Контакт

Свет

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Објавено пред

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до крајот“, во услови кога некои европски земји бележат рекорден број на нови случаи поради омикрон сој.

dobivaj vesti na viber

Тедрос на прес-конференција во седиштето на СЗО во Женева рече дека сојот омикрон предизвикал 18 милиони нови инфекции ширум светот минатата недела, пренесува Би-Би-Си.

Иако овој вид може да се покаже помалку сериозен, „наративот дека се работи за блага болест е погрешен“, рече тој.

Тој ги предупреди глобалните лидери дека „со неверојатниот напредок на омикрон на глобално ниво, најверојатно ќе се појават нови варијанти на вирусот, поради што следењето и евалуацијата остануваат клучни“.

„Посебно сум загрижен за многу земји кои имаат ниски стапки на вакцинација, бидејќи луѓето се многу повеќе изложени на ризик од сериозни болести и смрт доколку не се вакцинираат“, рече тој.

Директорот за вонредни ситуации на СЗО, Мајк Рајан, предупреди дека зголемената преносливост на омикрон веројатно ќе доведе до зголемување на хоспитализирањата и смртните случаи, особено во земјите каде што се вакцинирани помалку луѓе.

Во исто време, во Европа се забележани рекорден број случаи поради брзото ширење на соевите омикрони на Стариот континент.

Во Данска, официјалните лица вчера пријавија рекордни 33.493 нови случаи на ковида-19, додека здравствените власти во Италија регистрираа 228.179 нови инфекции, во споредба со 83.403 претходниот ден.

Франција, пак, пријави 464.769 нови дневни инфекции, четири пати повеќе од понеделникот, кога беа регистрирани 102.144.

Постојат некои рани индикации дека бранот омикрон можеби веќе го достигнал врвот во некои европски земји, бидејќи новите случаи почнаа да се намалуваат во Ирска во последните денови, а бројките на шпанската влада покажуваат дека новите инфекции се намалуваат за прв пат од почетокот на бранот омикрон.

Свет

Проруската влада во Херсон: Референдум за приклучување кон Русија само кога ќе престанат борбите

Објавено пред

Заменик-шефот на руската администрација во окупираната област Херсон изјави дека референдумот за официјално присоединување кон Русија нема да се одржи додека не престанат борбите во тој регион, како и во блиските региони Одеса и Миколаев, пренесува Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Заменик-началникот на воената цивилна управа на Херсон, Кирил Стремусов, за Ројтерс изјави дека „во моментов нема да се зборува за референдум“.

„Подоцна ќе објавиме кога ќе се одржи некаков вид на гласање, но нема да биде денеска, ниту утре, бидејќи нашата прва задача е да воспоставиме ред и да го организираме системот на управа во тој регион“, додаде Стремусов.

Регионот во јужна Украина е под руска контрола од почетокот на инвазијата кон крајот на февруари.

Стремусов претходно рече дека проруските власти во Херсон ќе бараат руска воена база во регионот, додавајќи дека руската администрација ги продолжува плановите за воспоставување нов „банкарски систем“ кој ќе биде „целосно интегриран“ во рускиот систем.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека е само прашање на време кога Украина ќе ги врати териториите што Русија ги окупира.

dobivaj vesti na viber

„Украина ќе врати се’. Ова е императив. Тоа е само прашање на време. Секој ден сме се поблиску до ослободувањето. Сè што правиме е за таа цел“, рече Зеленски.

„Ќе имаме повеќе оружје од Русија“

Ситуацијата во Донбас се уште е тешка, особено во областите Северодонецк, Лисичанск, Бакмут и Попасна, рече тој.

„Што се однесува до снабдувањето со оружје, секој ден сме се поблиску до тоа да го надминеме нашиот непријател. Ќе доминираме над окупаторот со технолошка и конвенционална ударна сила. Многу зависи од нашите партнери. Тие се подготвени да и’ обезбедат на Украина сè што и’ е потребно за да ја одбрани својата слобода. Затоа, очекувам добри вести за ова следната недела“, изјави украинскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Свет

Украина: Продолжуваат борбите во Северодонецк

Објавено пред

Борбите за источниот украински град Северодонецк продолжуваат, а руските сили вршат напади, тврди Генералштабот на вооружените сили на Украина.

dobivaj vesti na viber

„Со употреба на артилерија, руските сили извршија операции во областа на градот Северодонецк“, се вели во соопштението на Генералштабот.

„Заканата од удар од белоруската територија врз украинските инфраструктурни објекти останува можност“, заклучуваат во објавата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека...

Регион12 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет14 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија16 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет19 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија21 час

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија23 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ23 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет23 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет24 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет1 ден

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија1 ден

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион1 ден

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет2 дена

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа2 дена

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија2 дена

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет2 дена

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија2 дена

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија2 дена

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион2 дена

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....