Контакт

Европа

Германија отвора воен центар за вакцинација

Објавено пред

Германската војска првпат ќе дозволи 24-часовна вакцинација во еден од нејзините центри во западниот дел на државата, објавија властите.

Центарот за вакцинација „Љебах“ во покраината Сар ќе биде отворен 24 часа на ден од недела и ќе работи во три смени за да овозможи вакцинирање 1.000 лица дневно. Во целата земја војската може да понуди вакцинирање во 28 слични центри сè додека се достапни пратките на вакцини. Министерката за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, рече дека овој потег е дел од големата национална кампања за вакцинација.

Поради бавното темпо на вакцинирање во Германија, властите редовно беа критикувани од почетокот на годината, а последното откажување од најавеното заострување на велигденските ограничувања дополнително ја поткопа довербата во владата дека успешно се справува со пандемијата.

Европа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Објавено пред

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „АстраЗенака“ и „Џонсон и Џонсон“ за следната година, објави денес италијанскиот весник „Стампа“, повикувајќи се на извор од италијанското Министерство за здравство.

„Европската комисија, во договор со водачите на многу земји на ЕУ, одлучи да склучи договор со компаниите што произведуваат (вирусни векторски) вакцини, кои важат за тековната година, и нема да бидат обновени по истекот на рокот“, пишува весникот.

Се додава дека Брисел ќе претпочита да се фокусира на вакцините против Ковид-19 кои користат mRNA технологија, како што се вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“.

Европската комисија побара објаснување од „Џонсон и Џонсон“ во врска со „целосно неочекуваното“ соопштение на компанијата за доцнењето во испораката на вакцини против Ковид-19 во ЕУ, изјави неименуван официјален претставник на ЕУ за „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Експеримент во Грција, ќе има ли безбеден одмор во услови на Ковид

Објавено пред

Скоро 200 холандски туристи го замениле карантинот во нивната земја за осумдневно доброволно затворање во грчко одморалиште.

Тоа е тест што треба да покаже дали можат да се организираат безбедни одмори за време на пандемијата од Ковид-19, пишуваат медиумите во регионот.

Учесниците на пробен одмор од 399 американски долари добиваат целосен пансион, вклучително и пристап до базен, ресторани и други објекти – но ништо друго.

Покрај редовните тестови за коронавирус и почитувањето на оддалеченоста од 1,5 метар, „туристите“ мора да бидат задоволни и со погледот кон Егејското Море од нивните простории или тераси, бидејќи никој не смее да го напушти одморалиштето каде што ќе бидат само гостите.

И покрај ограничувањата, побарувачката за патувања беше голема и се пријавија околу 25. 000 луѓе, информираат медиумите.

Грција, која е практично зависна од туризам, сака да ги привлече луѓето назад, по катастрофалната 2020 година, при што бројот на посетители падна на една четвртина во споредба со нивото од претходната година.

„Многу е важно луѓето да почнат да доаѓаат кај нас“, вели Константинос Тераслиас, заменик градоначалник на Родос, четвртиот по големина грчки остров.

Холандскиот оператор, кој го организираше ова патување поддржано од владата, се надева дека експериментот ќе покаже дека луѓето сè уште можат да уживаат во својот одмор, дури и под строги безбедносни мерки и да го отворат патот за повторно отворање на туризмот.

“Ова е многу важно за туристичката индустрија. Не мислам дека многу компании ќе преживеат уште едно лето без патувања”, рече извршниот директор на Санвеб, Матијас Тен Бринк. Сепак, тој посочи дека затворањето луѓе во одморалишта веројатно нема да биде долгорочно решение.

Во меѓувреме во Родос, локалното население неизвесно ги чека холандските туристи.

Прикажи повеќе...

Европа

И ЕУ и Јужноафриканска Република ја прекинаа употребата на вакцините на „Џонсон и Џонсон“

Објавено пред

САД, Европската Унија и Јужноафриканската Република одлучија привремено да ја прекинат употребата на вакцината против Ковид-19 на компанијата „Џонсон и Џонсон“, по извештајот за појава на крвно згрутчување.

Регистрирани се шест случаи на оваа појава откако се дадени повеќе од 6,8 милиони вакцини, објави американската Агенција за храна и лекови (ФДА).

„Џонсон и Џонсон“ ја прекинаа испораката на своите вакцини во ЕУ, што започна оваа недела, објави „Би-би-си“.

Одлуката е донесена по слични случаи на тромбоза поради употреба на вакцината на „Астра зенека“, по што земјите воведоа ограничувања за употребата на оваа вакцина.

ФДА препорача привремен прекин како мерка на претпазливост. Агенцијата потврди дека еден пациент починал од компликации предизвикани од крвно згрутчување, а друг е во критична состојба.

Во сите шест случаи станува збор за жени на возраст од 18 до 48 години, а симптомите се појавиле шест до 13 дена по вакцинирањето.

По препораката на ФДА, сите сојузни држави на САД престанаа да даваат вакцина на „Џонсон и Џонсон“ сè додека не заврши понатамошната истрага за нејзината безбедност.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 минути

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следи кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар „Партизански одреди“ откако добиле дојава дека истиот работи и...

Македонија2 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски утрово на својот Фејсбук објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа2 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија13 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија14 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија16 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија17 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија20 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија21 час

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа22 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија23 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ23 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа24 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија1 ден

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет1 ден

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион1 ден

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа1 ден

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион2 дена

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Досие