчези, празнините ги пополнуваат пензионери и ученици

Објавено пред

Носачите на ковчези се сè поретки во Германија, а празнините ги пополнуваат пензионери и ученици, предупредуваат погребниците.

Нивниот недостиг сè уште не довел до одложување на некој погреб, изјави Кристијан Јагер, директор на Здружението на погребници во Северна Рајна-Вестфалија.

Порано беше вообичаено пријателите или роднините да ја преземат оваа задача додека семејствата живееја близу, додаде тој.

Сега пензионери или студенти кои сакаат да заработат екстра пари работат како носачи на ковчези, рече Јагер.

Постарите носачи, сепак, имаат свои проблеми, вели Мајкл Ваш од погребалното претпријатие „Вебер“ во Дортмунд. Луѓето денес се многу потешки и, заедно со цвеќињата и ковчегот, шест носачи честопати треба да подигнат 200 килограми.

Во Германија погребалните претпријатија не ангажираат свои носачи затоа што тоа не им се исплати финансиски.

Покрај тоа, бројот на полагања на урни по кремирањето значително се зголеми на околу 70 проценти, соопшти Федералниот сојуз на германските погребници. Во овие случаи, урната обично ја носи свештеник или член на семејството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија3 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија3 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија3 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет4 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет4 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија4 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија17 часа

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија20 часа

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа22 часа

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија24 часа

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија24 часа

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија1 ден

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија1 ден

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија1 ден

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Македонија1 ден

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука1 ден

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија1 ден

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Европа1 ден

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Досие