Контакт

Свет

Германија и Турција мора да ги зајакнат односите, изјави Мас

Објавено пред

Турција и Германија имаат силна волја за зајакнување на билатералните односи, изјави министерот за надворешни работи на Германија.

Хаико Мас во низа твитови посочи дека Турција е сосед и значаен партнер на Германија.

„Нашата заедничка желба е да ги зајакнеме односите“, изјави министерот кој се надева дека неговата посета во Турција ќе придонесе за подобрување на билатералните односи.

Мас спомена и дека Геманија е загрижена во врска со „некои процеси, поконкретно за човекови права“ во земјата и додаде дека ова прашање ќе биде отворено за време на средбите.

„Мора да истакнеме дека нашите осноси со Турција се интензивни и мора да продолжиме да се залагаме за да ги подобриме и зајакнеме дополнително“, додаде Мас.

Во последните две години политичките односи помеѓу Анкара и Берлин не беа на завидно ниво, но во изминатите неколку месеци двете страни преземаат мерки за да ги зајакнат врските.

Во склоп на неговата посета, Мас ќе се сретне со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, како и претседателот на турскиот парламент, Бинали Јилдирим.

По овие средби, Мас ќе замине во посета на Истанбул каде ќе се сретне со својот колега Мевлут Чавушоглу, со кого ќе присуствува на церемонија за обележување на 150-годишнината на Германското училиште во Истанбул.

Дводневната посета на Турција на Мас ќе ѝ претходи на посетата на Ердоган во Берлин на 28-29 септември.

Свет

За Кремљ изборите за нов претседател во Интерпол се легитимни

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков не го оспорува легитимитетот на изборите за нов директор на „Интерпол“, пренесе руската новинска агенција „ТАСС“.

„Изборот е направен. Засега не гледам никакви факти кои би можеле да доведат до дискусија на легитимитетот“, истакна Песков.

Портпаролот на Кремљ сепак изрази жалење што рускиот кандидат, Александер Прокопчук, кој важеше за фаворит, не успеа да достигне до челната позиција на структурата.

„Тажно е што не победи нашиот кандидат, но од друга страна, ако непристрасно ги погледнеме изјавите од повеќе земји за време на гласањето ќе видиме дека притисокот се покажа посилен, тоа е очигледно“, рече Песков.

Со поддршка на САД и нивните европски партнери, Јужнокореецот Ким Јонг-јанг беше избран на Генералното собрание на Интерпол за нов претседател на оваа организација.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Сообраќајна несреќа во Австралија, камион виси од мост

Објавено пред

Сообраќајна несреќа ги блокираше дел од автопатите во Австралија. Камион кој пренесувал производи од живина во австралиската сојузна држава Викторија најверојатно поради излизгување од патот остана да виси од мост.

Товарениот камион откако излета од патот, а на видеата кои се појавија на социјалните медимуми се гледа како тој буквално виси од мостот, а предизвикика и застои и блокирање на автопатот северно од Мелбурн.

Локалните медиуми објавија дека возачот бил пренесен во болница по несреќата, но без опасни повреди по живот.

Засега се уште не е позната точната причина за несреќата, но се претпоставува дека возачот на камионот ја удрил страничната ограда и се превртел, а приколката потоа завршила над работ на мостот.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Дубровник прогласен за најдобар град за живот во Хрватска

Објавено пред

Иселувањата од Хрватска добија размери на епидемија, според официјалните податоци на Државниот завод за статистика. Од 2013 до 2017 година од Хрватска се иселиле околу 150.000 граѓани, но неколку градови бележат пораст на популацијата, меѓу кои на прво место е Дубровник, пишува „Јутарњи лист“.

Во Хрватска од 2013 година се  доселиле 62 илјади луѓе, а девет од десет градови во кои има најмногу доселеници се лоцирани море.

Дубровник е град кој најмногу привлекува и каде за шест години се доселиле 1.545 луѓе повеќе отколку што се отселиле.

Овој град понесе титула за најдобар град за живот на недамнешниот избор во Хрватска. Дубровник нуди голем број можности за вработување и остварување на личните планови на поединците и младите семејства.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија1 час

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија2 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Македонија2 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија2 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет3 часа

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет3 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија3 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија13 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија15 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија17 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија18 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized20 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија20 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски21 час

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија22 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски22 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија1 ден

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет1 ден

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија1 ден

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Досие