Контакт

Свет

Врховниот суд одлучи: Жените во Индија може да станат воени команданти

Објавено пред

Врховниот суд во Индија пресуди дека жените може да служат како воени команданти отфрлајќи го ставот на владата дека мажите војници не се подготвени да прифатат наредби од женски офицери бидејќи тоа ги вознемирува.

Судот исто така ѝ нареди на владата во Њу Делхи да ја продолжи постојаната служба, која досега се однесувала само на мажите на сите жени офицери, што сигнализира промена нa родовата еднаквост во традиционално машкиот бастион, пренесува „Ројтерс“.

Со тоа жените ќе добијат исти можности и корист како и нивните машки колеги, вклучително и чинови, промоции и пензии.

Моменатно жените може да работат до 14 години, а трајно вработување им е дозволено само во правните и образовните сегменти на војската.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Црниот биланс од Ковид-19 во Шпанија се зголеми за рекордни 849 прекуноќ, речиси 95.000 заразени

Објавено пред

Бројот на заразени со Ковид-19 во Шпанија се искачи од 85.195 вчера на 94.417 утрово, додека бројот на починати се зголеми за 849 на 8.189, покажуваат најновите податоци од шпанското Министерство за здравство, пренесува РТ.

Зголемувањето на бројот на починати е рекорд за еден ден во земјата од почетокот на пандемијата.

Шефот на итната медицинска служба во Шпанија, Фернандо Симон, во неделата вечер беше позитивен на тестот за коронавирус и беше заменет од Марија Хозе Сиера, која потврди дека најмалку 12.298 здравствени работници се зарзени со Ковид-19 досега, што претставува приближно 14 отсто од вкупниот број заразени во земјата.

Во меѓувреме, речиси 20.000 луѓе закрепнаа од инфекцијата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Гасоводот Иран-Турција во прекин по терористички напад?

Објавено пред

Висок претставник на иранската државна компанија за гас тврди дека терористите стојат зад експлозијата и силниот пожар на цевководот кој пренесува природен гас од Исламската Република во Турција, пренесува „Ројтерс“.

„Утрово, терористите нападнаа цевковод за природен гас во Турција во близина на границата на Иран со Турција кај Базарган “, вели директорот за логистика воа Националната иранска компанија за гас (НИГЦ), Мехди Џамшиди Дана.

Дана изјави за ИРНА дека борците на Курдската работничка партија (ПКК), герилска група активна во источна Турција, и претходно го напаѓале гасоводот.

Портпаролот на НИГЦ, Мохамед Асгари, во меѓувреме, ја опиша експлозијата како инцидент, без да ја поврзе со тероризам. Според него, во инцидентот загинало најмалку едно лице.

Експлозијата го потресе гасоводот во близина на граничниот премин „Гурбулак“ со Иран во турската источна провинција Агри околу 6 часот по локално време. Турските медиуми објавија дека експлозијата предизвикала огромен пожар што можеле да го видат жителите во локалните села, при што огнот достигнал до 40 метри во висина.

Протокот на гас во гасоводот е прекинат бидејќи турските власти ја утврдуваат причината за експлозијата. Турските медиуми не пријавија жртви на терен.

НИГЦ соопшти дека извозот на гас во Турција ќе продолжи неколку дена по санирањето на гасоводот.

Прикажи повеќе...

Свет

Дванаесетгодишно девојче почина од Ковид-19 во Белгија, повеќе од 700 починати во земјата

Објавено пред

Едно 12-годишно девојче почина од коронавирусот во Белгија, со што стана најмладата личност што ѝ подлегна на болеста во земјата во која бројот на смртни случаи од новиот коронавирус надмина 700, пренесува Асошиетед прес.

„Да се ​​изгуби детето од болест е емоционално тежок момент не само за семејството, туку и за лекарите и истражувачите “, рече портпаролот на белгискиот Центар за кризи за коронавирус, Емануел Андре.

Белгија идентификуваше вкупно 12.705 случаи на Ковид-19. Од понеделникот, 98 луѓе ѝ подлегнаа на оваа болест, со што вкупната бројка достигна 705.

Земјата очекува да го достигне врвот на епидемијата во наредните денови, рече Андре, за што се надеваат дека ќе се случи пред болниците да достигнат до нивната точка на заситеност.

Ковид-19 најчесто има посериозен ефект врз постарите лица и врз пациентите со постоечки медицински состојби, но дури и новороденчињата можат да станат носители. Во САД, новороденче заразено со коронавирус  почина минатата недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Владимир Талески осуден на 8 години затвор за проневера на 360 илјади евра

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески на 8 години затвор,...

Свет2 часа

(Видео) Индија и Пакистан ги претвораат возовите во мобилни болници

Националната железница во Пакистан ги претвори сите вагони од бизнис-класата во подвижни одделенија за пациенти со Ковид-19 додавајќи илјадници болнички...

Свет4 часа

Речиси 50 милиони Американци би можеле да останат без работа

Милиони Американци веќе ги загубија своите работни места како резултат на кризата од коронавирусот, а најголемата штета допрва претстои, според...

Македонија4 часа

Тестирањето за Ковид-19 го закажува матичниот лекар и по протокол го следи лекувањето на пациентот

Министерството за здравство информира дека секој матичен лекар, кој преку „Мој термин“ му закажува на својот пациент тестирање на Ковид-19,...

Свет5 часа

Конјунктивитисот може да биде симптом на зараза со коронавирус

Американското друштво на офталмолозите ги предупредува своите членови да водат сметка за тоа дека и конјунктивитисот, познат како црвено око,...

Свет5 часа

СЗО: Не носете маска за лице, освен ако не сте заразени

Претставници на Светската здравствена организација сè уште им препорачуваат на луѓето да не носат маски за лице, освен ако не...

Свет6 часа

Во светот бројот на заболени од коронавирус достигна речиси 800.000

Во светот утрово регистрирани се вкупно 785.807 случаи на заболени од коронавирус, починале 37.820 луѓе, а се излекувале 165.659, покажуваат...

Македонија6 часа

Претседателот свика седница на Советот за безбедност

Денеска, со почеток во 14 часот, во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Македонија17 часа

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија17 часа

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија18 часа

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија19 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија20 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија20 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Свет22 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија23 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија23 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија1 ден

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија1 ден

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет1 ден

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Досие