Контакт

Европа

Германија, Италија и Австрија за цврста заштита на надворешните граници

Објавено пред

Министрите за внатрешни работи на Германија, Италија и на Австрија денеска изнесоа цврст став во однос на прашањата за миграцијата и рекоа дека Европа треба да ги заштити своите надворешни граници и да се избори против шверцувањето луѓе.

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер, разговара со колегите министри од Австрија и Италија, Херберт Кикл и Матео Салвини, во пресрет на состанокот на министрите за внатрешни работи на Европската Унија.

Кикл истакна дека групата сака да испрати јасна порака до светот, а особено на шверцерите на луѓе, дека во иднина нема да биде можно и не би требало да се случува да се патува на територијата на ЕУ, без право на азил.

Зехофер истакна дека министрите, чиј став е тврд во однос на миграцијата, бараат европски решенија, но и дека секој од нив знае дека тоа ќе биде херкулски подвиг.

Европа

Шведска тинејџерка која самата одлучи да го менува светот номинирана за Нобелова награда за мир

Објавено пред

Швеѓанката Грета Тунберг (16)  започна протест против климатските промени во август пред зградата на шведскиот парламент. Нејзините родители, мајката Малена Ерман, една од најпознатите шведски оперски пејачки, и таткото Сванте Тунберг, актер, се обидоа да ја одвратат од тоа, но таа беше упорна.

„Отсекогаш сум била девојка во заднина која не вели ништо. Мислев дека не можам да направам никакво поместување затоа што сум премногу млада“ – објаснува Грета, на која пред четири години ѝ дијагностицираа Аспергеров синдром, облик на аутизам и исклучителна социјална повлеченост.

Минувачите пред парламентот не ја разбираат нејзината мисија кога секој петок осамено стоеше со рачно напишан натпис „Школски штрајк за климата” (Skolstrejk för Klimatet). Осум месеци подоцна, оваа тинејџерка стана симбол на отпорот во целиот свет, а кога пристигна веста дека е номинирана за Нобеловата награда за мир, милиони млади луѓе ѝ се приклучија во таа борба.

„Неверојатно. Досега се вклучени повеќе од 71 земја и 700 места и градови. Бројките се зголемуваат и ова станува многу, многу забавно”, вели девојчето што го почна отпорот и стана негово заштитно лице.

Прикажи повеќе...

Европа

Меј ќе побара одложување на брегзитот

Објавено пред

Британската премиерка, Тереза Меј, денеска или утре ќе упати писмо до претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во кое ќе побара одложување на брегзитот, објави нејзиниот портпарол.

„Главните министри во владата на Тереза Меј се сретнаа денеска со премиерката и околу 90 минути разговараа за брегзит“, рекол портпаролот.

На состанокот станало збор и за изјавите на претседателот на Долниот дом на британскиот парламент, Џон Беркоу, кој вчера рече дека британската влада мора да го смени дговорот за брегзит со Европската Унија пред да се гласа повторно за него во парламентот.

Тој рече дека владата не смее да поднесе ист или претежно ист договор кој парламентот го одби минатата недела.

Најверојатно 27-те членки на ЕУ се спремни следната недела на самитот во Брисел да ѝ дозволат на Британија да го продолжи рокот за брегзит за неколку недели, ако пред тоа не биде усвоен договорот на Меј.

Велика Британија би требало да ја напушти Унијата на 29 март.

Прикажи повеќе...

Европа

Обединетото Кралство увезува рекордни количини течен природен гас

Објавено пред

Овој месец Обединетото Кралство можно е да ги увезе најголемите месечни количини на течен природен гас (ЛНГ) досега и да го собори рекордот од октомври 2015 година, објави порталот Energy Market Prices.

Рекордниот увоз беше поттикнат со развојот на новите глобални синџири на снабдување, а на него влијаеше и намалената зимска побарувачка во Азија и ниските цени на пазарот, што ја зголеми понудата со ЛНГ во Европа.

Во март во Велика Британија пристигнуваат 14 бродови со ЛНГ, а зголемувањето на увозот на ЛНГ ги намали цените на гасот во Велика Британија на најниско ниво за 18 месеци, според „Ројтерс“.

Големопродажните цени на гасот во Велика Британија се преполовија од септември минатата година, што е сосема необично бидејќи зимата е врв на побарувачката за природен гас во Велика Британија.

Но, зголемената понуда на ЛНГ ги намали цените, велат аналитичарите на порталот Energy Market Prices.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Јакимовски: Не им се плашиме

Ексградоначалникот на општина Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски, при излез од старата во новата зграда на Кривичниот...

Македонија2 часа

(Видео) Како Јакимовски им овозможувал на фирми да добиваат државно земјиште по багателни цени

Во периодот од 2011 до 2017 година вработени во Општина Карпош на чело со тогашниот градоначалник Стевчо Јакимовски  легализирале бараки...

Свет3 часа

(Видео) Моќен говор на премиерката на Нов Зеланд: Никогаш нема да го изговорам името на терористот кој уби 50 луѓе

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, во својот прв говор во националниот парламент по терористичкиот напад што се случи во...

Македонија3 часа

(Видео) Таксистите до Шилегов: Тргнете ги дивите таксисти, доста ни го јадат лебот

Нелиценцирани возила без таксиметри, преполни такси-станици од нелегални таксисти, непријавени такси-возачи, лебот на таксистите им го земаат пензионирани полицајци, пожарникари...

Свет5 часа

Уапсени уште две лица за нападот во Утрехт

Холандската полиција уапси уште две лица за нападот во трамвајот во Утрехт, во кој беа убиени три, а повредени пет...

Крвав четврток5 часа

Семејствата на притворените за 27 април со гаранции се жалат кај народниот правобранител

Семејствата на осудените и притворени со гаранција ќе поднесат претставка до Народниот бранител затоа што при активна гаранција им бил...

Македонија6 часа

Локализиран пожарот на Скопска Црна Гора

Пожарот што вчера попладнето избувна на Скопска Црна Гора, кај местото викано Влаин Гроб, во село Матејче, утринава е локализиран,...

Европа7 часа

Сите жртви во Утрехт се државјани на Холандија

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството...

Македонија17 часа

(Видео) Власта и опозицијата без договор за СЈО

Петчасовната работна средба во Министерството за правда на која се разгледуваа амандманите на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за Законот за...

Свет21 час

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ24 часа

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија24 часа

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет1 ден

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет1 ден

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија1 ден

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија1 ден

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ1 ден

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет1 ден

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион1 ден

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Досие